Aktualny

Potrzebny jest pragmatyzm w transformacji energetycznej Polski

Dodano: 2 kwietnia 2025
cover

Grupa ORLEN, jako wiodący koncern multienergetyczny w Europie Środkowej, podejmuje zdecydowane działania na rzecz neutralności klimatycznej do 2050 roku, zgodnie z celami wyznaczonymi w Porozumieniu Paryskim. Nowa strategia firmy, obowiązująca do 2035 roku, zakłada zrównoważoną transformację energetyczną, opartą na pragmatycznym podejściu do redukcji emisji i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo energetyczne

Zgodnie z aktualną strategią, transformacja energetyczna ORLEN opiera się na kluczowych filarach: redukcji emisji CO₂, inwestycjach w nisko- i zeroemisyjne technologie oraz zapewnieniu dostępności i bezpieczeństwa energetycznego dla odbiorców indywidualnych i biznesowych.

– Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednocześnie podkreślamy konieczność prowadzenia ciągłego dialogu między instytucjami Unii Europejskiej a sektorem energetycznym i przemysłowym – mówi Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością w ORLEN.

Transformacja dostosowana do realiów ekonomicznych i technologicznych

ORLEN akcentuje potrzebę indywidualnego podejścia do transformacji klimatycznej, uwzględniającego zróżnicowane warunki ekonomiczne, geopolityczne i technologiczne poszczególnych krajów. Zastosowanie szerokiego wachlarza niskoemisyjnych technologii pozwoli ograniczyć koszty oraz zachować miejsca pracy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Przed nami ogromne wyzwania – mówi Ruszel – dotyczące nie tylko ekologii, ale też bezpieczeństwa energetycznego i roli Polski w regionalnej strukturze energetycznej.

Inwestycje w zielone technologie – 180 miliardów złotych

Na przestrzeni najbliższej dekady Grupa ORLEN planuje inwestycje o wartości 180 miliardów złotych w zielone technologie, w tym w rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy biopaliwa. Jak zauważa Damian Fogel, dyrektor Biura Regulacji Międzynarodowych ORLEN, unijne regulacje coraz bardziej determinują kierunki rozwoju sektora energetycznego.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna

Z punktu widzenia ORLEN, niezwykle istotna jest sprawiedliwość społeczna transformacji energetycznej, która nie może prowadzić do wykluczenia energetycznego. Z tego względu firma apeluje o ograniczenie nadmiernej sprawozdawczości i bardziej elastyczne podejście regulacyjne, dopasowane do realiów społeczno-gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej.

Morskie farmy wiatrowe – strategiczny element transformacji

– Inwestujemy dziś ogromne środki w budowę niezależności energetycznej opartej na krajowych zasobach. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nie tylko obniży koszty energii, ale również pobudzi całą gospodarkę – podkreśla Janusz Bil, prezes ORLEN Neptun.

Morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla cen energii, niezależności energetycznej i stabilności dostaw, co przekłada się bezpośrednio na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Partnerstwo i rozwój łańcuchów wartości w Unii Europejskiej

Pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie unaoczniły potrzebę budowy niezależnych łańcuchów wartości w obrębie Unii Europejskiej. Strategia ORLEN uwzględnia wzmacnianie krajowej produkcji paliw, rozwój biopaliw oraz współpracę z wiarygodnymi partnerami w zakresie surowców niezbędnych do zielonej transformacji.

Wnioski i rekomendacje regulacyjne

Eksperci ORLEN wskazują na konieczność wprowadzenia regulacji wspierających inwestycje w technologie niskoemisyjne, uwzględniających wpływ kosztów emisji na konkurencyjność przemysłu UE. Firma apeluje o politykę wspierającą konkurencyjność i ochronę miejsc pracy, a także o rozwój funduszy dedykowanych infrastrukturze energetycznej w regionach najbardziej narażonych na skutki transformacji.

Źródło: PAP Mediaroom