Środki ochrony zgodne z normą PN-HD 60364-4-41:2017-09
W instalacjach elektrycznych w zależności od warunków, w jakich są użytkowane, stosuje się różne środki ochrony. Zgodnie z punktem 410.3. Normy PN-HD 60364-4-41:2017-09 Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed porażeniem elektrycznym ochrona powinna składać się z odpowiedniej kombinacji środka do ochrony podstawowej i niezależnego środka do ochrony przy uszkodzeniu lub wzmocnionego środka ochrony, który zapewnia zarówno ochronę podstawową, jak i ochronę przy uszkodzeniu. W każdej części instalacji powinien być zastosowany jeden środek ochrony lub kombinacja środków ochrony, z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych.
- Data: 28.03.2024
Profilaktyka w przypadku porażenia prądem elektrycznym
Skuteczne zminimalizowanie ryzyka porażeń prądem elektrycznym wymaga okresowego przeprowadzania tzw. krytycznej analizy wykonywanych przez pracowników czynności, zwłaszcza tych rutynowych, przeprowadzanych szybko, czasem nawet w stresie. Jednak jedną z głównych przyczyn porażenia prądem jest zwyczajna rutyna w pracy.
- Data: 24.01.2024
Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023
Podstawowa zasada ochrony przed porażeniem elektrycznym
Przypomnijmy na początku, że przepisy i zasady dotyczące ochrony przed porażeniem elektrycznym ustalane były wraz rozpowszechnianiem się elektryczności i zmieniały wraz z wiedzą wynikającą z badań naukowych związanych z budową oraz eksploatacją urządzeń , instalacji i sieci elektroenergetycznych. Zgodnie z art. 5.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane [Dz.U. 1994 r. nr 89 poz. 414 z późn, zm.] – obiekty budowlane (w tym również elementy budowlane urządzeń technicznych elektrowni, sieci i stacje elektroenergetyczne, należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno – budowlanych, zapewniając m.in. odpowiedni poziom bezpieczeństwa elektrycznego w czasie ich użytkowania.
- Data: 21.06.2023
Wysokonapięciowa technika probiercza. Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych
Normatywny Załącznik B normy EN 60060-1:2010 Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych normalnych z nałożonymi przewyższeniami lub oscylacjami opisuje procedury obliczania parametrów wszystkich napięć udarów piorunowych pełnych, w tym udarów z nałożonymi przewyższeniami. Podstawy procedur przedstawiono w Rozdziale B.2, metodę standardową, na której oparte są definicje parametrów, podano w Rozdziale B.3, a alternatywną metodę ręczną w Rozdziale B.4. Procedurę obróbki udarów uciętych na grzbiecie opisano w Rozdziale B.5.
- Data: 22.12.2022
Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022
Jak właściwie sprawdzać obecność napięcia? Metoda "palca" nie jest tu wskazana
Prowadzenie prac pomiarowych oraz instalacyjnych wymaga w zdecydowanej większości wypadków sprawdzenia obecności napięcia. Urządzenia do tego służące są tak naprawdę gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli sprawdzenie nieobecności napięcia będzie wykonane nieprawidłowo, może mieć to bardzo brzemienne skutki, włączając w to śmierć osoby wykonującej pomiary. Z tego względu wymagania wobec sprzętu wykonującego te pomiary są wyższe, niż powszechnie mogłoby się wydawać.
- Data: 11.10.2022
Izolacja w cienkich warstwach
W podpunkcie 5.6.4.3 niniejszej normy określono, że grubość izolacji gwarantowanej sprawdzana jest za pomocą badania grubości izolacji (MST 04) dla końcowego zastosowania. Aby mieć pewność, że po uszkodzeniu albo podwójnej, albo wzmocnionej izolacji ochrona przed porażeniem elektrycznym jest wciąż zapewniona, po próbie podatności na przecięcie (MST 12) należy przeprowadzić badanie izolacji (MST 16) w taki sam sposób, jak to ma miejsce w przypadku izolacji podstawowej.
- Data: 17.08.2021
PN-EN 61140:2016-07 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-EN 61140:2016-07 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym Wspólne aspekty instalacji i urządzeń będącej identycznym tłumaczeniem angielskiej wersji Normy Europejskiej EN 61140:2016 Protection against electric shock – Common aspects for installation and equipment. Prezentowany artykuł to w zasadzie wstęp do omówienia normy. Zawiera szereg informacji porządkujących zawartych w pierwszych fragmentach tego, dość obszernego, dokumentu. W szczególny sposób potraktowane w nim są kwestie definicyjne - dokument zawiera kilkadziesiąt definicji użytych w nim pojęć i zwrotów. Z racji takiego podejścia autorów normy również pierwszy rozdział omawiający ten dokument, siłą rzeczy skupił się na przybliżeniu stosowanych w normie pojęć.
- Data: 17.08.2021
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »