Aktualny

Program Mój Prąd 6.0. Informacje podstawowe i uzupełnienie

Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

Dodano: 11 września 2024
cover

Celem programu Mój Prąd 6.0, jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub też wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej zmagazynowanie czyli za pomocą magazynów energii elektrycznej lub ciepła znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Przedsięwzięcia powinny przyczynić się do realizacji krajowego celu, który dotyczy udziału OZE w konsumpcji, jak również wytwarzaniu energii, czyli ogółem przedsięwzięcia powinny zapewnić poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu przy zastosowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Szczegółowy zakres programu

Szczegółowym zakresem programu jaki tworzy Część 3 Programu Mój Prąd na lata 2024 – 2027,  jest stopień realizacji celów programu, czyli:

- zmniejszenie emisji CO2, planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu wynosi powinna co najmniej 225 918 Mg/rok, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowań, co najmniej 225 918 Mg/rok.

- dodatkowa zdolność do wytwarzania ze źródeł odnawialnych, czyli planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu wynosi co najmniej 319 MW, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania – co najmniej 319 MW.

Na realizację celów programu budżet wynosi do 400 000 tys. zł, w tym w ramach budżetu dla bezzwrotnych form dofinansowania pochodzących ze środków zobowiązań wieloletnich „OZE i efektywność energetyczna”, a następnie refundacji ze środków FEnIKS 2021-2027, działanie FENX.02.02 , rozwój OZE.

Program Mój Prąd 6.0 jest realizowany w latach 2024 - 2028, przy czym:

1) Zobowiązania czyli podpisywanie umów podejmowane jest  do 31.12.2027 r.,

2) Środki wydatkowane są do 31.12.2028 r.

Terminy i sposoby składania wniosków:

1) Nabory wniosków odbywają się w trybie ciągłym;

2) Terminy, jak również sposoby składania i rozpatrywania wniosków określone zostały odpowiednio w ogłoszeniach o naborze wniosków lub też w regulaminie naboru wniosków, które zamieszczane zostały na stronie internetowej NFOŚiGW.

Koszty kwalifikowane

Do dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0, kwalifikowane są następujące koszty:

1) Zakup, czy też montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, która powinna zostać podłączona do sieci

energetycznej i nie powinna działać jako off -grid , a zatem system niepodłączony do sieci

energetycznej.

2) Zakup, czy też montaż następujących urządzeń dodatkowych takich jak magazyny energii elektrycznej, magazyny ciepła.

Zapamiętaj!

Do jednej mikroinstalacji fotowoltaicznej powinno się zgłosić do dofinansowania tylko jeden

magazyn energii i tylko jeden magazyn ciepła.

Okres kwalifikowalności kosztów wynosi od 01.01.2021 r. do 31.12.2027 r. przy czym:

1) rozpoczęcie przedsięwzięć jest rozumiana jest jako:

a) data poniesienia pierwszych kosztów kwalifikowanych, czyli data opłacenia pierwszych

faktur lub paragonów imiennych lub też

b) data przyłączeń mikroinstalacji fotowoltaicznych czyli data na zaświadczeniach OSD, albo

data montażu urządzeń wskazanych czyli data instalacji która wynika z protokołu odbioru prac w zależności od tego , która data jest wcześniejsza.

2) poprzez zakończenie przedsięwzięć powinno się rozumieć przyłączenie i opłacenie mikroinstalacji fotowoltaicznych i wszystkich urządzeń, które zostały wskazane we wnioskach o dofinansowanie.

Zapamiętaj!

Data zakończenia przedsięwzięć stanowi data uruchomienia ostatniego z urządzeń, które zostało wskazane we wnioskach o dofinansowanie albo data opłacenia ostatniej z faktur lub też paragonów imiennych w zależności od tego, która z tych dat jest późniejszą.

Formy i warunki udzielania dofinansowania

Forma dofinansowania stanowi dotację, czyli grant. Natomiast Intensywność dofinansowania jest uzależniona od dat zgłoszeń przyłączeń mikroinstalacji do sieci jak również oraz tego, czy mikroinstalacje są już przedmiotem dofinansowania:

1) dla Grantobiorcy, czyli Wnioskodawcy rozliczającego się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing , wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej złożony po 31.03.2022 r., czyli tego, który nie skorzystał z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej wysokość dofinansowania, specyfikacja urządzeń, które można zgłosić do wniosku do dofinansowania oraz wymagane dokumenty określa Załącznik nr 4 do Programu Mój Prąd 6.0;

2) dla Grantobiorcy, czyli Wnioskodawcy rozliczającego się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów czyli tzw. net-metering, który nie skorzystal z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, następuje pod warunkiem przejścia na wartościowy system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing, wysokość dofinansowania, specyfikacja urządzeń, które powinien zgłosić do wniosku o dofinansowanie oraz wymagane dokumenty określa Załącznik nr 5;

3) dla Grantobiorcy czyli Wnioskodawcy, który otrzymał dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych, między innymi z programu Mój Prąd, czy też z programu Czyste Powietrze, czy też z programów organizowanych przez Gminy, z podziałem na:

3.1) Grantobiorce ,czyli Wnioskodawce, który zmienił system rozliczania się z wyprodukowanej energii elektrycznej z systemu net-metering czyli rozliczanie ilościowe, na system net-billing czyli rozliczanie wartościowe, – obowiązujące od dnia 01.04.2022 i na podstawie ustawy z dnia 29 października 2021 r o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii;

3.2) Grantobiorce czyli Wnioskodawcę który rozlicza się w wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing czyli rozliczanie wartościowe, pod warunkiem że:

a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, została przyłączona jak również opłacona w okresie kwalifikowalności kosztów od 01.01.2021;

b) do dofinansowania zgłoszone zostanie dodatkowe urządzenie

Warunki dofinansowania

1) Dofinansowaniu podlegają mikroinstalacje fotowoltaiczne, oraz inne urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej, czy też do magazynowania ciepła, których zakup i montaż nie został zakończony przed dniem 01.01.2021 r.

2) Mikroinstalacje fotowoltaiczne zostały zgłoszone do przyłączenia do dnia 31.07.2024 roku , z tym że miktrinstalacje mogą zostać zgłoszone do dofinansowania bez urządzeń dodatkowych.

3) Mikroinstalacje fotowoltaiczne zostały zgłoszone do przyłączenia od dnia 01.08.2024 roku i mikroinstalacje mogą zostać zgłoszone do dofinansowania tylko pod warunkiem zgłoszeń urządzeń dodatkowego magazynu energii lub magazynu ciepła.

4) Dofinansowanie jest udzielane na przedsięwzięcia które zostały zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Za przedsięwzięcia które zostały zakończone powinno się uznać przedsięwzięcia, których:

a) wszystkie elementy czy też pozycje, które zostały wymienione na fakturach lub też paragonach imiennych , a które zostały przedstawione do wniosku o dofinansowanie zostały zapłacone w całości,

b) wszystkie z urządzeń zostały na trwale podłączone i uruchomione,

c)  zgłoszeń dokonano lub też poinformowano odpowiednie do tego instytucje o dokonanej inwestycji.

Dofinansowanie zostanie udzielone

Dofinansowanie w ramach programu Mój prąd 6.0 jest udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy kompleksowej czy też na podstawie aneksu do umowy na zakup czy też na  dystrybucję energii elektrycznej lub umowę sprzedaży energii elektrycznej za wyjątkiem przypadków, o których mowa jest mowa w ust. 7.2 pkt 3 Regulaminu. Dofinansowanie jest również udzielane wyłącznie Grantobiory czyli Wnioskodawcy, który rozlicza się w systemie net- billing,  lub też udokumentuje przejście na nowy system rozliczeń, jeżeli mikroinstalacja jest rozliczana w systemie net-metering Warunkiem do wypłaty środków w ramach programu jest pozytywne rozpatrzenie czyli pozytywna ocena wniosku przez NFOŚiGW. 

ProgramMój Prąd 6.0  nie wymaga  zabezpieczenia wierzytelności. Natomiast urządzenia powinno zostać instalowane jako nowe, czy też wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Warto też podkreślić, iż nie zostanie udzielone dofinasowanie, jeżeli jakiekolwiek urządzenie wchodzące w skład mikroinstalacji fotowoltaicznej lub też zgłoszone urządzenie dodatkowe zostanie zakupione jako używane lub bez faktury czy rachunku. Grantobiorcy czyli Wnioskodawcy zobowiązani są do eksploatacji wszystkich instalacji i urządzeń objętych wnioskiem i we wskazanej lokalizacji, przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania. Nie jest dopuszczony montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym, którym dach pokryty jest materiałami lub wyrobami zawierającymi azbest. 

W przypadku budynku zawierającego  dach pokryty materiałem zawierającym azbest należy dokonać wymiany poszyć dachowych przed montażem instalacji fotowoltaicznej. Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej zawsze powinna zostaćdostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mikroinstalacje fotowoltaiczne powinny zostać tak dobrane, aby całkowite ilości energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej przez nie do sieci energetycznej objęte dofinansowaniem, w corocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyły  120% całkowitej ilości energii elektrycznej, która została pobrana z sieci energetycznej przez Grantobiorców,  czyli Wnioskodawców,  w tym samym okresie rozliczeniowym.  Przedsięwzięcia powinny zostać realizowane zgodnie z programem ochrony powietrza, z poszanowaniem dyrektywy 2008/50/WE. Przedsięwzięcia powinny również kumulować efekty środowiskowe czyli bilans energetyczny, czy bilans CO2 jak również różnorodność biologiczną, czy też krajobra,z oraz emisję zanieczyszczeń powietrza czyli emisję PM.

Dofinansowanie nie zostanie udzielone

Dofinansowanie dla Grantobiorcy wskazanego w ust. 7.2 pkt 1) i 2) nie może zostać udzielone na mikroinstalacje fotowoltaiczne które zostało sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych,czyli z  programu „Czyste powietrze”.  Jeżeli Wnioskodawcy zamierzają  ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” wówczas instalacje fotowoltaiczne, powinny zostać zgłoszone do programu Mój Prąd i powinny zostać wyłączone z zakresu programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie dla Grantobiorcy wskazanego w ust.7.2. pkt 3) regulaminu,  może zostać udzielone na

a) dla ppkt 3.1) - mikroinstalację fotowoltaiczną sfinansowaną lub realizowaną z innych środków publicznych,

b) dla ppkt 3.2) -  na inne elementy czyli urządzenia które służą do magazynowania energii elektrycznej, czy też magazynowania ciepła, a które nie zostały dofinansowanie z innych środków publicznych.

Grantobiorcy nie przysługuje dodatkowe dofinansowanie do mikroinstalacji PV.  Dofinansowanie kosztów wskazanych w ust. 6.1 pkt 2) Regulaminu, nie może zostać udzielone na elementy zwiększające autokonsumpcję , a dotyczącą wytworzonej energii elektrycznej sfinansowanej lub realizowanej z innych środków publicznych, w tym np. z programu „Czyste Powietrze”.

Jeżeli Grantobiorcy czyli Wnioskodawcy zamierzają ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” wówczas dodatkowe elementy, zgłoszone do programu Mój Prąd, powinny  zostać wyłączone z programu „Czyste Powietrze”.

Dofinansowanie na inne elementy czyli np. na urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej, czy też do magazynowania ciepła, może zostać  udzielone, jedynie pod warunkiem wykazania przez Grantobiorców, czyli Wnioskodawców zainstalowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Nie dotyczy to Grantobiorcy, czyli Wnioskodawcy, który uzyskał już dofinansowanie z programu priorytetowego Mój Prąd w poprzednich naborach i składają tylko wniosek o dofinansowanie „rozszerzające”, czyli na urządzenia dodatkowe, w tym również inne urządzenia niż te znajdujące się we wniosku wypłaconym w poprzednim naborze wniosków o dofinansowanie.  W przypadku, w którym został przedstawiony koszt zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej jak również dodatkowych elementów, na które uzyskano dofinansowanie ze środków w ramach ulgi termomodernizacyjnej, kwota przedstawiona do odliczenia od podatku zostanie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Warto podkreślić, iż NFOŚiGW nie ponosi żadnej odpowiedzialności za błędne rozliczenie Grantobiorców przed Urzędem Skarbowym. Dofinansowanie również nie zostanie udzielone w przypadku przedstawienia faktur za wykonane usług montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, czy też magazynu energii, czy magazynu ciepła, bez właściwego udokumentowania tychże faktur lub paragonów imiennym zakupem dla danego urządzenia zgłoszonego do dofinansowania.

Jeżeli treść faktur wskazuje jedynie na wykonanie usług montażu, konieczne jest dołączanie specyfikacji do faktur.  Specyfikacja powinna zostać podpisana przez wystawcę faktur. Dofinansowanie nie powinno zostać udzielone na urządzenie sfinansowanie z wykorzystaniem leasingu, jeżeli na dzień składania wniosku na Grantobiorców, czyli Wnioskodawców nie zostało przeniesione prawo własności.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t. j Dz. U. z 2024 r. poz. 54, ze zm.). Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955. 

Autor: Przemysław Gogojewicz
Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

prawnik, właściciel Kancelarii Usług Prawnych w Chrzanowie.