Na przyspieszenie decyzji wpływ miała agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego. Wówczas Ukraina, niezależnie od wojny, rozpoczęła test izolując się od pracy innych systemów energetycznych. Po kilku dniach test został zdany, a potrzeba wsparcia Ukrainy w sytuacji, w której traciła ona kontrolę na niektórymi źródłami produkcji energii, skłoniła Europę do natychmiastowej pomocy.
Ukraina połączona z CESA
Ukraina oraz Mołdawia zostały połączone z europejskim systemem energetycznym CESA. Wspomniane połączenie zostało poprzedzone wnioskami odpowiednich operatorów krajowych i złożone w trybie awaryjnym. Chodzi głównie o sytuację Ukrainy w dobie konfliktu zbrojnego na jej terenie.
– Sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zostały pomyślnie zsynchronizowane z europejską siecią kontynentalną. Pomoże to Ukrainie w utrzymaniu stabilnego systemu elektroenergetycznego, ogrzania domów i włączenia światła w tych ponurych czasach. To także historyczny kamień milowy w stosunkach UE-Ukraina - głosi oficjalny komunikat Komisji Europejskiej. Takie działanie powinno w szczególności pomóc ludności cywilnej, która ze względu na wojnę w Ukrainie, w wielu przypadkach została odcięta od podstawowych mediów w kraju, w tym właśnie od elektryczności.
Redakcja