Zrozumieć energię, czyli jak czerpać korzyści z transformacji energetycznej
Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK opublikował badanie dotyczące wyzwań i korzyści wynikających z transformacji energetycznej polskich firm. Wynika z niego, że przedsiębiorcom, aby podjąć decyzję o przejściu na OZE, brakuje skonkretyzowanej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach.
- Data: 15.01.2024
Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni. To koniec pewnej historii
31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.
- Data: 10.01.2024
Alternatywne źródła energii dla domów
Alternatywne źródła energii inaczej nazywane są również odnawialnymi źródłami energii - OZE. Głównie charakteryzuje je możliwość samoregeneracji, czyli samoistnego odnowienia się w krótkim czasie. Produkcja prądu czy ciepła z ich udziałem nie ma także negatywnych skutków dla naturalnego środowiska. Wykorzystywane są coraz częściej ponieważ produkcja energii elektrycznej jest cały czas niezbędna, a złoża paliw kopalnych wyczerpują się.
- Data: 28.12.2023
Zmiana przeznaczenia istniejących gazociągów dla wodoru w transformacji energetycznej
Budowa nowych gazociągów wiąże się ze znacznymi dodatkowymi kosztami w porównaniu z przebudową istniejących gazociągów. Z drugiej strony zmiana przeznaczenia jest realną opcją tylko wtedy, gdy pewna ilość wodoru ma być regularnie transportowana.
- Data: 15.12.2023
Polskie szkoły pionierami w transformacji energetycznej i efektywności energetycznej
Polscy przedstawiciele wkraczają w ostatni etap negocjacji dotyczących Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która ma doprowadzić do renowacji na szeroką skalę zarówno budynków publicznych, jak i prywatnych. W naszym kraju można wyłonić kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji.
- Data: 28.11.2023
Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE
Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma.
- Data: 27.11.2023
Technologia produkcji, przetwarzania i transportu wodoru odnawialnego i pochodnych
W niniejszym raporcie czytamy, że łańcuch dostaw produktów importowanych obejmuje produkcję wodoru, jego konwersję na formę nadającą się do transportu (skroplony lub sprężony) lub pochodne, a wreszcie transport paliwa.
- Data: 11.09.2023
Polska energetyka lądowa jest na wyczerpaniu
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, jednak mimo to staje ona na granicy wyczerpania. Dlaczego ma miejsce taka sytuacja?
- Data: 29.06.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »