Archiwalny

Wady i zalety hydroenergetyki

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Dodano: 1 lipca 2021
Nidzica

Zielona energia pozyskiwana z elektrowni wodnych pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, zmniejszyć zużycie topniejących paliw kopalnych i zredukować koszty wytwarzania energii. Jest to źródło 30% energii pozyskiwanej na świecie. W Polsce – zaledwie 2%. Po wojnie doszło bowiem do likwidacji i niszczenia większości z hydroinstalacji na rzecz spalania węgla.

 

Zalety elektrowni wodnych

Poza oczywistymi zaletami z punktu widzenia ekologii (czyste powietrze, ograniczenie emisji CO2 i zmniejszenie efektu cieplarnianego) inwestycje w hydroenergetykę niosą także inne zalety. Jest to przede wszystkim niższy koszt eksploatacji, co skutkuje mniejszymi kosztami wytwarzania prądu (aż do 8 razy) i, w konsekwencji, niższymi rachunkami za energię.

Przyczynić się to może do wzmocnienia ekonomicznego okolicy zaopatrywanej w zieloną energię – zakłady produkcyjne oraz przetwórcze będą chętniej wybierały tę lokalizację, na której zaoszczędzą. Zbiorniki powstałe przy instalacjach hydroenergetycznych, pełnią dodatkowo funkcję zbiorników retencyjnych, gromadzących bądź uwalniających wodę, w zależności od potrzeby. Mogą ponadto być źródłem wody pitnej dla okolicy.

 

 

 

Wady instalacji wodnych

Dość kłopotliwe dla środowiska i mieszkańców są zwłaszcza duże elektrownie. Zajmują one bowiem spore obszary leśne i rolnicze, ingerując w środowisko (zmuszając np. liczne gatunki zwierząt do opuszczenia terenu). Z budową dużych elektrowni wodnych związany jest także problem wywłaszczania i przemieszczania ludzi zamieszkujących dane tereny. Następuje poza tym zmiana struktury biologicznej w rzekach oraz, widoczna po kilku latach, zmiana klimatyczna.

Dlatego warto budować mniejsze i dużo tańsze obiekty, które nie wpływają tak znacząco na środowisko i mieszkańców, jak duże instalacje.

produkcja energii