Obecnie produkowane kondensatory suche charakteryzują się między innymi małymi gabarytami, a także niską masą, przez co specjalne i kosztowne konstrukcje wsporcze nie są wymagane. Można je umieszczać w dowolnej pozycji. Rozwiązania dedykowane umożliwiają zastosowanie także w trudnych warunkach atmosferycznych. Często posiadają wysoki stopień ochrony IP, nawet 54.
Montaż kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora
Odpowiednio dobrany kondensator służący kompensacji mocy biernej transformatora jest montowany po jego stronie wtórnej. Kondensator podłączany jest zwykle bezpośrednio do wyprowadzeń transformatora lub do szyn głównych rozdzielnicy niskiego napięcia, jeszcze przed jej wyłącznikiem czy też rozłącznikiem. Po drodze nie są stosowane żadne dodatkowe zabezpieczenia.
Przy podłączaniu kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora należy stosować się do ogólnych przepisów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać tych prac pod napięciem. Prawidłowo przeprowadzony montaż i właściwie wykonana instalacja pozwalają na długoletnią, bezawaryjną i w zasadzie bezobsługową eksploatację. Poniżej przedstawiono typowe miejsce podłączenia kondensatora do kompensacji mocy biernej transformatora.
Miejsce montażu kondensatora do kompensacji mocy biernej transformatora (zdjęcie)