Aktualny

Połączyłem obwód oświetleniowy z gniazdkami. Czy taka instalacja nadaje się do odbioru i użytkowania?

Autor: Janusz Strzyżewski

Dodano: 15 listopada 2022
tablica z bezpiecznikami

Klient budował dom systemem gospodarczym. Sam też położył instalacje elektryczną. Problem w tym, że do obwodów oświetlenia podłączone są niektóre gniazdka (poprawienie tego teraz to duży koszt). Wykonawca był świadomy, że nie jest to zgodne z przepisami. I tu zrodziło się pytanie, czy dla takiej instalacji można wydać orzeczenie, że nadaje się do eksploatacji? 

Wszystkie pomiary, które zrobił wykonawca, dały wynik pozytywny. Natomiast na obwodach gniazdek z oświetleniem zabezpieczenie zmniejszone zostało do 10A i w protokole wpisał także taką uwagę, że ww. obwody muszą być zabezpieczone zabezpieczeniem maks. 10A.

Zgodnie z ustępem 2 w paragrafie 188 stosownego rozporządzenia, w instalacjach mieszkaniowych należy stosować odrębne obwody oświetleniowe. W wydanym 9 czerwca 2022 roku tekście jednolitym nic pod tym względem się nie zmieniło (obwieszczenie ministra rozwoju i technologii z 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U. z 2022 r. poz.1225). Zatem pod względem formalnym opisana przez Pana instalacja jest nieprawidłowa.

W takim przypadku stosowanie się do wytycznych wskazanych przez normy i przepisy jest wręcz obowiązkowe. Takie przypadki zdarzają się bardzo często, zwłaszcza w starym budownictwie (wielka płyta, starsze domy, kamienice), gdzie niekiedy koszt remontu przekracza kilkukrotnie sam zamysł o dodaniu czegoś instalacyjnego w mieszkaniu. Jednakże w wyżej wspomnianym przypadku można niekiedy przymknąć na to oko, to jednak w nowym budownictwie jest to całkowicie nieakceptowalne. Natomiast cechą wspólną obu przypadków jest fakt, że pomiary takowych instalacji zwyczajnie są nieprawidłowe i zaniżenie wartości konkretnego zabezpieczenia jest również niedopuszczalne (red. Mateusz Maciejczyk). 

Autor: mgr inż. Janusz Strzyżewski członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP
Słowa kluczowe:
oświetlenie elektryczne