Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem: eksploatacja
Tekst opisuje, jak przygotować i co należy podać w instrukcji eksploatacji urządzeń pracujących w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem. Przedstawione są także wymagania dotyczące kwalifikacji pracowników prowadzących eksploatację takich urządzeń.
- Data: 28.03.2022
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
Każdy budynek narażony jest na ryzyko wystąpienia pożaru. W związku z tym aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, która tam występuje wprowadzono konieczność instalacji przeciwpożarowego wyłącznika prądu. W Polskim prawie, taki zapis znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyłącznik taki ma za zadanie przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo służb przybyłych na miejsce ewentualnego pożaru.
- Data: 15.03.2022
Instalacje przeciwpożarowe. Elektryczne i nieelektryczne części wyposażenia
Instalacje przeciwpożarowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia budynków, dbający o bezpieczeństwo ludzi i mienia. Ich głównym zadaniem jest możliwie jak najszybsze powiadomienie o zagrożeniu oraz zapobiegnięcie pojawieniu się ognia. W artykule omówiliśmy części pokrewne, czyli systemu hydrauliczne dla lepszego zobrazowania nieelektrycznych modułów instalacji ppoż, o których elektrycy nie zawsze pamiętają.
- Data: 08.03.2022
PN-EN 54-12 Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych (OiWSWU)
Dział 6 omawianego dokumentu rozpoczyna stwierdzenie, że zgodność czujki liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego z wymaganiami niniejszej Normy Europejskiej oraz właściwościami użytkowymi deklarowanymi przez producenta w DWU powinna być wykazana w wyniku: określenia typu produktu, zakładowej kontroli produkcji przeprowadzonej przez producenta, w tym oceny produktu. Ponadto producent powinien zawsze sprawować ogólny nadzór i powinien mieć niezbędne kompetencje, aby ponosić odpowiedzialność za deklarowaną właściwość użytkową.
- Data: 31.01.2022
Czujki liniowe w instalacjach ppoż działające z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego
Omawiany dokument określa, że celem badania czujki jest wykazanie, że w określonym zakresie parametrów zasilania (chociażby napięcia) czułość czujki nie jest nadmiernie zależna od tych parametrów.
- Data: 28.01.2022
Sprawdzanie ochrony przeciwporażeniowej przez pomiar pętli zwarcia w różnych układach sieci
Pomiar impedancji pętli zwarcia ma na celu sprawdzeniu skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodach prądu przemiennego. Jest głównym pomiarem pozwalającym określić przydatność do użytkowania instalacji elektrycznej.
- Data: 20.12.2021
Sprawdzenia instalacji elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem
Sprawdzenia instalacji elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem odbywają się na ogólnych zasadach. Trzeba jednak uwzględniać specyficzne okoliczności wynikające z zagrożenia pożarem podczas eksploatacji.
- Data: 24.11.2021
Bezpieczna praca na budowie. Ochrona przed porażeniem
Na terenie budowy istnieje wysokie ryzyko porażenia prądem. Większość czynności odbywa się na otwartej przestrzeni oraz we wnętrzach wznoszonych obiektów. W każdym przypadku mamy do czynienia z przewodzącym podłożem oraz zbliżeniem do przewodzących konstrukcji. Ponadto praca wykonywana jest w warunkach zwiększonej wilgotności i często w podwyższonej temperaturze otoczenia. Dlatego tak ważna jest kontrola zastosowanych środków ochrony. Jakie przepisy i normy regulują ochronę przeciwporażeniową? Jak kontrolować ich przestrzeganie w zmieniającej się sytuacji na budowie?
- Data: 17.08.2021
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »