
Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE
Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma.
- Data: 27.11.2023

Technologia produkcji, przetwarzania i transportu wodoru odnawialnego i pochodnych
W niniejszym raporcie czytamy, że łańcuch dostaw produktów importowanych obejmuje produkcję wodoru, jego konwersję na formę nadającą się do transportu (skroplony lub sprężony) lub pochodne, a wreszcie transport paliwa.
- Data: 11.09.2023

Polska energetyka lądowa jest na wyczerpaniu
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, jednak mimo to staje ona na granicy wyczerpania. Dlaczego ma miejsce taka sytuacja?
- Data: 29.06.2023

Zawrotne koszta transformacji energetycznej Polski. Kwota zwala z nóg, jednak jest nieunikniona
Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Dobrym pytaniem jest, kto ostatecznie pokryje koszta z nią związane. Czy będą to bezpośredni odbiorcy? Jak wynika z wyliczeń Banku Pekao, przeprowadzenie jej w Polsce będzie kosztować ponad 2,5 biliona złotych. To dwa razy więcej niż wynosi obecne zadłużenie Polski.
- Data: 15.05.2023

Podaż i popyt na wodór odnawialny i jego pochodne w 2030 roku
W omawianym raporcie rozważono scenariusze z minimalną mocą 40 GW zainstalowanych elektrolizerów w 2030 roku. Do dalszej analizy wybrano cztery scenariusze z czterech różnych badań spełniających te kryteria. Czy takie planowanie będzie miało odniesienie w rzeczywistości?
- Data: 01.03.2023

Putin zmusił Europę do przejścia na energię odnawialną
Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
- Data: 22.02.2023

Produkcja wodoru czy import? Co będzie bardziej opłacalne
W celu zaspokojenia prognozowanego zapotrzebowania UE na wodór i pochodne, możliwych jest kilka opcji, poprzez produkcję krajową (z handlem wewnątrz UE) i/lub import z krajów i regionów spoza UE. Transport na bardzo duże odległości (około 2000 km i więcej) statkami często może być ekonomicznie korzystniejszy (a czasami będzie wręcz jedyną alternatywą) od transportu wodoru rurociągami, co prowadzi do tego, że import wodoru skroplonego i/lub pochodnych jest faworyzowany w stosunku do importu wodoru gazowego.
- Data: 28.12.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »