Kiedy i w jaki sposób należy wykonywać pomiary natężenia oświetlenia? Przykładowy protokół do pobrania!
Pomiary natężenia oświetlenia są kluczowe dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy, nauki i innych aktywności, a także dla spełnienia wymagań prawnych i normatywnych. Oto kiedy i w jaki sposób należy przeprowadzać te pomiary.
- Data: 28.10.2024
Ustawy i rozporządzenia o pomiarach elektrycznych
Przeprowadzanie regularnych badań instalacji elektrycznych jest nie tylko wymagane przez polskie prawo, ale przede wszystkim pomaga uniknąć wielu wypadków dzięki wczesnemu wykryciu zagrożeń. Przy wykonywaniu pomiarów trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa, byśmy nie odczuli ewentualnych uszkodzeń instalacji na własnej skórze.
- Data: 15.06.2024
Podstawowe zasady badania rezystancji izolacji
Rezystancja izolacji to połączona równolegle rezystancja skrośna – zależna od rodzaju materiału izolacyjnego i rezystancja powierzchniowa – zależna od czystości powierzchni. Pomiar rezystancji izolacji powinien być przeprowadzany w odpowiednich warunkach: w temperaturze od 10 do 25oC, przy wilgotności 40% do 70%, badane urządzenie powinno być czyste i niezawilgocone.
- Data: 25.10.2023
Jakie napięcia stosuje się w pomiarach rezystancji izolacji?
Podstawowym pomiarem, który pozawala na ocenę stanu izolacji instalacji i urządzeń jest zmierzenie rezystancji izolacji. Najczęściej stosowanym napięciem probierczym jest wtedy napięcie stałe. Pomiar wykonuje się na ogół przy kilku wartościach napięcia.
- Data: 04.10.2023
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych. Czym jest i jak się je wykonuje?
Każdy przyrząd spełniający jakąś rolę w pracy pomiarowej w instalacjach elektrycznych musi działać sprawnie i z wręcz idealną dokładnością. Nie ma to znaczenia czy jest to miernik, multimetr czy profesjonalne urządzenie służące do wszelakiego rodzaju pomiarów ciągłości i rezystancji. Każde z tych urządzeń musi wskazywać pewne wartości prawidłowo, bo to od tego zależy, czy wykonywane przez nas instalacje działają prawidłowo i czy są bezpieczne. I tu z pomocą przychodzi wzorcowanie przyrządów pomiarowych.
- Data: 20.09.2023
Jak wygląda sprawdzanie i konserwacja systemów alarmowych?
W jaki sposób sprawdzać i konserwować systemy alarmowe? To pytanie często pojawia się w przypadku posiadania już instalacji alarmowej. W mniejszym stopniu dotyczy to instalacji nowych. Jednak należy mieć na uwadze, że każda instalacja powinna być poddawana regularnemu sprawdzeniu i nie inaczej jest w przypadku instalacji alarmowej.
- Data: 19.09.2023
Zasilacze UPS. Rodzaje, sposoby wykorzystania, zasady działania
W obecnych rozwiązaniach technicznych i instalacyjnych, wykorzystanie zasilaczy UPS nie jest niczym nadzwyczajnym. Rodzaje, możliwości oraz sposoby instalacji UPS-ów sprawiają, że są w wielu newralgicznych miejscach wręcz nieodzowne. Dlatego bardzo istotne jest aby zapoznać się z tego typu zasilaczami, ponieważ nawet w zwyczajnym budownictwie mieszkaniowym może zajść potrzeba ochrony instalacji poprzez rezerwowe źródła zasilania.
- Data: 24.07.2023
Pomiar rezystancji zestyku łączników. Na czym polega i kiedy go zrobić?
Rezystancja zestyku to parametr charakteryzujący różnego typu łączniki mechaniczne. W miejscu, w którym dochodzi do przejścia prądu z ruchomej części łącznika do części stacjonarnej, prąd ma utrudnioną drogę przepływu. Znacznie wpływa to na całkowitą rezystancję łącznika.
- Data: 03.04.2023
Rezystancja, indukcyjność i inne wartości. Czym i w jaki sposób wykonamy pomiary?
Praca pomiarowca jest bardzo ważna i odpowiedzialna, ponieważ dzięki niej jesteśmy pewni, że wykonane przez instalacje spełniają wszystkie wymogi, działają prawidłowo oraz nie wymagają żadnych poprawek, dzięki czemu unikniemy straty czasu oraz nie poniesiemy nieprzewidzianych kosztów. Jednak nie zawsze jesteśmy pewni, którym urządzeniem oraz w jaki sposób należy wykonać wspomniane pomiary.
- Data: 25.01.2023
Jak właściwie sprawdzać obecność napięcia? Metoda "palca" nie jest tu wskazana
Prowadzenie prac pomiarowych oraz instalacyjnych wymaga w zdecydowanej większości wypadków sprawdzenia obecności napięcia. Urządzenia do tego służące są tak naprawdę gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli sprawdzenie nieobecności napięcia będzie wykonane nieprawidłowo, może mieć to bardzo brzemienne skutki, włączając w to śmierć osoby wykonującej pomiary. Z tego względu wymagania wobec sprzętu wykonującego te pomiary są wyższe, niż powszechnie mogłoby się wydawać.
- Data: 11.10.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »