PN-HD 60364-5-534 Ochrona przepięciowa w instalacjach elektrycznych nn
Polska Norma PN-HD 60364-5-534:2016-04 w wersji angielskiej oryginalnej zastąpiła edycję z 2012 roku, wprowadzając istotne zmiany techniczne w stosunku do poprzedniego wydania. Szybkie zapoznanie się z nowymi wytycznymi da możliwość zaktualizowania własnej wiedzy i pozwoli na wprowadzanie zmian w nowych inwestycjach.
- Data: 21.07.2021
Ochrona za pomocą obudów, barier izolacyjnych i nie tylko
Omawiany dokument określa, że obudowy lub bariery izolacyjne powinny być tak zaprojektowane, aby po ich zamontowaniu części czynne nie były dostępne. Wymaganie to powinno zostać spełnione nawet w razie odkształcenia obudowy i/lub pokrywy powstałego w wyniku narażeń mechanicznych i cieplnych, które mogą wystąpić podczas normalnego użytkowania.
- Data: 14.07.2021
Do elektryka nie należy ocena zagrożenia wybuchem, tylko wykonanie badań elektrycznych
PYTANIE: Otrzymałem zlecenie na przeprowadzenie badań nowej instalacji elektrycznej w mieszalni lakierów. Mieszalnia nie jest obiektem przemysłowym (mieszane są małe ilości lakierów) i mieści się w pomieszczeniu 5 × 6 m. W związku z tym mam pytania: Jakie przepisy określają wykonywanie badań instalacji elektrycznej w strefie zagrożonej wybuchem? Jakie czynności należy podjąć, aby nie odpowiadać za dopuszczenie do eksploatacji nieprzystosowanej do pracy w atmosferze instalacji? ODPOWIEDŹ: Nie ma specjalnych przepisów dotyczących badań instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem. Badania przeprowadza się tak samo, jak w przestrzeniach niezagrożonych wybuchem w oparciu o normę PN-HD 60364-6: Sprawdzenia. Wymagania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pomiarów wynikają z postanowień norm serii PN-EN 60079, niżej powołanych przepisów oraz wymagań rozporządzenia ministra rozwoju z 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U. z 2016 r. poz.817).
- Data: 29.06.2021
Odstęp separacyjny w ochronie odgromowej – krótki przewodnik - część 1
Wynikający z Polskich Normach nakaz zapewnienia odstępu separacyjnego „s” pomiędzy przewodami zewnętrznego LPS a innymi instalacjami budynku nie zawsze jest dobrze rozumiany przez projektantów i wykonawców. W tekście przedstawimy informacje na temat wymagań normy PN-EN 62305 (oraz wcześniejszej Polskiej Normy PN- E-05003) dotyczących odstępów separujących oraz zasad ich określania.
- Data: 28.06.2021
Rodzaje czujek pożarowych i zalecenia dotyczące ich stosowania
W instalacjach sygnalizacji pożaru najczęściej stosowane są cztery rodzaje czujek pożarowych – czujki dymu, ciepła, płomieni i wielodetektorowe. Tekst przedstawia cechy poszczególnych czujek i wynikające z nich zalecenia dotyczące ich przeznaczenia. Wskazuje, w jakich miejscach mogą być instalowane. Opisuje również zasady unikania fałszywych alarmów.
- Data: 28.06.2021
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
Każdy budynek narażony jest na ryzyko wystąpienia pożaru. W związku z tym aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, która tam występuje wprowadzono konieczność instalacji przeciwpożarowego wyłącznika prądu. W Polskim prawie, taki zapis znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyłącznik taki ma za zadanie przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo służb przybyłych na miejsce ewentualnego pożaru.
- Data: 15.03.2022
Instalacje przeciwpożarowe. Elektryczne i nieelektryczne części wyposażenia
Instalacje przeciwpożarowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia budynków, dbający o bezpieczeństwo ludzi i mienia. Ich głównym zadaniem jest możliwie jak najszybsze powiadomienie o zagrożeniu oraz zapobiegnięcie pojawieniu się ognia. W artykule omówiliśmy części pokrewne, czyli systemu hydrauliczne dla lepszego zobrazowania nieelektrycznych modułów instalacji ppoż, o których elektrycy nie zawsze pamiętają.
- Data: 08.03.2022
PN-EN 54-12 Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych (OiWSWU)
Dział 6 omawianego dokumentu rozpoczyna stwierdzenie, że zgodność czujki liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego z wymaganiami niniejszej Normy Europejskiej oraz właściwościami użytkowymi deklarowanymi przez producenta w DWU powinna być wykazana w wyniku: określenia typu produktu, zakładowej kontroli produkcji przeprowadzonej przez producenta, w tym oceny produktu. Ponadto producent powinien zawsze sprawować ogólny nadzór i powinien mieć niezbędne kompetencje, aby ponosić odpowiedzialność za deklarowaną właściwość użytkową.
- Data: 31.01.2022
Połączenia wyrównawcze w instalacjach niskiego napięcia
Wykonywanie połączeń wyrównawczych ma na celu uniknięcie zagrożenia porażeniem, które może być spowodowane znaczną różnicą potencjałów pomiędzy dostępnymi częściami przewodzącymi. Ochronne połączenia wyrównawcze stanowią jeden ze środków ochrony przy uszkodzeniu.
- Data: 23.07.2021
Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021
Jak właściwie chronić się przed łukiem elektrycznym lub iskrzeniem? Jakie środki ochrony zachować?
W pracy elektryka możemy niejednokrotnie napotkać problem związany ze zwarciem międzyfazowym itp., co może doprowadzić do powstania tzw. „łuku elektrycznego”. Jest to dość niebezpieczny problem, przy którym należy zachować szczególne środki ostrożności przy próbach naprawienia takiej usterki.
- Data: 21.07.2021