Last Energy, amerykański deweloper mikroelektrowni jądrowych z siedzibą w Waszyngtonie, prezentuje swój pierwszy wyprodukowany w Polsce prototyp wyspy jądrowej. Demonstrator technologii jądrowej, który można zobaczyć przed PGE Narodowym 4 i 5 października, to część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić bezpieczną, stabilną i bezemisyjną energię w perspektywie kilku lat. Spółka współpracuje obecnie z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi. Last Energy Polska podpisała umowy sprzedaży energii z ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 w Europie, w tym z 20 w Polsce. Spółka zawarła również porozumienia z m. in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie rozwija swoje projekty na terenie naszego kraju.
Prototyp wyspy jądrowej wyprodukowany w Polsce
Last Energy, amerykański deweloper mikroelektrowni jądrowych zaprezentuje prototyp modułu reaktora 4 i 5 października podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie. Mierząca 14 metrów wysokości instalacja została wyprodukowana w Polsce w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal SA. To pierwszy moduł reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju.
"Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków"
Jak mówi założyciel i CEO Last Energy, Bret Kugelmass, transformacja energetyczna, która czeka Polskę, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora nowoczesnych technologii.
„Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej. Ponadto położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii” - mówi Kugelmass.
Fundamentalną częścią elektrowni, będącą przedmiotem demonstracji na PGE Narodowym, jest lekkowodny reaktor ciśnieniowy (ang. Pressurized Water Reactor, nazywany PWR). Projekt Last Energy bazuje na technologii stosowanej w ponad 300 obecnie działających reaktorach na świecie. Ze względu na niewielki rozmiar i moc reaktora (20 MWe) elektrownia może być chłodzona powietrzem, a obszar potrzebny do realizacji projektu to jedynie 5 ha. Dzięki temu SMRy (z ang. małe modułowe reaktory jądrowe) Last Energy mogą wkrótce stać się uniwersalnym źródłem mocy dla wielu odbiorców. Spółka planuje wpłynąć na polski przemysł i na zawsze zmienić nasz krajobraz energetyczny.
W odróżnieniu od innych dostawców w branży energetyki jądrowej działalność Last Energy nie opiera się na finansowaniu rządowym. Projekty realizowane są dzięki dostępowi do kapitału prywatnego inwestorów, z wykorzystaniem długoterminowych umów sprzedaży energii (ang. Power Purchase Agreement - PPA) z odbiorcami końcowymi energii. Spółka pozyskała finansowanie od m.in. funduszu inwestycyjnego First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska, wcześniejszego założyciela PayPal i pierwszego inwestora SpaceX Elona Muska.
Last Energy Polska: kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach
„W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej” - mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, prezes zarządu Energoinstal S.A.
Źódło: Last Energy