Zgodnie z ustawą o elektromobilności stacje ładowania pojazdów elektrycznych i punkty ładowania stanowiące element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego podlegają badaniu przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
Rozporządzenie AFIR ma na celu przyspieszenie rozwoju elektromobilności i nakłada na Polskę oraz inne kraje członkowskie obowiązek zwiększenia liczby dostępnych stacji, przyspieszenia procesu ładowania pojazdów elektrycznych oraz ułatwienia rozliczania się za wykorzystaną energię. Jak unijne rozporządzenie wpłynie na rozwój elektromobilności w Polsce?
Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Nadal jednak stanowią one niewielki margines rynku motoryzacyjnego. Tymczasem od 2035 roku w Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne są wykorzystywane coraz częściej jako pojazdy służbowe, dlatego kierowca takiego samochodu musi znać zasady jego bezpiecznej obsługi.
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 będzie możliwe kształcenie w nowym zawodzie, a mianowicie - technika elektromobilności. Przewidziano także zmiany wiążące się z funkcjonowaniem branżowego centrum umiejętności. Co jeszcze nowego słychać w kształceniu branżowym? Czy warto jest zainteresować się tego typu zawodem?
Gdy Xiaomi, znany producent elektroniki, ogłosił wprowadzenie na rynek swojego pierwszego samochodu, entuzjaści rzucili się na niego jak na karpia w promocji. Zainteresowanie jazdami próbnymi było ogromne, kolejki do salonów Xiaomi sięgały niebotycznych rozmiarów, a testujący auta byli na tyle zachwyceni, że decydowali się na zakup.
Od 1 stycznia 2025 r. nowelizacja ustawy o elektromobilności ma wnieść obowiązek stworzenia 1 punktu ładowania auta elektrycznego na 10 istniejących miejsc parkingowych. Ma to dotyczyć wszystkich istniejących budynków. W praktyce więc większość firm do 2025 roku będzie musiała wyposażyć swój budynek w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Czy jest to realne do zrealizowania?
Na wstępie autorzy omawianego raportu przypomnieli, że od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego, masowo produkowanego, pojazdu elektrycznego (EV) w 2010 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrosła na całym świecie. Chociaż pojazdy hybrydowe typu plug-in nadal sprzedają się najlepiej, w pełni elektryczne pojazdy elektryczne (BEV) także stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na fakt, że większość z nich może obecnie przejechać ponad 300 km na pełnym naładowaniu, a także ponieważ energia odnawialna jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie ładowania i emisji gazów cieplarnianych zarazem zmniejszając zależność od importowanych paliw kopalnych.
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
Kultowy zespół Elektryczne Gitary przygotował nową wersję swojego przeboju „Włosy” („Noś długie włosy jak my”), w której zachęca do jazdy samochodami elektrycznymi. „Jedź elektrykiem jak my!” to tytuł piosenki, a zarazem nazwa najnowszej kampanii firmy Volkswagen Financial Services.