Znakowanie CE i etykietowanie czujek ppoż
Załącznik ZA normy PN-EN 54-12 określa, że oznakowanie symbolem CE powinno być zgodne z ogólnymi zasadami określonymi w artykule 30 rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i powinno być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i nieusuwalny na czujce liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego, powinien być także umieszczony numer identyfikacyjny notyfikowanej jednostki certyfikującej oraz numer DWU.
- Data: 07.06.2023
Ochrona przeciwpożarowa w systemach fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne uważane są za bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub znalezienie się instalacji w obszarze pożaru wzbudzonego przez inny element budynku, na którym się znajduje. W 2013 roku opublikowane zostały dane zebrane na terenie Niemiec. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną pożaru instalacji PV jest czynnik zewnętrzny (56% przypadków), w dalszej kolejności są to: awaria sprzętu (17%), błąd montażu (19%) lub błąd na etapie wykonywania projektu (9%).
- Data: 22.11.2022
Odporność czujek pożarowych i czujek dymu na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Badania
W podpunkcie 5.6.2.1.1 (PN-EN 54-12) niniejsza norma stwierdza, że celem badania czujki jest wykazanie jej zdolności do poprawnego działania w wysokiej wilgotności względnej (bez kondensacji), która może wystąpić przez krótki okres w przewidywanym środowisku pracy.
- Data: 26.10.2022
Systemy sygnalizacji pożarowej. Dyrektywy UE w sprawie wyrobów budowlanych
Na wstępie załącznika ZA czytamy, że niniejsza Norma Europejska została opracowana na podstawie mandatu M/109 udzielonego CEN przez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Rozdziały niniejszej Normy Europejskiej, podane w niniejszym załączniku, są zbieżne z wymaganiami mandatu, podanymi w dyrektywie UE Wyroby budowlane (89/106/EWG).
- Data: 30.09.2022
Czujki pożarowe i liniowe. Tolerancja na napięcie zasilania. Zmiany parametrów zasilania
Omawiany dokument określa, że celem badania czujki jest wykazanie, że w określonym zakresie parametrów zasilania (chociażby napięcia) czułość czujki nie jest nadmiernie zależna od tych parametrów.
- Data: 11.08.2022
Monitorowanie czujek odłączalnych i połączeń
Punkt 4.2.6 omawianego dokumentu określa, że w przypadku czujek odłączalnych w celu podania sygnału o uszkodzeniu należy zapewnić środki do zdalnego monitorowania systemu (np. w centrali sygnalizacji pożarowej) przeznaczone do wykrycia wyjęcia czujki z gniazda. Z kolei jeżeli występują przewody łączące oddzielne części czujki, w celu podania sygnału o uszkodzeniu należy zapewnić środki do zdalnego monitorowania systemu (chociażby w centrali sygnalizacji pożarowej) przeznaczone do wykrycia zwarcia lub przerwania tych przewodów. Aby to potwierdzić, czujkę należy oceniać zgodnie z punktem 5.2.6 (patrz w dalszej części omówienia).
- Data: 09.08.2022
Systemy sygnalizacji pożarowej. Czujki płomienia i czujki punktowe
Prezentowany artykuł omawia normę PN-EN 54-10:2005 Systemy sygnalizacji pożarowej. Część10: Czujki płomienia. Czujki punktowe. W praktyce jego zasadniczą treść stanowi Załącznik (informacyjny) ZA. W dokumencie tym określono wymagania, metody badań oraz kryteria zadziałania punktowych, kasowalnych czujek płomienia, które działają z wykorzystaniem promieniowania płomienia (czujki podczerwieni IR, czujki nadfioletu UV i czujki wielopasmowe), przeznaczonych do stosowania w systemach sygnalizacji pożarowej, instalowanych w budynkach. Zdefiniowano też 7 terminów. Niniejsza zmiana do normy została przygotowana przez KT nr 264 ds. Systemów Sygnalizacji Pożarowej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 28 września 2006 r. Jest tłumaczeniem angielskiej wersji Zmiany do Normy Europejskiej EN 54-10:2002/A1:2005. We wspomnianym Załączniku informacyjnym ZA podano informacje dotyczące powiązania z dyrektywami UE.
- Data: 29.06.2022
Metody klasyfikacji przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem
Klasyfikację przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem atmosfer gazowych przeprowadza się na bazie Normy PN-EN 60079-10-1. We wrześniu 2021 r. ukazała się jej nowa edycja, w której wprowadzono zmiany porządkowe i techniczne, istotnie wpływające na postępowanie klasyfikacyjne. Podano też wiele przykładów postępowań klasyfikacyjnych wyjaśniających zalecenia Normy.
- Data: 24.06.2022
Polskie Normy przywołane do warunków technicznych dla budynków: ochrona przed skutkami oddziaływania cieplnego
Stosowanie norm dotyczących elektryki i przywołanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest obowiązkowe. Prezentowana tu norma PN-EN 60364-4-42 o ochronie przed oddziaływaniem cieplnym instalacji elektrycznej jest przywołana w § 98 ust. 2 oraz § 180 rozporządzenia.
- Data: 03.06.2022
PN-EN 54-12 Systemy sygnalizacji pożarowej. Czujki dymustosowanych w instalacjach sygnalizacji pożarowej instalowanych wewnątrz budynków
W przedmowie omawianej normy czytamy, że niniejszy dokument (EN 54-12:2015) został opracowany przez Komitet Techniczny CEN/TC 72 „Systemy sygnalizacji pożarowej”, którego sekretariat jest prowadzony przez BSI. Niniejsza Norma Europejska powinna uzyskać status normy krajowej, przez opublikowanie identycznego tekstu lub uznanie, najpóźniej do października 2015 r., a normy krajowe sprzeczne z daną normą powinny być wycofane najpóźniej do kwietnia 2019 r.
- Data: 13.05.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »