Dlaczego kwestie ochrony pożarowej w kontekście pojazdów elektrycznych budzą takie emocje? Dlaczego auta elektryczne się palą?
Statystycznie samochody elektryczne palą się dużo rzadziej niż te z napędem tradycyjnym. Natomiast odmienny jest charakter pożaru, gdy objęta nim jest bateria trakcyjna. Systemy magazynowania energii w pojazdach elektrycznych i hybrydowych plug-in, oparte na technologii litowo-jonowej, to czynnik zwiększający prawdopodobieństwo gwałtownego przebiegu procesu spalania. Rekomendacje wydane w maju przez profesjonalne grona wskazują podstawowe zasady ochrony p. poż. w takich przypadkach.
- Data: 05.07.2024
Elementy ochrony przeciwpożarowej związane z instalacją elektryczną: PWP i przejścia kablowe
Rozwiązanie przeciwpożarowe to istotny element wyposażenia budynków. Ich zadaniem jest ochrona ludzi i mienia znajdującego się w obiekcie. Rozwiązania takie składają się z urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych współpracujących ze sobą.
- Data: 10.04.2024
Nieelektryczne elementy ochrony przeciwpożarowej
Instalacje przeciwpożarowe to istotny element wyposażenia budynków. Ich głównym zadaniem jest możliwie jak najszybsze powiadomienie o zagrożeniu oraz zapobiegnięcie pojawieniu się ognia. Instalacje takie składają się z urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych współpracujących ze sobą. W artykule przedstawiamy części hydrauliczne instalacji przeciwpożarowej oraz nowoczesne systemy sygnalizacji pożaru.
- Data: 10.04.2024
Jakie są przyczyny fałszywych alarmów czujek pożarowych?
Fałszywe alarmy pożarowe są niebezpieczne, gdyż powodują zbędne wzywanie straż pożarnej, mogą spowodować uruchomienie automatycznych systemów gaśniczych, wstrzymanie procesów technologicznych i ewakuację personelu, powodują obojętność pracowników na sygnalizację pożaru.
- Data: 20.11.2023
Dane dostarczane razem z czujkami liniowymi działającymi z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego
Załącznik informacyjny I normy PN-EN 54-12 rozpoczyna się wskazaniem, że aby zapewnić prawidłowe instalowanie, konserwację i działanie czujek liniowych działających z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego, oprócz informacji wynikających z oznakowania wymienionych w Rozdziale 8 zaleca się, aby producenci udostępniali konkretne dane.
- Data: 28.09.2023
Procedury oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych czujek liniowych. System OiWSWU
W kolejnym podpunkcie Załącznika ZA czytamy, że system OiWSWU dla czujek liniowych działających z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego wskazanych w Tablicy ZA.1 ustanowiony decyzją WE <a >1996/577/WE(Dz. Urz. UE L254 z dnia 1996-10-08) wraz ze zmianą wprowadzoną decyzją WE 2002/592/WE (Dz. Urz. UE L192 z dnia 2002-07-20) jest przedstawiony w Tablicy ZA.2 dla zamierzonego zastosowania i odpowiedniego poziomu lub klasy właściwości użytkowych.
- Data: 04.08.2023
Gdzie powinien być usytuowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu (ROP) w budynku?
Jak bardzo istotny jest przeciwpożarowy wyłącznik prądu oraz jego przeznaczenie, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest to element instalacji ppoż, który podczas wystąpienia pożaru, ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa ludziom podczas ewakuacji, jak również ekipom, które przystępują do akcji pożarniczych. Przepisy dokładnie omawiają to zagadnienie i przyjmują praktycznie tylko dwie możliwości na usytuowanie przedstawionego wyłącznika.
- Data: 28.07.2023
Reakcja czujek ppoż na powoli rozwijające się pożary
Na wstępie Załącznika H normy PN-EN 54-12 czytamy, że prosta czujka działa na zasadzie porównania sygnału z detektora z określonym stałym progiem (progiem alarmowym). Gdy sygnał z detektora osiąga próg, czujka generuje sygnał alarmu. Gęstość dymu, dla której to następuje, jest wartością progu zadziałania czujki.
- Data: 30.06.2023
Aparatura do badania zakłóceń świetlnych czujek liniowych przeciwpożarowych
W punkcie G.1. Załącznika G normy PN-EN 54-12, dotyczącego aparatury do badania zakłóceń świetlnych określono, że należy zamontować komponenty czujki na dwóch sztywnych podporach ustawionych od siebie w odległości (10 ± 1) m albo w odległości równej maksymalnemu dopuszczalnemu rozstawowi, jeżeli rozstaw ten jest mniejszy niż 10 m.
- Data: 27.06.2023
Deklaracja właściwości użytkowych (DWU) czujek ppoż
Podpunkt ZA 2.2.1 normy PN-EN 54-12 określa, że zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 305/2011, producent powinien sporządzić DWU oraz umieścić oznakowanie CE zgodnie z systemem OiWSWU. Producent przeprowadza zakładową kontrolę produkcji zgodnie z ustalonym planem badań i dalszymi badaniami próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym.
- Data: 13.06.2023