Aktualny

PN-EN 54-12 Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych (OiWSWU)

Autor: Marcin Szponder

Dodano: 31 stycznia 2022
ppoz1
Dział 6 omawianego dokumentu rozpoczyna stwierdzenie, że zgodność czujki liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego z wymaganiami niniejszej Normy Europejskiej oraz właściwościami użytkowymi deklarowanymi przez producenta w DWU powinna być wykazana w wyniku: określenia typu produktu, zakładowej kontroli produkcji przeprowadzonej przez producenta, w tym oceny produktu. Ponadto producent powinien zawsze sprawować ogólny nadzór i powinien mieć niezbędne kompetencje, aby ponosić odpowiedzialność za deklarowaną właściwość użytkową.

Przypomnijmy, że krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych określa § 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2017 r. w sprawie sposobów deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966). Obecnie jest pięć systemów: 1+, 1, 2+, 3, 4. W systemach 1+ i 1 wymagane jest m.in. uzyskanie krajowego certyfikatu stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego, wydanego przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyrób, w systemie 2+ m.in. uzyskanie krajowego certyfikatu zgodności zakładowej kontroli produkcji wydanego przez akredytowaną jednostkę certyfikującą zakładową kontrolę produkcji, (podczas gdy określenia typu wyrobu na podstawie badań, obliczeń, tabelarycznych wartości lub opisowej dokumentacji wyrobu dokonuje producent), a w systemie 3 m.in. producent określa typ wyrobu na podstawie oceny właściwości użytkowych wyrobu budowlanego wykonanej przez akredytowane laboratorium badawcze na podstawie badań, obliczeń, tabelarycznych wartości lub opisowej dokumentacji wyrobu budowlanego. Natomiast w systemie 4 wszystkie zadania oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych przewidziane w tym systemie wykonuje producent, bez udziału strony trzeciej.

Pozostało jeszcze 96% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Marcin Szponder

Ekspert w obszarze regulacyjnym związany z branżą naftową, a także z Polskim Komitetem Normalizacyjnym