Zawrotne koszta transformacji energetycznej Polski. Kwota zwala z nóg, jednak jest nieunikniona
Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Dobrym pytaniem jest, kto ostatecznie pokryje koszta z nią związane. Czy będą to bezpośredni odbiorcy? Jak wynika z wyliczeń Banku Pekao, przeprowadzenie jej w Polsce będzie kosztować ponad 2,5 biliona złotych. To dwa razy więcej niż wynosi obecne zadłużenie Polski.
- Data: 15.05.2023
Podaż i popyt na wodór odnawialny i jego pochodne w 2030 roku
W omawianym raporcie rozważono scenariusze z minimalną mocą 40 GW zainstalowanych elektrolizerów w 2030 roku. Do dalszej analizy wybrano cztery scenariusze z czterech różnych badań spełniających te kryteria. Czy takie planowanie będzie miało odniesienie w rzeczywistości?
- Data: 01.03.2023
Putin zmusił Europę do przejścia na energię odnawialną
Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
- Data: 22.02.2023
Produkcja wodoru czy import? Co będzie bardziej opłacalne
W celu zaspokojenia prognozowanego zapotrzebowania UE na wodór i pochodne, możliwych jest kilka opcji, poprzez produkcję krajową (z handlem wewnątrz UE) i/lub import z krajów i regionów spoza UE. Transport na bardzo duże odległości (około 2000 km i więcej) statkami często może być ekonomicznie korzystniejszy (a czasami będzie wręcz jedyną alternatywą) od transportu wodoru rurociągami, co prowadzi do tego, że import wodoru skroplonego i/lub pochodnych jest faworyzowany w stosunku do importu wodoru gazowego.
- Data: 28.12.2022
„To znak, że w Polsce jest poważy kryzys elektroenergetyczny"
Mamy za mało jednostek wytwórczych, a co za tym idzie za mało mocy, żeby pokrywać dzienne zapotrzebowanie. Zamiast rozwijać własne źródła, które zabezpieczą system, w Polsce nadal blokowane są wiatraki na lądzie, a konsekwencje kryzysu ponoszą Polacy, którzy muszą oszczędzać prąd. Takie stanowisko przedstawia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
- Data: 12.12.2022
Czeka nas rewolucja w energetyce
Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce. Będzie to czas wielkich zmian oraz szansa nie tylko dla odbiorców, ale i dla osób zajmujących się instalatorstwem w tej dziedzinie.
- Data: 14.11.2022
Apel polskich naukowców: Odblokujcie OZE!
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej.
- Data: 04.11.2022
Wodór produkowany dzięki odnawialnym źródłom energii. Łańcuch dostaw z różnych stron świata
Omawiany raport stwierdza, że łańcuch dostaw produktów importowanych z różnych regionów świata obejmuje produkcję wodoru na drodze elektrolizy zasilanej energią odnawialną, jego konwersję na wodór transportowy (skroplony LH2 lub sprężony gazowy CGH2), jego konwersję na pochodne (PtL jak Die - sel/Nafta, metanol - CH₃OH, amoniak - NH3, Syntetyczny Gaz Ziemny – SNG) lub jego wiązanie z ciekłymi organicznymi nośnikami wodoru (LOHC) i wreszcie transport paliwa statkiem (dla wszystkich cieczy) i rurociągami (dla form gazowych).
- Data: 31.10.2022
Wodór paliwem energetycznym przyszłości. Czy Polska sprosta wymaganiom UE?
Przedstawiona w lipcu 2020 r. strategia Komisji Europejskiej dotycząca wodoru określa między innymi sposoby zwiększenia popytu i podaży wodoru ze źródeł odnawialnych. Celem strategicznym jest zainstalowanie elektrolizerów wodoru ze źródeł odnawialnych o mocy co najmniej 40 GW w UE oparciu o szacunkowe zapotrzebowanie na wodór ze źródeł odnawialnych rocznie w UE do 2030 r. do 10 Mt rocznie. W chwili obecnej nie jest jasne, czy krajowa produkcja wodoru zrealizuje ten strategiczny cel UE.
- Data: 28.10.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »