Aktualny

Warunki uzyskania dodatku elektrycznego przez współmałżonków

Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Dodano: 22 lipca 2024
Wniosek o wyższy wymiar etatu zamiast urlopu wychowawczego- niewiążący

W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z dodatkiem energetycznym w kontekście warunków jego uzyskania przez współmałżonków. Jak okazuje się kwestia ta była na tyle wysoce kontrowersyjna, że jej rozstrzygnięciem zajął się skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 402/23 w precyzyjny sposób wyjaśniał poruszaną problematykę, rozwiewając tym samym wątpliwości interpretacyjne, które pojawiły się na tym polu.

Dodatkowo należy wyjaśnić, że to właśnie analiza aktualnego orzecznictwa sądowego – w szczególności Sądu Najwyższego, Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, przychodzi nam z pomocą w interpretowaniu różnego rodzaju zagadnień prawnych, z którymi spotykamy się każdego dnia. Dlatego tak ważna jest świadomość rangi takiego dorobku orzeczniczego, który często może posłużyć nam jako punktowa argumentacja w sporze etc. 

Czym jest dodatek energetyczny?

W tym miejscu należy wyjaśnić czym właściwie jest dodatek energetyczny. Otóż dodatkiem energetycznym nazywamy pewnego rodzaju świadczenie stanowiące rekompensaty kosztów ponoszonych z tytułu opłat za energię elektryczną – tak to wygląda w najprostszym ujęciu.

Zgodnie z art. 5c ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266) – zw. dalej: „ustawa” – odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. 

Kim jest odbiorca wrażliwy energii elektrycznej w rozumieniu prawa energetycznego?

Podążając na ustawodawcą należy wskazać, że zgodnie z art. 3 pkt 13c ustawy – odbiorca wrażliwy energii elektrycznej to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej. 

Dodatek energetyczny – limity wynikające z prawa energetycznego

Dodatek energetyczny wynosi rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ogłaszanej na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. d ustawy (wyjaśnienie – chodzi o średnią cenę energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym uwzględniającej opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczanej na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych w poprzednim roku kalendarzowym) – wynika to wprost z art. 5c ust. 2 ustawy.

Ustawodawca wprowadził limity, które w chwili obecnej prezentują się w następujący sposób (wysokość limitu wynosi):

a)       900 kWh w roku kalendarzowym – dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;

b)      1250 kWh w roku kalendarzowym – dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;

c)       1500 kWh w roku kalendarzowym – dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

Zapamiętaj!

Dodatkowo należy wyjaśnić w tym miejscu, że Minister właściwy do spraw energii ogłasza, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", wysokość dodatku energetycznego na kolejne 12 miesięcy, biorąc pod uwagę środki przewidziane na ten cel w ustawie budżetowej. 

Ważne stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

„W sprawach dotyczących dodatku elektrycznego, w sytuacji podpisania umowy na dostawę energii elektrycznej wyłącznie przez jednego ze współmałżonków, nie można pomijać stosunków małżeńskich oraz wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego, dla którego dokonano zakupu energii.”

oraz

„Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Jest zatem regułą, że zobowiązanie zaciągnięte przez jednego z małżonków w ramach zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, a do takich z pewnością należy umowa dostawy energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego, rodzi zobowiązanie także po stronie współmałżonka. Skoro skarżąca jest osobą współodpowiedzialną za zobowiązania wynikające z zawartej przez męża umowy dostawy energii elektrycznej, to nie można uznać, że nie dokonała ona "zakupu energii elektrycznej".”

– tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 402/23. Dodatkowo warto jest przytoczyć ważne stanowiska, które zostały wcześniej wyrażone przez skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. akt: II SA/Bd 731/23:

„Organ rozpatrując wniosek o ustalenie prawa do świadczenia takiego jak dodatek elektryczny, zobligowany jest do podjęcia stosownych czynności w celu ustalenia w sposób niepozostawiający wątpliwości przesłanek istotnych z punktu widzenia sprawy oraz aktualnych na dzień wydania decyzji.”

oraz

„Niedopuszczalne jest zawężające interpretowanie i stosowanie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w oderwaniu od naczelnych, podstawowych regulacji, będących istotą stosunków małżeńskich i współwłasności.”.

Autor: Adrian Chruszcz
Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w spółkach związanych z inwestycjami budowlanymi. Współpracuje m.in.: z serwisem prawo.pl, prawonieruchomości24.pl, wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Od 2016 r. autor w wydawnictwie Wolters Kluwer Polska (LEX Budownictwo), w którym opracował ponad 1300 publikacji z zakresu prawa budowlanego, prawa nieruchomości oraz prawa administracyjnego.