Aktualny

Nabór wniosków do programu „Mój Prąd”

Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

Dodano: 7 sierpnia 2024
Trigeneracja to łączna produkcja prądu, ciepła i chłodu

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiła się informacja dotycząca naboru wniosków do programu „Mój Prąd” https://mojprad.gov.pl/

Najbliższy nabór wniosków do programu Mój Prąd (MP 6.0) zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie planowany jest 02 września 2024 r. do 20 grudnia 2024 r. lub też do wyczerpania alokacji.

Budżet na program „Mój Prąd” wynosi 400 mln zł, które pochodzą ze środków FEnIKS na lata 2021-2027, a jego okres kwalifikowania który jest nakierowany na wydatki: od 01 stycznia 2021 r.,  czyli zgodnie z wytycznymi FenIKS.

FenIKS

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) to program który jest następcą dwóch programów wcześniejszych takich jak:

1)  Infrastruktura i Środowisko który był realizowany w perspektywach 2007-2013 oraz

2)  2014-2020 (POIiŚ).

Celem programu FEnIKS jest poprawa warunków rozwoju kraju przez budowę niezbędnej infrastruktury technicznej jak również infrastruktury społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Program FEnIKS  przyjęty został przez KE dnia 6 października 2022 r.

Jest on więc niezwykle potrzebnym narzędziem do realizacji polityki energetycznej,czy też do realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej dla Polski.

Cały program skupiony został na rozwoju sześciu obszarów tematycznych, takich jak:

- adaptacje do zmian klimatu;

- rozwój źródeł energii odnawialnych;

- ochrona środowiska;

- rozwój w ochronie zdrowia;

rozwój w transporcie;

- kultura dziedzictwa kulturowego i jego ochrona.

Program FEniKS jest największym pod względem finansowym, jak również liczby obszarów wsparcia programem krajowym w całej Unii Europejskiej.

Dzięki  środkom z FenIKS, czyli z nowego funduszu jest możliwość realizacji ważnych dla gospodarki jak również dla środowiska inwestycji.

Środki z tegoż programu powinny wspierać między innymi wzrost efektywności energetycznej,jak również redukcję gazów cieplarnianych , czy tez adaptację podmiotów do zmian klimatycznych. Realizacja  wyzwań i priorytetów w ramach FEnIKS przyczyniać się powinny do  szybszego rozwoju nowoczesnych i konkurencyjnych gospodarek.

Inwestycje infrastrukturalne w sektorze energetyki powinny przyczyniać się do poprawy jakości jak również do poprawy bezpieczeństwa dotyczącego funkcjonowania sieci elektroenergetycznych i rozwoju inteligentnych sieci gazowych oraz do wzrostu znaczenia tychże sieci w nowoczesnym, zielonym systemie energetycznym całej Polski.

Natomiast inwestycje środowiskowe powinny wpływać na zwiększenie odporności dotyczących zmian klimatu w tym na występujące susze i jak również powodzie oraz powinny zapewniać ochronę dziedzictwa przyrodniczego czyli powinny zapewniać wzrost zdolności retencyjnych czy też poprawę dotyczącą systemów monitorowania i zarządzania kryzysowego.

Celem  FenIKS jest również: poprawa gospodarowania wodą pitną czy też odpowiednie gospodarowanie ściekami komunalnymi, jak również odpadami komunalnymi.

Interwencja FenIKS skierowana jest także na wzmocnienie ochrony bioróżnorodności czy tez naturalnych ekosystemów oraz rozwój systemów monitorowania zasobów przyrodniczych, aby ułatwić ich ochronę.

Cele programu

Dla mikroinstalacji PV, które zostały zgłoszone do przyłączenia od 01 sierpnia 2024 r. wraz z magazynem energii, czy też magazynem ciepła występuje wymóg obligatoryjny:

1) moc mikroinstalacji od 2kW do 20 kW;

2) wysokość dofinansowania wynoszący - do 50% kosztów kwalifikowanych, czyli nie więcej niż:

- mikroinstalacje PV + element dodatkowy – 7 tysięcy złotych + dofinansowanie do elementu dodatkowego;

- magazyn energii – 16 tysięcy złotych

- magazyn ciepła – 5 tysięcy złotych

Wszystkie wyżej wymienione instalacje fotowoltaiczne powinny zostać  podłączone do sieci elektroenergetycznej , natomiast magazyny energii elektrycznej powinny zostać zgłoszone do operatora sieci dystrybucyjnej. 

Warto podkreślić, iż minimalna pojemność magazynu energii który powinien zostać zgłoszony do dofinansowania powinna wynosić 2 kWh czyli tak jak to występowało przy poprzednich edycjach programu. 

Natomiast minimalna pojemność magazynu ciepła, który powinien zostać zgłoszony do dofinansowania wynosić powinna 20 dm3, co odpowiadać powinno zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową dla jednej osoby;

Dlatego też łączna moc wszystkich instalacji OZE które są w posiadaniu przez prosumentów, wraz z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi i magazynem energii, nie powinna przekroczyć łącznej mocy 50 kW. 

Autor: Przemysław Gogojewicz
Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

prawnik, właściciel Kancelarii Usług Prawnych w Chrzanowie.