Czy zawsze trzeba wykonywać instalację odgromową w domu jednorodzinnym?
Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym nie zawsze jest obowiązkowa, ale jej zastosowanie zależy od różnych czynników, takich jak lokalizacja geograficzna, rodzaj budynku, rodzaj materiałów użytych do budowy oraz przepisy budowlane obowiązujące w danej miejscowości.
- Data: 22.01.2024
W jaki sposób usystematyzowane są normy dotyczące ochrony odgromowej? Czym zajmuje się norma PN-EN 62305?
PN-EN 62305-1: 2011 – wersja polska – „Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne” to pierwsza część czteroarkuszowej Normy zawierającej zasady ochrony odgromowej. Powołana jest ona do ustępu 2 w § 53 oraz do ustępu 3 w § 184 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065).
- Data: 21.10.2023
Jak należy chronić instalacje PV przed piorunami?
Wolno stojące instalacje fotowoltaiczne - podobnie jak i te umiejscowione na dachach budynków - są narażone na bezpośrednie oddziaływanie prądu piorunowego. Szkody w systemach fotowoltaicznych PV powstają przez niszczycielskie bezpośrednie wyładowania piorunowe w elementy elektrowni, jak również wskutek przepięć indukcyjnych powstających w okablowaniu instalacji, które mogą być spowodowane przez wyładowania bezpośrednie lub pobliskie.
- Data: 15.06.2023
Ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne najczęściej zlokalizowane są w wyeksponowany miejscu, na przykład na dachu domu lub na otwartej przestrzeni, co może powodować wzrost ryzyka skierowanych w nie wyładowań atmosferycznych. Zakłada się, że najlepszą metodą na ochronę instalacji jest układ zwodów, który tworzy strefę ochronną, gdzie w wyznaczonej bryle geometrycznej znajdują się chronione urządzenia.
- Data: 21.11.2022
Ochrona odgromowa według norm
Zgodnie z interpretacją ministerstwa odpowiedzialnego za budownictwo, stosowanie norm przywołanych do rozporządzeń jest obowiązkowe. Pierwszą Polską Normą dotyczącą elektryki przywołaną w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), jest norma PN-EN 62305–1:2011 Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne.
- Data: 16.11.2022
EN 60060-1:2010 Załącznik normatywny D
Przechodząc do omówienia zawartości informacyjnego Załącznika D Podstawy do wprowadzenia współczynnika napięcia probierczego do obliczeń udarów z przewyższeniem, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, na fakt, że pod koniec lat 80. XX wieku większość laboratoriów do rejestrowania udarów stosowała oscyloskopy. Czas potrzebny na odczyt oscylogramów i ograniczenia ich rozdzielczości wyznaczały praktyczne ograniczenia wymagań, które mogły zostać określone dla laboratoriów badawczych.
- Data: 17.08.2021
Napięcie probiercze. Napięcie udaru piorunowego normalnego
Na wstępie rozdziału 7.2 omawianej normy, dotyczącego napięcia probierczego niniejsza norma określa, że napięcie udaru piorunowego normalnego jest gładkim napięciem udaru piorunowego pełnego o czasie czoła 1,2 μ s oraz czasie do półszczytu 50 μ s. Jest on opisywany jako udar 1,2/50.
- Data: 17.08.2021
Prąd udarowy
Omawiany dokument określa, że wartość prądu udarowego nie powinna przekraczać wartości odpowiadającej wytrzymałości dynamicznej urządzeń współpracujących z baterią. Ponadto pomiar prądu udarowego należy wykonać w przypadku baterii o mocy powyżej 1 MVA łączonej równolegle z inną baterią oraz w przypadku braku szczegółowych danych.
- Data: 17.08.2021
Czy instalując instalację odgromową na dachu budynku należy zachować jakąś konkretną odległość od innych urządzeń, np.: anteny TV, itp.? Czy normy to narzucają?
Często podczas wykonywania urządzenia piorunochronnego nie dostrzega się zagrożenia związanego ze zbytnim zbliżeniem się elementów LPS do innych urządzeń na dachu. Dlatego wykonując tego typu instalację należy dokładnie rozplanować jej rozmieszczenie zgodnie z konkretnymi obliczeniami.
- Data: 23.07.2021