SEP-E-004 Badania i odbiory linii kablowych. Dokument uzupełniający lukę w polskim prawie normalizacyjnym
W zestawie Polskich Norm wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest od lat normy dotyczącej projektowania, budowy i sprawdzania linii kablowych. Powstałą lukę wypełnia norma wydana przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- Data: 24.05.2022
Jakie błędy mogą zagrażać zdrowiu i życiu osób zajmjących się pomiarami elektrycznymi?
Pomiary elektryczne wiążą się z wysokim ryzykiem, bo często wykonywane są, gdy urządzenia i instalacje pracują. Poniżej przedstawiamy często występujące błędy w procedurach bezpieczeństwa podczas pomiarów elektrycznych.
- Data: 25.01.2022
Pomiary w układach prądu stałego
Coraz częstsze stosowanie obwodów prądu stałego wymaga od pomiarowców przygotowania się zarówno merytorycznego, jak i sprzętowego do prowadzenia pomiarów w układach, które wykorzystują taki prąd. Oczekiwania klientów idą w kierunku prowadzenia równoczesnego pomiaru parametrów w obwodach prądu zmiennego i obwodach prądu stałego.
- Data: 17.01.2022
Pomiar rezystancji jako podstawowy środek oceny izolacji przewodów
Najpowszechniejszym sposobem oceny stanu izolacji jest pomiar jej rezystancji. W związku z łatwością przeprowadzenia tego badania jego wykonywanie stało się bardzo powszechne. Sprawdzenie to robi się podczas odbioru nowo budowanej lub zmodernizowanej instalacji. Co więcej, należy je powtarzać cyklicznie, aby sprawdzić, czy nie doszło do pogorszenia stanu izolacji na skutek uszkodzeń mechanicznych, chemicznych czy np. wywołanych światłem słonecznym.
- Data: 05.01.2022
Zabezpieczenia różnicowoprądowe
Zabezpieczenie różnicowoprądowe rozłącza obwód, gdy prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu. Stosuje się je do ochrony przed porażeniem prądem oraz do zapobiegania pożarom wywołanym przez niesprawne instalacje lub urządzenia elektryczne.
- Data: 03.01.2022
Sprawdzanie ochrony przeciwporażeniowej przez pomiar pętli zwarcia w różnych układach sieci
Pomiar impedancji pętli zwarcia ma na celu sprawdzeniu skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodach prądu przemiennego. Jest głównym pomiarem pozwalającym określić przydatność do użytkowania instalacji elektrycznej.
- Data: 20.12.2021
Ocena akumulatora przez przeprowadzenie rozładowania
Podstawowym narzędziem oceny stanu pracy akumulatora wyłączonego z pracy w układzie zasilania gwarantowanego jest wykonanie rozładowania od poziomu pełnego naładowania do poziomu pełnego rozładowania stałą wartością prądu w sposób długotrwały, np. 20 h.
- Data: 05.11.2021
Pomiar charakterystyk prądowo-napięciowych elementów fotowoltaicznych
Niniejsza norma określa w dalszej części, że pomiarów w naturalnym świetle słonecznym dokonuje się tylko wtedy, gdy podczas pomiaru pełnej krzywej I-V–V globalne natężenie promieniowania słonecznego jest stabilne w granicach ±1 %.
- Data: 21.09.2021
Pomiary oceniające jakości przekształtników energoelektronicznych dla źródeł fotowoltaicznych
Zadaniem przekształtników energoelektronicznych jest optymalne wykorzystanie energii, którą produkują panele fotowoltaiczne, zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodnej współpracy źródła energii z siecią elektroenergetyczną. By upewnić się, że przekształtniki są bezpieczne i wysokiej jakości, warto wykonać pomiary kontrolne.
- Data: 17.08.2021