Lampa metalohalogenkowa opiera swoje działanie na wyładowaniach, do których dochodzi wewnątrz rurki wyładowczej lub jarznika, czyli specjalnie zaprojektowanego naczynia wyładowczego. Sam jarznik, wykorzystywany w modelach o średniej mocy, jest przeważnie wykonany z kwarcu. Element ten jest umieszczony wewnątrz szklanej, próżniowej bańki o kształcie elipsy lub cylindra, zależnie od indywidualnego modelu. Bańka zewnętrzna w lampie wyładowczej tego typu może być przezroczysta lub pokryta specjalistyczną powłoką, usprawniającą proces rozpraszania emitowanego światła. Charakterystycznym elementem modeli metalohalogenkowych jest również metalowy, gwintowany trzonek. Wnętrze naczynia wyładowczego wypełnia tu z kolei gaz zapłonowy, halogenki metalu oraz rtęć. Rolę tego pierwszego pełni na ogół argon.
Czym są lampy metalohalogenkowe?
Przeszukując oferty specjalistycznych sklepów ze sprzętem elektrycznym, z pewnością niejednokrotnie zetkniemy się z pojęciem lamp wyładowczych. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle oraz przestrzeniach publicznych i uchodzą obecnie za jedne z najwydajniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Niskie zużycie energii pozwala chronić środowisko, a znakomite odwzorowanie barw efektywnie oświetla teren. Do najpopularniejszych typów urządzeń wyładowczych należą właśnie lampy metalohalogenkowe, na których skupimy się w niniejszym artykule.
Budowa lampy metalohalogenkowej
Dobór lamp metalohalogenkowych
Lampy tego typu są dostępne w wielu wariantach, pozwalających na dobranie ich pod kątem indywidualnych potrzeb. Najtańszym rozwiązaniem jest tu lampa o mocy 70 W, wykorzystywana głównie do oświetlania akwariów, ogrodów lub billboardów. W przypadku, gdy oświetlenia potrzebuje niewielki sklep lub front budynku, należy postawić na lampę metalohalogenkową o ponaddwukrotnie większej mocy, najlepiej 150 W. Sklepy o większym metrażu wymagają z kolei użycia lamp o mocy 200 W. Na rynku dostępne są także rozwiązania dla właścicieli dużych obiektów przemysłowych, jakimi są lampy 250 W.
Planując montaż oświetlenia na świeżym powietrzu, powinniśmy sięgnąć z kolei po najpotężniejsze opcje oferowane przez specjalistyczne sklepy. Oprócz lamp 400 W, uchodzących w takim przypadku za rozwiązanie optymalne, możemy również wybrać modele o mocy nawet 1000 W. Ze względu na swoją efektywność znajdują one zastosowanie przede wszystkim podczas wszelkich prac budowlanych przeprowadzanych po zmroku.
Zastosowanie lamp metalohalogenkowych
Ponieważ lampy tego typu są rozwiązaniem niezwykle trwałym i energooszczędnym, o znakomitym odwzorowaniu barw, bardzo często sięgają po nie właściciele sklepów. Oświetlenie wyładowcze zapewnia bowiem efektowną ekspozycję produktów. Lampy metalohalogenkowe znajdują także zastosowanie w magazynach, halach sportowych czy na stadionach. Coraz częściej możemy również zetknąć się z nimi na skrzyżowaniach i peronach, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest bezproblemowe dostrzeżenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu, lampy te zapewniają zarówno znakomitą estetykę takich miejsc, a także, co najważniejsze, zwiększają bezpieczeństwo przebywających w nich osób.
Źródło: Tekst partnera