
Potrzebny jest pragmatyzm w transformacji energetycznej Polski
Grupa ORLEN, jako wiodący koncern multienergetyczny w Europie Środkowej, podejmuje zdecydowane działania na rzecz neutralności klimatycznej do 2050 roku, zgodnie z celami wyznaczonymi w Porozumieniu Paryskim. Nowa strategia firmy, obowiązująca do 2035 roku, zakłada zrównoważoną transformację energetyczną, opartą na pragmatycznym podejściu do redukcji emisji i rozwoju odnawialnych źródeł energii.
- Data: 02.04.2025

Zaproszenie do składania wniosków o dotacje na działania UE w dziedzinie demonstracji innowacyjnych technologii niskoemisyjnych w ramach Funduszu Innowacji
Nabór wniosków jest ogłaszany zgodnie z decyzją o finansowaniu na rok 2025 i będzie zarządzany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).
- Data: 08.01.2025

Zrównoważone, bezpieczne i konkurencyjne dostawy energii. Możliwość składania wniosków w programie
Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do co najmniej dwóch z następujących oczekiwanych rezultatów: Ułatwienie szerszego wykorzystania systemów energii odnawialnej (OZE) w sektorach energetycznym, przemysłowym i mieszkaniowym, co doprowadzi do zwiększenia udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii do 2030 r. i później, Współpraca w celu zapewnienia decydentom i interesariuszom sprawdzonych narzędzi i metodologii typu open source w celu opracowania bardziej świadomej polityki OZE i analizy dynamiki rynku przy uwzględnieniu wszystkich rodzajów OZE, Współpraca w rozwoju rynków i odpowiednich ram finansowych, które mogą działać w sposób wydajny i zgodny z zachętami, jednocześnie dostosowując się do masowych udziałów energii odnawialnej, Poprawa społecznej akceptowalności obiektów i instalacji energii odnawialnej.
- Data: 07.01.2025

Dotacje na OZE na koniec 2024 roku i początek 2025 roku
Odnawialne źródła energii (OZE) to przyszłość zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla biznesu. Na przełomie 2024 i 2025 roku dostępne będą liczne programy wsparcia finansowego w Polsce, umożliwiające korzystne inwestycje w fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny energii i inne rozwiązania technologiczne.
- Data: 11.12.2024

10 miliardów złotych na wsparcie zielonej transformacji polskich firm
KUKE zapowiedziała, że w latach 2024-2025 przeznaczy 10 miliardów złotych na gwarancje, które wesprą finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw związanych z transformacją energetyczną oraz inwestycjami na rzecz neutralności klimatycznej. Do programu już przystępują zarówno banki krajowe, jak i zagraniczne.
- Data: 30.09.2024

Program Mój Prąd 6.0. Informacje podstawowe i uzupełnienie
Celem programu Mój Prąd 6.0, jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub też wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej zmagazynowanie czyli za pomocą magazynów energii elektrycznej lub ciepła znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Data: 11.09.2024

Ørsted wspiera nowy kierunek studiów „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
Ørsted, globalny lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, nawiązał współpracę z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, oferując wsparcie merytoryczne w tworzeniu nowego kierunku studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore”. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży offshore, Ørsted wniesie światowej klasy standardy BHP, które pomogą w kształceniu przyszłych specjalistów na polskim rynku pracy. Kierunek będzie dostępny od roku akademickiego 2024/2025, stanowiąc istotny krok w rozwoju edukacji w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
- Data: 14.08.2024

Energia z morskich wiatraków. Przyszłość polskiej energetyki
Polska ma szansę stać się kluczowym graczem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej na skalę europejską. Inwestycje w offshore są nie tylko opłacalne, ale również korzystne dla środowiska i zdrowia publicznego. Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, podkreśla, że potencjał produkcyjny polskich morskich farm wiatrowych może przewyższyć moc generowaną przez planowane elektrownie jądrowe. Ta monumentalna inwestycja na Bałtyku, o wartości blisko 40 miliardów PLN, jest największym projektem energetycznym w historii kraju, a jej realizacja może przynieść aż 178 miliardów złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Oczekuje się, że zmniejszy emisję CO2 o około 102 miliony ton rocznie i stworzy ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy.
- Data: 13.08.2024

Produkcja kluczowych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Pomorzu
Na Pomorzu trwają intensywne przygotowania do instalacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, w których kluczową rolę odgrywają lokalne przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20%.
- Data: 26.07.2024