Aktualny

Powstaje nowy zawód w kształceniu branżowym. Technik elektromobilności 

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 11 kwietnia 2024
Technik elektromobilności – nowy zawód w kształceniu branżowym

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 będzie możliwe kształcenie w nowym zawodzie, a mianowicie - technika elektromobilności. Przewidziano także zmiany wiążące się z funkcjonowaniem branżowego centrum umiejętności. Co jeszcze nowego słychać w kształceniu branżowym? Czy warto jest zainteresować się tego typu zawodem? 

Technik elektromobilności. Zawód przyszłości 

Nowy zawód szkolnictwa branżowego ”technik elektromobilności” został dodany w ramach branży motoryzacyjnej. Kształcenie tym zawodzie będzie odbywało się w:

  • technikach, 
  • branżowej szkole II stopnia (na „podbudowie” zawodu elektromechanik pojazdów samochodowych z branżowej szkoły I stopnia).
  • na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, 
  • na kursach umiejętności zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie.
Zapamiętaj!

Poza tym kształcenie w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie będzie można realizować na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych.

Praktyczna nauka zawodu w branżowym centrum umiejętności

Poza tym w nowelizacji wprowadzono regulacje dotyczące funkcjonowania branżowego centrum umiejętności. Placówki te będą mogły realizować kształcenie zawodowe, specjalizując się w określonych branżach. Nowelizacja przewiduje m.in. możliwości organizacji w BCU praktycznej nauki zawodu. Więcej na ten temat w artykule: Niebawem pierwsze branżowe centra umiejętności.

Transformacja ekologiczna i cyfrowa w kształceniu branżowym

Poza tym rozporządzenie:

  • wskazuje na nowy czynnik tj. „transformację ekologiczną i cyfrową” wśród czynników wpływających na zmiany zachodzące w otoczeniu gospodarczo-społecznym, które warunkują zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe.
  • uwzględnia kwalifikację sektorową - nowy rodzaj kwalifikacji funkcjonującej w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,
  • zastępuje dotychczasowe pojęcie „kwalifikacja rynkowa” określeniem „kwalifikacja wolnorynkowa”.
  • uzupełnia informację o możliwości przeznaczenia przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe godzin stanowiących różnicę między sumą godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, a minimalną liczbą godzin kształcenia zawodowego dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie określoną w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego na przygotowanie uczniów do uzyskania kwalifikacji sektorowej.

Nowa podstawa programowa dla zawodu technik elektromobilności 

Rozporządzenie reguluje nową podstawę programową dla zawodu technik elektromobilności. W ramach tego zawodu wyodrębniono kwalifikacje: 

•       MOT.02. Obsługa, diagnozowanie i naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych, 

•       MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 24)

Opracowanie: Michał Kowalski/Portal Oświatowy
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.