Wzorcowanie przyrządów pomiarowych – co to jest?
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych to proces, który polega na porównaniu wskazań przyrządu z wartościami wzorcowymi o znanej dokładności. Jest to kluczowy element zapewnienia jakości pomiarów, który umożliwia określenie, czy dany przyrząd działa prawidłowo i czy jego wyniki są wiarygodne. Wzorcowanie wykonuje się zgodnie z określonymi normami, a wyniki zapisywane są w certyfikacie wzorcowania, który potwierdza zgodność przyrządu z wymaganiami.
- Data: 07.10.2024
Czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych. Jakich terminów należy pilnować
Terminy przeprowadzania badań okresowych zależą od charakteru instalacji elektrycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich pracują. Część tych czasookresów wynika z przepisów prawa, część jest tylko zalecana. Mimo to każdy elektryk powinien zapoznać się z tymi wytycznymi aby mieć na uwadze to, kiedy i w jaki sposób należy badać konkretne instalacje.
- Data: 11.06.2024
Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa
Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.
- Data: 03.01.2024
Pomiar rezystancji zestyku łączników. Na czym polega i kiedy go zrobić?
Rezystancja zestyku to parametr charakteryzujący różnego typu łączniki mechaniczne. W miejscu, w którym dochodzi do przejścia prądu z ruchomej części łącznika do części stacjonarnej, prąd ma utrudnioną drogę przepływu. Znacznie wpływa to na całkowitą rezystancję łącznika.
- Data: 03.04.2023
Badanie okresowe elektronarzędzi. Temat warty przypomnienia
Każda profesja zajmująca się pracą budowlaną wymaga stosowania różnorodnych elektronarzędzi. Nie inaczej jest w przypadku prac elektromonterów i elektryków, z tą tylko różnicą, że akurat te osoby odpowiadają również za badania i sprawdzenia prawidłowego działania poszczególnych elektronarzędzi. Warto jest przypomnieć sobie jak powinna wyglądać taka procedura oraz jak wygląda protokół ze sprawdzenia każdego z narzędzi.
- Data: 02.02.2023
Kiedy wykonać pomiary elektryczne dla maszyn i elektronarzędzi
W wielu firmach stosowane są różne maszyny i elektronarzędzia. Pracodawcy lub pracownicy służby bhp w takich firmach muszą zadbać, aby użytkowany sprzęt elektryczny utrzymywany był w stanie sprawności technicznej. W związku z tym często rodzi się pytanie: jak ustalić terminy wykonywania pomiarów elektrycznych dla maszyn i elektronarzędzi?
- Data: 17.08.2021
Niebezpieczne zaniedbania procedur przy wykonywaniu sprawdzeń
Czynności kontrolno-pomiarowe wiążą się z wysokim ryzykiem, ponieważ zgodnie z Polską Normą PN-HD 60364:6 Pomiary wykonywane są w warunkach zbliżonych do normalnej eksploatacji (czyli urządzenia i instalacje pracują). Trzeba więc zawsze liczyć się z tym, że badana instalacja może być uszkodzona.
- Data: 28.07.2021
Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021