
Wprowadzenie do obrotu urządzenia przeciwpożarowego - wyrobu budowlanego jakim jest Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu (PWP)
W świetle obowiązujących przepisów i regulacji prawnych wyroby budowlane oraz urządzenia przeciwpożarowe w tym Przeciwpożarowy wyłącznik prądu PWP wprowadza się do obrotu lub udostępnia na rynku krajowym, jeżeli:
- Data: 18.02.2025

Odzież robocza montera elektryka
Wielokrotnie jest mowa o zagrożeniach, z którymi elektryk może spotkać się w swojej pracy. Przedstawia się też procedury, których należy przestrzegać, by ograniczyć możliwość zaistnienia wypadku. Ochronie zdrowia i życia elektryka służy również odzież używana w pracy.
- Data: 20.11.2024

Szkodliwe czynniki biologiczne mogące być przyczyną zakażenia dla elektryków
Zgodnie z art. 220 § 1 kodeksu pracy, niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników w tym elektryków wszelkiego rodzaju materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia przez pracodawcę stopnia ich szkodliwości dla zdrowia tychże pracowników i podjęcia przez niego odpowiednich środków profilaktycznych.
- Data: 21.06.2024

Hałas w pracy elektryka. Normy i przepisy
Praca elektryka jest związana z szeregiem niedogodności i jak również z licznymi zagrożeniami dla życia i zdrowia w związku z wykonywanymi pracami. Jednym z takich zagrożeń jest praca w hałasie. Ochrona przed skutkami pracy w takich warunkach powinno stanowić priorytet dla każdego pracodawcy. Elektrycy powinni znać wszelkie normy i przepisy dotyczące pracy w warunkach hałasu.
- Data: 19.06.2024

Ochrona przed porażeniem elektrycznym według PN-HD 60364-4-41
Czwartą normą dotyczącą elektryki wymienioną w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), jest PN-HD 60364-4-41 Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Jej stosowanie, tak jak innych norm wymienionych w załączniku, jest obowiązkowe.
- Data: 05.06.2024

Maszyny i inne urządzenia techniczne, a BHP elektryka
Zgodnie z § 61 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas wykonywania robót budowlanych, maszyna i inne urządzenie techniczne, oraz narzędzia które są zmechanizowane powinny być zamontowane i eksploatowane jak również obsługiwane zgodnie z instrukcją producentów, oraz spełniać wymagania, które zostały określone w przepisach, które dotyczą systemu oceny zgodności.
- Data: 17.04.2024

Nieelektryczne elementy ochrony przeciwpożarowej
Instalacje przeciwpożarowe to istotny element wyposażenia budynków. Ich głównym zadaniem jest możliwie jak najszybsze powiadomienie o zagrożeniu oraz zapobiegnięcie pojawieniu się ognia. Instalacje takie składają się z urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych współpracujących ze sobą. W artykule przedstawiamy części hydrauliczne instalacji przeciwpożarowej oraz nowoczesne systemy sygnalizacji pożaru.
- Data: 10.04.2024

Ochrona przed hałasem miejsca pracy elektryka
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającym elektryka do wykonywania przez niego powierzonych prac jest ochrona przed hałasem występującym w je go miejscu pracy, jak również w pomieszczeniach przez które przechodzi, aby dojść do swojego miejsca pracy. Sprawa z pozoru błaha, jednak często pomijana w obecnych czasach.
- Data: 13.02.2024

Profilaktyka w przypadku porażenia prądem elektrycznym
Skuteczne zminimalizowanie ryzyka porażeń prądem elektrycznym wymaga okresowego przeprowadzania tzw. krytycznej analizy wykonywanych przez pracowników czynności, zwłaszcza tych rutynowych, przeprowadzanych szybko, czasem nawet w stresie. Jednak jedną z głównych przyczyn porażenia prądem jest zwyczajna rutyna w pracy.
- Data: 24.01.2024