Dodatkowym ryzykiem jest występowanie w zasięgu ręki przewodzących korpusów urządzeń zasilonych napięciem niebezpiecznym, takich jak np. pralka, oraz części obcych, do których zaliczamy: przewodzący osprzęt instalacji gazowej, grzewczej czy wodociągowej.
Jak prawidłowo wykonać oględziny instalacji elektrycznej w łazience?
Obecność w pomieszczeniu bardzo dobrego przewodnika prądu – wody – to dodatkowe ryzyko dla instalacji i jej użytkowników. Jest związane nie tylko z rażeniem przez wodę, ale również z oddziaływaniem wody na izolację przewodów, która stanowi główny środek podstawowej ochrony przeciwporażeniowej.
Każde oględziny instalacji opierają się na pewnych stałych elementach. Powinny potwierdzać, że badane urządzenia, instalacje lub sieci spełniają wymagania określone w odpowiednich normach oraz że zostały właściwie dobrane i zainstalowane. Należy także sprawdzić prawidłowość oznakowania i dobrania przewodów (neutralnych, ochronnych i fazowych), obecność tablic informacyjnych i ostrzegawczych oraz odpowiednich schematów, a także występowanie prawidłowego oznaczenia i dobrania aparatury. Podczas oględzin ważne jest również sprawdzenie, czy we właściwy sposób działa ochrona przeciwporażeniowa oraz czy nie występują uszkodzenia, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą utrudniać lub wręcz pogarszać pracę badanych urządzeń, instalacji i sieci, a w skrajnych wypadkach prowadzić do uszczerbku na zdrowiu bądź nawet utraty życia.
Charakterystykę oraz wymagania dotyczące instalacji, w których występuje woda, możemy odnaleźć w normie PN-HD 60364-7-701:2010 Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji – Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic. Znajdziemy tam między innymi podział na strefy, według którego należy umiejscawiać sprzęt elektryczny w częściach ścian i sufitów.