Co powinna zawierać dokumentacja modernizacji instalacji elektrycznej w budynku?
Tytułowe pytanie towarzyszy elektrykom praktycznie za każdym razem, kiedy są proszeni o wykonanie remontu instalacji elektrycznej w danej inwestycji. Poniższa odpowiedź z pewnością pomoże we właściwym przygotowaniu się do rozmów z potencjalnym inwestorem.
- Data: 18.06.2024
W jaki sposób mierzymy rezystancję izolacji w obwodach gniazd i oświetlenia? Ekspert odpowiada
Aby wykonać pomiary rezystancji izolacji obwodów gniazd wtyczkowych lub obwodów oświetleniowych, należy przerwać zasilanie przez wyłączenie wyłącznika lub wykręcenie bezpiecznika zabezpieczającego. Pomiary rezystancji izolacji instalacji wykonuje się stałym napięciem probierczym 500 V.
- Data: 10.10.2023
Jakie napięcia stosuje się w pomiarach rezystancji izolacji?
Podstawowym pomiarem, który pozawala na ocenę stanu izolacji instalacji i urządzeń jest zmierzenie rezystancji izolacji. Najczęściej stosowanym napięciem probierczym jest wtedy napięcie stałe. Pomiar wykonuje się na ogół przy kilku wartościach napięcia.
- Data: 04.10.2023
Jakie są dopuszczalne spadki napięcia? Która norma opisuje wspomniany przypadek?
Spadek napięcia to sytuacja występująca często na obwodach o dużym obciążeniu oraz o sporej długości. Spadek napięcia nie jest również czymś nadzwyczajnym, jednak musi być on kontrolowany oraz posiadać pewną dopuszczalną skalę, dlatego też w odpowiedni sposób sprawdza się go za pomocą konkretnych obliczeń, w celu dopasowania oprzewodowania do konkretnego obwodu.
- Data: 25.09.2023
Izolacja przewodów może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników
Instalacja elektryczna i odbiorniki energii są bardzo niebezpiecznymi urządzeniami, jeśli nie będą odpowiednio utrzymywane i badane. Mogą być źródłem porażenia prądem elektrycznym czy pożaru. Obie te sytuacje stanowią bezpośrednie i pośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
- Data: 02.08.2023
PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023
Załączenie rezerwy. Badania i opis działania systemu
Układy załączenia rezerwy są kluczowymi elementami zapewniającymi przełączenie rezerwowego źródła zasilania w wielu obiektach krytycznych. W układach tych może dochodzić do wielu niekorzystnych zjawisk i problemów, które spowodują nieprawidłowe przełączenie, zbyt późne załączenie lub np. przepięcia w trakcie przełączenia. Dlatego powinny być sprawdzane. Badania działania układów załączenia rezerwy mogą być prowadzone na wiele sposobów. Zostały omówione w tym artykule.
- Data: 09.05.2023
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym. Do czego się przydają i czym różnią się od zwykłych różnicówek
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym (RCBO) służą do zapewnienia bezpieczeństwa, podobnie jak standardowe wyłączniki różnicowoprądowe. Jednakże ich budowa i specyfika działania sprawiają, że stają się coraz popularniejsze przy zabezpieczaniu w tablicach odbiorników wrażliwych, takich jak pompy ciepła, piece gazowe i wiele innych.
- Data: 28.03.2023
Czy w przemyśle da się zmaksymalizować oszczędność energii? Pomiary mogą w tym pomóc!
Obecna sytuacja na rynku energii elektrycznej nie napawa optymizmem. Odbiorcy indywidualni oraz przedsiębiorcy robią wszystko aby oszczędzić na energii jak najwięcej szukając przeróżnych sposobów. Okazuje się, że sposoby na zwiększenie oszczędności energii elektrycznej jeszcze się nie wyczerpały. Przykładem na to są chociażby pomiary instalacji.
- Data: 20.10.2022
Jak właściwie sprawdzać obecność napięcia? Metoda "palca" nie jest tu wskazana
Prowadzenie prac pomiarowych oraz instalacyjnych wymaga w zdecydowanej większości wypadków sprawdzenia obecności napięcia. Urządzenia do tego służące są tak naprawdę gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli sprawdzenie nieobecności napięcia będzie wykonane nieprawidłowo, może mieć to bardzo brzemienne skutki, włączając w to śmierć osoby wykonującej pomiary. Z tego względu wymagania wobec sprzętu wykonującego te pomiary są wyższe, niż powszechnie mogłoby się wydawać.
- Data: 11.10.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »