IV Kongres Elektryki Polskiej odbył się na Enea Stadionie w Poznaniu i był ważnym wydarzeniem dla branży elektroenergetycznej w Polsce. Kongres zgromadził wielu specjalistów, naukowców, inżynierów oraz przedstawicieli firm z sektora elektroenergetycznego. Głównym celem spotkania było omówienie najnowszych trendów, innowacji oraz wyzwań stojących przed branżą. W trakcie kongresu odbyły się liczne panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje, które dotyczyły m.in. transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji sektora.
IV Kongres Elektryki Polskiej już za nami
W dniach od 6 do 7 czerwca 2024 roku na Enea Stadionie w Poznaniu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie z branży elektrycznej i energetycznej, a mianowicie IV Kongres Elektryki Polskiej pod przewodnictwem Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP. W wydarzeniu wzięło udział wielu ekspertów z samego SEP, ale również z wielu polskich uczelni wyższych oraz firm, które codziennie zmieniają rzeczywistość polskiej energetyki.
Wśród tematów poruszanych na kongresie znalazły się kwestie związane z efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii oraz rozwijaniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Dużo uwagi poświęcono także odnawialnym źródłom energii, w tym energii wiatrowej, słonecznej oraz geotermalnej. Prelegenci zwracali uwagę na konieczność integracji OZE z istniejącymi systemami energetycznymi oraz wyzwania technologiczne i regulacyjne z tym związane. Istotnym punktem programu była również dyskusja na temat dekarbonizacji gospodarki i roli elektrowni atomowych w przyszłym mikście energetycznym Polski.
Kongres był także okazją do zaprezentowania najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań w zakresie elektromobilności. Uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi pojazdami elektrycznymi oraz infrastrukturą ładowania. Nie zabrakło również dyskusji na temat roli edukacji i kształcenia kadr w kontekście dynamicznych zmian w sektorze energetycznym. Organizatorzy podkreślili znaczenie współpracy między przemysłem, nauką i administracją publiczną w procesie transformacji energetycznej.
Przy okazji musimy podkreślić, że podczas Kongresu czynny udział wziął również Portal Elektryka, który był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia. Można było spotkać nas podczas całego wydarzenia, jako aktywni członkowie tej wspaniałej społeczności, a także byliśmy obecni w saloniku prasowym, gdzie udostępniliśmy wiele z naszych czołowych wydań książkowych, ale i nie tylko.
Do udziału w Kongresie zaproszeni byli również przedstawiciele władz państwowych, w tym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy mogli omówić aktualną politykę energetyczną i plany rozwojowe na najbliższe lata. Jednak niestety żadnemu z nich nie udało się wziąć udziały w tym prestiżowym wydarzeniu.
Ważnym elementem była również debata na temat finansowania innowacji i projektów energetycznych, w której udział wzięli przedstawiciele sektora bankowego i inwestycyjnego. Ważnym byłoby w tym punkcie wypowiedzenie się władz państwowych, które mają głos ostateczny w kwestii finansowania tychże zmian, jednak ze względu na brak przedstawicielstwa podczas Kongresu, nie udało się nam usłyszeć jak ma to wyglądać w najbliższej przyszłości oraz jak należy się odnieść do tak zwanych "kosztów osieroconych" w przypadku modernizacji energetycznej.
Koszty osierocone, to koszty poniesione np. podczas budowy danej inwestycji, która w ostatecznym rozrachunku nigdy nie zostanie wykorzystana.
IV Kongres Elektryki Polskiej zakończył się sukcesem, a uczestnicy wyrazili nadzieję na dalsze rozwijanie współpracy i wymianę doświadczeń. Wydarzenie stanowiło platformę do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz inspirację do podejmowania nowych inicjatyw w branży elektroenergetycznej. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejny kongres, który odbędzie się za dwa lata, obiecując jeszcze bardziej interesujący program i szeroki zakres tematów.
Red. Mateusz A. Maciejczyk