Umowa wykonania robót elektrycznych. Wzór
Dla wielu elektryków oraz inwestorów ten dokument może okazać się bardzo pomocny przy oficjalnym potwierdzaniu wszystkich uzgodnień na danej inwestycji. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaufać wykonawcy lub inwestorowi na tyle, aby wszystkie uzgodnienia zostawić jedynie w formie ustnej.
- Data: 13.11.2024
Kiedy i w jaki sposób należy wykonywać pomiary natężenia oświetlenia? Przykładowy protokół do pobrania!
Pomiary natężenia oświetlenia są kluczowe dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy, nauki i innych aktywności, a także dla spełnienia wymagań prawnych i normatywnych. Oto kiedy i w jaki sposób należy przeprowadzać te pomiary.
- Data: 28.10.2024
Protokół pomiarowy 2024 r. Wzór
Obowiązująca już ponad rok nowa wersja Normy PN-HD 60364-6, czy zeszłoroczna edycja Normy PN-HD 60364-4-41, to przykłady dokumentów normalizacyjnych zmienionych w ostatnich miesiącach. Zmiany te należy uwzględniać przy przeprowadzaniu sprawdzeń instalacji elektrycznej i ich dokumentowaniu.
- Data: 10.09.2024
Protokół ze sprawdzania przewodów odpływowych z rozdzielnicy z komentarzem
W poprzednich numerach „Pomiarów elektrycznych w praktyce” opisaliśmy m.in. przygotowanie: ze sprawdzań kabla elektroenergetycznego do 1 kV, kabli sygnalizacyjnych oraz rozdzielnicy. W tym numerze przedstawiony jest wzór i przygotowanie protokołu ze sprawdzania przewodów odpływowych z rozdzielnicy.
- Data: 09.09.2024
Protokół ze sprawdzania rezystancji podłóg, ścian i wykładzin podłogowych. Wzór
Sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu, zapewnianej przez izolowania stanowiska, wymaga przeprowadzenia pomiarów rezystancji izolacyjnych podłóg i ścian. Pomiary dokumentujemy w przedstawionym w tekście protokole. Dotyczy on także badania elastycznych pokryć podłogowych – głównie wykładzin typu PCW, stosowanych m.in. w obiektach szpitalnych oraz pomieszczeniach zagrożonych wybuchem.
- Data: 09.09.2024
Protokoły odbioru końcowego
Ponieważ dla większych obiektów protokołów badań mogą być setki, stworzono jeden protokół główny, podlegający wpisowi do książki obiektu budowlanego. Zawiera wszystkie informacje o obiekcie, a dokładniej o instalacjach elektrycznych w nim się znajdujących.
- Data: 09.09.2024
Protokół ze sprawdzania kabli sygnalizacyjnych
Pomiary rezystancji izolacji kabli sygnalizacyjnych wykonuje się podobnie jak kabli energetycznych (patrz poprzedni numer „Pomiarów”). Jedyna zasadnicza różnica to napięcie pomiarowe, które dla nich wynosi 1000 V prądu stałego, a nie 2500 V prądu stałego tak jak dla kabli energetycznych do 1 kV.
- Data: 08.09.2024
Protokół okresowej kontroli instalacji fotowoltaicznej. Wzór
Protokół badania okresowego instalacji fotowoltaicznej to dokument, który stanowi formalne potwierdzenie przeprowadzenia regularnej kontroli systemu fotowoltaicznego. Protokół ten ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, sprawności oraz optymalnej wydajności instalacji. W ramach badania okresowego sprawdza się stan techniczny paneli fotowoltaicznych, w tym ich mechaniczne uszkodzenia, zabrudzenia oraz potencjalne odbarwienia, które mogą wskazywać na problemy z wydajnością.
- Data: 03.09.2024
Protokół ze sprawdzania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania w układzie sieci TN
W tekście przedstawiamy sposób przygotowania i wypełnienia protokołu ze sprawdzania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania w układzie sieci TN (TN-C, TN-C-S, TN-S). Podany jest sposób wykonania pomiarów.
- Data: 01.09.2024
Protokoły ze sprawdzania samoczynnego wyłączenia zasilania w układach sieci TT
W tekście przedstawiono protokoły ze sprawdzenia skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania w układach sieci TT. W układach tych do ochrony przy uszkodzeniu powinny być stosowane wyłączniki różnicowoprądowe (RCD).
- Data: 01.09.2024