Jak właściwie sprawdzać obecność napięcia? Metoda "palca" nie jest tu wskazana
Prowadzenie prac pomiarowych oraz instalacyjnych wymaga w zdecydowanej większości wypadków sprawdzenia obecności napięcia. Urządzenia do tego służące są tak naprawdę gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli sprawdzenie nieobecności napięcia będzie wykonane nieprawidłowo, może mieć to bardzo brzemienne skutki, włączając w to śmierć osoby wykonującej pomiary. Z tego względu wymagania wobec sprzętu wykonującego te pomiary są wyższe, niż powszechnie mogłoby się wydawać.
- Data: 11.10.2022
Systemy sygnalizacji pożarowej. Dyrektywy UE w sprawie wyrobów budowlanych
Na wstępie załącznika ZA czytamy, że niniejsza Norma Europejska została opracowana na podstawie mandatu M/109 udzielonego CEN przez Komisję Europejską oraz Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Rozdziały niniejszej Normy Europejskiej, podane w niniejszym załączniku, są zbieżne z wymaganiami mandatu, podanymi w dyrektywie UE Wyroby budowlane (89/106/EWG).
- Data: 30.09.2022
Czujki pożarowe i liniowe. Tolerancja na napięcie zasilania. Zmiany parametrów zasilania
Omawiany dokument określa, że celem badania czujki jest wykazanie, że w określonym zakresie parametrów zasilania (chociażby napięcia) czułość czujki nie jest nadmiernie zależna od tych parametrów.
- Data: 11.08.2022
Monitorowanie czujek odłączalnych i połączeń
Punkt 4.2.6 omawianego dokumentu określa, że w przypadku czujek odłączalnych w celu podania sygnału o uszkodzeniu należy zapewnić środki do zdalnego monitorowania systemu (np. w centrali sygnalizacji pożarowej) przeznaczone do wykrycia wyjęcia czujki z gniazda. Z kolei jeżeli występują przewody łączące oddzielne części czujki, w celu podania sygnału o uszkodzeniu należy zapewnić środki do zdalnego monitorowania systemu (chociażby w centrali sygnalizacji pożarowej) przeznaczone do wykrycia zwarcia lub przerwania tych przewodów. Aby to potwierdzić, czujkę należy oceniać zgodnie z punktem 5.2.6 (patrz w dalszej części omówienia).
- Data: 09.08.2022
Systemy sygnalizacji pożarowej. Czujki płomienia i czujki punktowe
Prezentowany artykuł omawia normę PN-EN 54-10:2005 Systemy sygnalizacji pożarowej. Część10: Czujki płomienia. Czujki punktowe. W praktyce jego zasadniczą treść stanowi Załącznik (informacyjny) ZA. W dokumencie tym określono wymagania, metody badań oraz kryteria zadziałania punktowych, kasowalnych czujek płomienia, które działają z wykorzystaniem promieniowania płomienia (czujki podczerwieni IR, czujki nadfioletu UV i czujki wielopasmowe), przeznaczonych do stosowania w systemach sygnalizacji pożarowej, instalowanych w budynkach. Zdefiniowano też 7 terminów. Niniejsza zmiana do normy została przygotowana przez KT nr 264 ds. Systemów Sygnalizacji Pożarowej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 28 września 2006 r. Jest tłumaczeniem angielskiej wersji Zmiany do Normy Europejskiej EN 54-10:2002/A1:2005. We wspomnianym Załączniku informacyjnym ZA podano informacje dotyczące powiązania z dyrektywami UE.
- Data: 29.06.2022
Metody klasyfikacji przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem
Klasyfikację przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem atmosfer gazowych przeprowadza się na bazie Normy PN-EN 60079-10-1. We wrześniu 2021 r. ukazała się jej nowa edycja, w której wprowadzono zmiany porządkowe i techniczne, istotnie wpływające na postępowanie klasyfikacyjne. Podano też wiele przykładów postępowań klasyfikacyjnych wyjaśniających zalecenia Normy.
- Data: 24.06.2022
Polskie Normy przywołane do warunków technicznych dla budynków: ochrona przed skutkami oddziaływania cieplnego
Stosowanie norm dotyczących elektryki i przywołanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest obowiązkowe. Prezentowana tu norma PN-EN 60364-4-42 o ochronie przed oddziaływaniem cieplnym instalacji elektrycznej jest przywołana w § 98 ust. 2 oraz § 180 rozporządzenia.
- Data: 03.06.2022
Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem: eksploatacja
Tekst opisuje, jak przygotować i co należy podać w instrukcji eksploatacji urządzeń pracujących w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem. Przedstawione są także wymagania dotyczące kwalifikacji pracowników prowadzących eksploatację takich urządzeń.
- Data: 28.03.2022
Ocena zagrożeń powodowanych przez pola elektromagnetyczne w miejscach pracy
Według obecnych przepisów użytkownik (pracodawca) odpowiada za rozpoznanie źródeł pola elektromagnetycznego, ocenę zagrożeń czy wyznaczenie zasięgów stref ochronnych. Akredytowane laboratorium tylko mu w tym pomaga.
- Data: 24.03.2022
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
Każdy budynek narażony jest na ryzyko wystąpienia pożaru. W związku z tym aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, która tam występuje wprowadzono konieczność instalacji przeciwpożarowego wyłącznika prądu. W Polskim prawie, taki zapis znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyłącznik taki ma za zadanie przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo służb przybyłych na miejsce ewentualnego pożaru.
- Data: 15.03.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Deklaracja właściwości użytkowych (DWU) czujek ppoż
Podpunkt ZA 2.2.1 normy PN-EN 54-12 określa, że zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 305/2011, producent powinien sporządzić DWU oraz umieścić oznakowanie CE zgodnie z systemem OiWSWU. Producent przeprowadza zakładową kontrolę produkcji zgodnie z ustalonym planem badań i dalszymi badaniami próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym.
- Data: 13.06.2023
Znakowanie CE i etykietowanie czujek ppoż
Załącznik ZA normy PN-EN 54-12 określa, że oznakowanie symbolem CE powinno być zgodne z ogólnymi zasadami określonymi w artykule 30 rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i powinno być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i nieusuwalny na czujce liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego, powinien być także umieszczony numer identyfikacyjny notyfikowanej jednostki certyfikującej oraz numer DWU.
- Data: 07.06.2023
Ochrona przeciwpożarowa w systemach fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne uważane są za bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub znalezienie się instalacji w obszarze pożaru wzbudzonego przez inny element budynku, na którym się znajduje. W 2013 roku opublikowane zostały dane zebrane na terenie Niemiec. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną pożaru instalacji PV jest czynnik zewnętrzny (56% przypadków), w dalszej kolejności są to: awaria sprzętu (17%), błąd montażu (19%) lub błąd na etapie wykonywania projektu (9%).
- Data: 22.11.2022
PN-EN 61140:2016-07 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-EN 61140:2016-07 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym Wspólne aspekty instalacji i urządzeń będącej identycznym tłumaczeniem angielskiej wersji Normy Europejskiej EN 61140:2016 Protection against electric shock – Common aspects for installation and equipment. Prezentowany artykuł to w zasadzie wstęp do omówienia normy. Zawiera szereg informacji porządkujących zawartych w pierwszych fragmentach tego, dość obszernego, dokumentu. W szczególny sposób potraktowane w nim są kwestie definicyjne - dokument zawiera kilkadziesiąt definicji użytych w nim pojęć i zwrotów. Z racji takiego podejścia autorów normy również pierwszy rozdział omawiający ten dokument, siłą rzeczy skupił się na przybliżeniu stosowanych w normie pojęć.
- Data: 17.08.2021
Prace pod napięciem. Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-EN-60743:2014 „Prace pod napięciem – Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu”. Norma ta dotyczy terminologii i ma na celu ustalenie terminów i definicji dla większości narzędzi, urządzeń i sprzętu stosowanych podczas prac pod napięciem. Zawiera też przykładowe ich ilustracje.
- Data: 17.08.2021
Czy instalując instalację odgromową na dachu budynku należy zachować jakąś konkretną odległość od innych urządzeń, np.: anteny TV, itp.? Czy normy to narzucają?
Często podczas wykonywania urządzenia piorunochronnego nie dostrzega się zagrożenia związanego ze zbytnim zbliżeniem się elementów LPS do innych urządzeń na dachu. Dlatego wykonując tego typu instalację należy dokładnie rozplanować jej rozmieszczenie zgodnie z konkretnymi obliczeniami.
- Data: 23.07.2021
Czy ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami atmosferycznymi chronią tak samo instalacje w przypadku wystąpienia przepięć sieciowych?
Ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego nie zapewniają ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej.
- Data: 23.07.2021
Czym jest metoda dwucęgowa w pomiarach elektrycznych? Jak i kiedy ją stosować?
Tradycyjna metoda pomiaru uziemień wymaga rozpięcia złącza kontrolnego i użycia pomocniczych sond pomiarowych. W pewnych sytuacjach można zaoszczędzić sporo czasu, stosując metodę dwucęgową do pomiaru rezystancji/impedancji pętli uziemiającej, zamiast wykorzystywać metodę techniczną.
- Data: 23.07.2021