PN-EN 60695-1-21 Badanie zagrożenia ogniowego
Każdy element elektryczny, z jakim możemy mieć do czynienia, niesie za sobą ryzyko pożaru. Bierzemy je pod uwagę podczas projektowania obwodu składowego urządzenia, a także przy doborze materiałów. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka pożaru w warunkach normalnego użytkowania, a także uszkodzenia czy wadliwego działania.
- Data: 23.07.2021
Do elektryka nie należy ocena zagrożenia wybuchem, tylko wykonanie badań elektrycznych
PYTANIE: Otrzymałem zlecenie na przeprowadzenie badań nowej instalacji elektrycznej w mieszalni lakierów. Mieszalnia nie jest obiektem przemysłowym (mieszane są małe ilości lakierów) i mieści się w pomieszczeniu 5 × 6 m. W związku z tym mam pytania: Jakie przepisy określają wykonywanie badań instalacji elektrycznej w strefie zagrożonej wybuchem? Jakie czynności należy podjąć, aby nie odpowiadać za dopuszczenie do eksploatacji nieprzystosowanej do pracy w atmosferze instalacji? ODPOWIEDŹ: Nie ma specjalnych przepisów dotyczących badań instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem. Badania przeprowadza się tak samo, jak w przestrzeniach niezagrożonych wybuchem w oparciu o normę PN-HD 60364-6: Sprawdzenia. Wymagania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pomiarów wynikają z postanowień norm serii PN-EN 60079, niżej powołanych przepisów oraz wymagań rozporządzenia ministra rozwoju z 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U. z 2016 r. poz.817).
- Data: 29.06.2021
Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach działających w czasie pożaru
W artykule przedstawiony jest wpływ temperatury pożaru na rezystancje przewodów elektrycznych. Omówione są możliwe do wykorzystania w obwodach zasilających urządzenia funkcjonujące w czasie pożaru sposoby ochrony przeciwporażeniowej zgodne z wymaganiami polskich norm. Wykazana jest też nieskuteczność stosowania w tych obwodach wyłączników różnicowoprądowych.
- Data: 28.06.2021
Przejścia przewodów przez oddzielenia przeciwpożarowe
Przepusty oprzewodowania przez ściany i stropy stanowią ważny element zamknięć otworów w oddzieleniach przeciwpożarowych. Brak zamknięć otworów instalacyjnych lub ich nieprawidłowe wykonanie może, w razie pożaru, przyczynić się do jego przeniesienia między strefami pożarowymi.
- Data: 28.06.2021
Przepisy dotyczące przeciwpożarowego wyłącznika prądu
Nakaz montażu przeciwpożarowego wyłącznika prądu w budynkach o kubaturze przekraczającej 1000 m3 bądź w strefach zagrożonych wybuchem zawiera rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tekście przedstawiono przepisy prawne i zalecenia normy SEP dotyczące przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Opisano metody sterowania zdalnego PWP
- Data: 28.06.2021
Rodzaje czujek pożarowych i zalecenia dotyczące ich stosowania
W instalacjach sygnalizacji pożaru najczęściej stosowane są cztery rodzaje czujek pożarowych – czujki dymu, ciepła, płomieni i wielodetektorowe. Tekst przedstawia cechy poszczególnych czujek i wynikające z nich zalecenia dotyczące ich przeznaczenia. Wskazuje, w jakich miejscach mogą być instalowane. Opisuje również zasady unikania fałszywych alarmów.
- Data: 28.06.2021
Uzgodnienia dokumentacji z rzeczoznawcą ppoż.
Zagrożenie pożarowe występuje w wielu obiektach budowlanych. W takim przypadku także instalacje i urządzenia elektryczne powinny być odpowiednio dobrane. Dlatego dokumentacja projektowa podlega ocenie rzeczoznawcy do spraw ochrony przeciwpożarowej. Z tekstu dowiedzą się Państwo, jakie przepisy i jaki sposób regulują odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową. Jakie zadania ma rzeczoznawca do spraw ochrony przeciwpożarowej i jak przebiega procedura uzgadniania z nim projektu.
- Data: 28.06.2021