Tauron wznowił kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych u swoich klientów, wykorzystując w tym celu drony. Jeżeli zauważycie drona w pobliżu swojego domu, może to być urządzenie należące do operatora energetycznego. Tauron Dystrybucja wykorzystuje drony do inspekcji instalacji i identyfikacji potencjalnych problemów.
Ustawa Prawo budowlane zawiera m.in. przepisy mówiące o tym, kto może wykonywać określone, ważne prace w budownictwie, na przykład projektować instalację elektryczną budynku lub kontrolować utrzymanie techniczne obiektu.
Na Pomorzu trwają intensywne przygotowania do instalacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, w których kluczową rolę odgrywają lokalne przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20%.
W dzisiejszym świecie, gdzie technologia jest nieodłączną częścią naszego życia codziennego, terminologia związana z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi często może sprawiać zamieszanie. Jednym z podstawowych zagadnień, które mogą wprowadzać niejasności, jest różnica między kablem a przewodem. Pomimo, że oba te terminy są używane zamiennie, istnieją subtelne różnice, które musisz zrozumieć jako przyszły elektryk lub majsterkowicz, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb swoich lub twoich przyszłych klientów.
W publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z pojęciem „zamieszkania” w odniesieniu do uzyskiwania dodatku energetycznego. Na potrzeby publikacji posłużymy się istotnymi argumentami, które wynikają z definicji słownikowej pojęcia „zamieszkanie” oraz które wynikają ze stanowiska zaprezentowanego przez skład orzekający w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 lutego 2024 r., sygn. akt: III SA/Kr 1418/23.
Prąd elektryczny jest jednym z fundamentalnych pojęć w dziedzinie elektryki i elektroniki, które odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie. Od oświetlenia naszych domów po napędzanie maszyn w przemyśle, prąd elektryczny jest niezbędny do wielu codziennych czynności. W tym artykule zgłębimy tajemnice prądu elektrycznego, jego właściwości oraz zastosowania, aby lepiej zrozumieć tę istotną dziedzinę.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z dodatkiem energetycznym w kontekście warunków jego uzyskania przez współmałżonków. Jak okazuje się kwestia ta była na tyle wysoce kontrowersyjna, że jej rozstrzygnięciem zajął się skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 402/23 w precyzyjny sposób wyjaśniał poruszaną problematykę, rozwiewając tym samym wątpliwości interpretacyjne, które pojawiły się na tym polu.
Napięcie elektryczne jest jednym z kluczowych pojęć w dziedzinie elektryki, które odgrywa istotną rolę we wszystkich aspektach życia codziennego. Od zasilania naszych domów po napędzanie zaawansowanych technologicznie urządzeń, napięcie elektryczne jest nieodłączną częścią naszego świata. W tym artykule przyjrzymy się bliżej napięciu elektrycznemu, jego właściwościom, zastosowaniom oraz sposobom jego mierzenia.
Multimetr to wszechstronne narzędzie używane przez elektryków do pomiaru różnych parametrów elektrycznych, takich jak napięcie, prąd i opór. Dzięki swojej wszechstronności i precyzji, multimetry są niezbędnym wyposażeniem każdego profesjonalnego elektryka. W tym artykule omówimy czym jest multimetr oraz jakie funkcje i cechy warto brać pod uwagę, wybierając odpowiedni multimetr do pracy jako elektryk.
Podłączanie gniazdka elektrycznego może wydawać się zadaniem skomplikowanym, ale z odpowiednią wiedzą i ostrożnością można to zrobić samodzielnie. W tym praktycznym przewodniku krok po kroku przedstawimy proces podłączania gniazdka elektrycznego, abyś mógł wykonać tę czynność bezpiecznie i skutecznie.