
„To znak, że w Polsce jest poważy kryzys elektroenergetyczny"
Mamy za mało jednostek wytwórczych, a co za tym idzie za mało mocy, żeby pokrywać dzienne zapotrzebowanie. Zamiast rozwijać własne źródła, które zabezpieczą system, w Polsce nadal blokowane są wiatraki na lądzie, a konsekwencje kryzysu ponoszą Polacy, którzy muszą oszczędzać prąd. Takie stanowisko przedstawia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
- Data: 12.12.2022

Czeka nas rewolucja w energetyce
Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce. Będzie to czas wielkich zmian oraz szansa nie tylko dla odbiorców, ale i dla osób zajmujących się instalatorstwem w tej dziedzinie.
- Data: 14.11.2022

Apel polskich naukowców: Odblokujcie OZE!
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej.
- Data: 04.11.2022

Wodór produkowany dzięki odnawialnym źródłom energii. Łańcuch dostaw z różnych stron świata
Omawiany raport stwierdza, że łańcuch dostaw produktów importowanych z różnych regionów świata obejmuje produkcję wodoru na drodze elektrolizy zasilanej energią odnawialną, jego konwersję na wodór transportowy (skroplony LH2 lub sprężony gazowy CGH2), jego konwersję na pochodne (PtL jak Die - sel/Nafta, metanol - CH₃OH, amoniak - NH3, Syntetyczny Gaz Ziemny – SNG) lub jego wiązanie z ciekłymi organicznymi nośnikami wodoru (LOHC) i wreszcie transport paliwa statkiem (dla wszystkich cieczy) i rurociągami (dla form gazowych).
- Data: 31.10.2022

Wodór paliwem energetycznym przyszłości. Czy Polska sprosta wymaganiom UE?
Przedstawiona w lipcu 2020 r. strategia Komisji Europejskiej dotycząca wodoru określa między innymi sposoby zwiększenia popytu i podaży wodoru ze źródeł odnawialnych. Celem strategicznym jest zainstalowanie elektrolizerów wodoru ze źródeł odnawialnych o mocy co najmniej 40 GW w UE oparciu o szacunkowe zapotrzebowanie na wodór ze źródeł odnawialnych rocznie w UE do 2030 r. do 10 Mt rocznie. W chwili obecnej nie jest jasne, czy krajowa produkcja wodoru zrealizuje ten strategiczny cel UE.
- Data: 28.10.2022

Groźba blackoutu wciąż realna. Czy ziści się czarny scenariusz?
23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna i wciąż realnym jest odcięcie użytkowników od źródeł energii elektrycznej.
- Data: 07.10.2022

RoadShow 2023 #OswajamyWodor. Każdy będzie mógł zobaczyć to na żywo!
Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
- Data: 28.09.2022

Wodór lekarstwem na problemy energetyczne Polski. Co o nim wiemy i dlaczego się go boimy
Jak pokazuje przeprowadzone badanie, Polacy nie posiadają wiedzy na temat ogniw wodorowych. Nie dostrzegają ich w codziennym życiu, a co najważniejsze boją się ich. Nawet jeśli istnieje szansa, że wielu z nich jeździ na przykład autobusami zasilanymi wodorem. Jednak wodór może stać się tym, czego polskiej energetyce zwyczajnie brakuje - szansą na tanie źródło energii dla wszystkich.
- Data: 26.09.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »