Mierniki cęgowe z otwartym obwodem magnetycznym
Mierniki cęgowe to przyrządy często spotykane w praktyce pomiarowej. W tekście omawiamy ich specjalną wersję, w której nie trzeba zapinać cęg na obwód mierzony, a jedynie do takiego obwodu przystawić. Wydawać się by mogło, że rozwiązanie takie nie pozwala na wykonywanie miarodajnych dokładnych pomiarów, ale pozory często mylą.
- Data: 11.10.2024
Nowy, kompaktowy generator prądu wchodzi na rynek europejski
12 grudnia BLUETTI wprowadziło na rynek europejski przenośny generator prądu AC70, dużo bardziej zaawansowany w stosunku do poprzedniego modelu EB70 pod względem możliwości ładowania, niezawodności UPS i sterowania za pomocą aplikacji.
- Data: 13.12.2023
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych. Czym jest i jak się je wykonuje?
Każdy przyrząd spełniający jakąś rolę w pracy pomiarowej w instalacjach elektrycznych musi działać sprawnie i z wręcz idealną dokładnością. Nie ma to znaczenia czy jest to miernik, multimetr czy profesjonalne urządzenie służące do wszelakiego rodzaju pomiarów ciągłości i rezystancji. Każde z tych urządzeń musi wskazywać pewne wartości prawidłowo, bo to od tego zależy, czy wykonywane przez nas instalacje działają prawidłowo i czy są bezpieczne. I tu z pomocą przychodzi wzorcowanie przyrządów pomiarowych.
- Data: 20.09.2023
Na co zwracać uwagę, wybierając oscyloskop
Oscyloskop cyfrowy − wbrew pozorom – to dość złożone urządzenie, którego specyfikacja jest także wielopłaszczyznowa. Warto się w nią zagłębić, gdyż dobre jej zrozumienie pozwoli wybrać urządzenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom.Dziś jest dostępnych wiele tanich urządzeń spełniających potrzeby pomiarowców, ale warto wiedzieć, na co zwracać uwagę.
- Data: 05.09.2023
Obsługa maszyn i urządzeń technicznych przez elektryka
Maszyny i inne urządzenia techniczne, z których korzysta elektryk powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, przez cały okres ich użytkowania. Dokonywanie montażu, demontażu i eksploatacji maszyn, w tym ich obsługi przez elektryka, powinny odbywać się przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej.
- Data: 28.08.2023
Idealna szybkozłączka? Może w łatwy sposób ułatwić prace
Produkowana w USA szybkozłączka jest doskonałym wyborem do przedłużania połączenia (drutów i wielodrutów), do 32 A w miejscach, gdzie mamy styczność z bardzo ograniczoną przestrzenią, lub tam gdzie nie dysponujemy zbytnim zapasem przewodu, a koniecznie musimy go przedłużyć.
- Data: 03.08.2023
Najważniejsze narzędzie każdego elektryka, bez którego żadna praca nie może się obejść
W pracy elektryka potrzebnych i sprawdzonych narzędzi występuje ogromna ilość. Przeważnie korzystamy z narzędzi ręcznych takich jak śrubokręty, ucinaczki, zaciskarki itd., ale również z całej gamy elektronarzędzi, o których już wielokrotnie wspominałem. Jest jednak jedno narzędzie – wręcz niezastąpione – bez którego finalizacja większości prac jest praktycznie niemożliwa.
- Data: 15.03.2023
Badanie okresowe elektronarzędzi. Temat warty przypomnienia
Każda profesja zajmująca się pracą budowlaną wymaga stosowania różnorodnych elektronarzędzi. Nie inaczej jest w przypadku prac elektromonterów i elektryków, z tą tylko różnicą, że akurat te osoby odpowiadają również za badania i sprawdzenia prawidłowego działania poszczególnych elektronarzędzi. Warto jest przypomnieć sobie jak powinna wyglądać taka procedura oraz jak wygląda protokół ze sprawdzenia każdego z narzędzi.
- Data: 02.02.2023
Testery kabli teletechnicznych. Czym sprawdzać najcieńsze instalacje elektryczne?
Ocena kabli jest naturalną częścią pracy pomiarowców. Warto jednak zauważyć, że interesujące są nie tylko kable elektroenergetyczne. Duży potencjał niesie także sprawdzanie i testowanie kabli teletechnicznych, które mogą nastręczać wiele problemów w trakcie eksploatacji różnego typu obiektów, jeśli nie są wykonane prawidłowo.
- Data: 12.10.2022
Dobre narzędzia do przygotowania przewodów? Nowe przyrządy z linii CUTFOX
Proces przygotowania przewodów, czy kabli do późniejszej eksploatacji nie jest czymś nieznanym i nieodkrytym, ale czy aby na pewno zrozumiałym? Potocznie w słownictwie produkcyjnym często naprzemiennie słyszymy przewód i kabel na produkt służący do przesyłania sygnałów lub energii elektrycznej. Czy aby na pewno możemy używać tych słów zamiennie?
- Data: 05.08.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »