Rezystancja, indukcyjność i inne wartości. Czym i w jaki sposób wykonamy pomiary?
Mierzenie parametrów pasywnych jest podstawowym środkiem diagnostycznym dla wielu urządzeń. Pierwszy przykład to oczywiście pomiar rezystancji izolacji, który daje nam informację, czy z izolacją dzieje się coś niepokojącego. Taki pomiar jest bardzo specyficzny, ponieważ wykonuje się go przy użyciu na ogół dość wysokiego napięcia, a mierzone wartości są bardzo duże. Zupełnie przeciwnym biegunem, jeśli chodzi o wykonywanie pomiarów, jest mierzenie niskich wartości rezystancji przy ocenie np. ciągłości połączeń czy sprawdzaniu rezystancji uzwojeń silnika lub transformatora. Tego typu pomiary wykonuje się przy użyciu na ogół dość znacznego prądu, a i tak napięcie pojawiające się w obwodzie probierczym jest nieznaczne. Najłatwiej mierzy się wartości pośrednie, od kilkunastu omów do kilkudziesięciu kiloomów. Jeśli nie mówimy o jakichś specjalnych urządzeniach lub złożonych systemach, wtedy rezystancję taką możemy mierzyć przy wykorzystaniu zwykłego multimetru.
- Jaki zakres prac należy do osoby wykonującej pomiary.
- Jakimi narzędziami posługuje się osoba wykonująca pomiary.
- Jak prawidłowo wykonuje się pomiary konkretnych wartości.
- Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
- Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
- Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
- Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!