Aktualny

PN-EN 12464-2:2014-05 Światło na budowie

Dodano: 17 sierpnia 2021
UN-04

Światło z opraw oświetleniowych zainstalowanych na budowie nie może być uciążliwe dla znajdujących się w jej otoczeniu terenów oraz budynków. Jaskrawe, źle rozmieszczone punkty świetlne nie mogą też oślepiać przechodniów i kierowców. O zapobieganiu zanieczyszczeniu światłem otoczenia oświetlanego obiektu mówi Polska Norma PN-EN 12464-2:2014-05.

Światło przeszkadzające według normy i przepisów 

Bardzo istotną sprawą określoną w Normie PN-EN 12464-2:2014-05 jest zanieczyszczanie światłem otoczenia oświetlanego obiektu. Teren budowy, a ściśle rzecz biorąc, zainstalowane na nim oprawy oświetleniowe mogą być uciążliwe dla znajdujących się w jego otoczeniu terenów oraz budynków. Jaskrawe źle rozmieszczone punkty świetlne mogą oślepiać przechodniów i kierowców. Mogą być również źródłem światła padającego na elewacje, a więc i w okna sąsiadujących z budową budynków. Z tego względu w normie znalazła się tabela określająca maksymalnie dopuszczalne parametry światła przeszkadzającego pochodzącego od zainstalowanych zewnętrznych urządzeń oświetleniowych. Postanowienia normy dotyczą wszystkich obiektów, a więc i terenów budowy. Stopień uciążliwości dla otoczenia zależy przy tym od lokalizacji. Bardzo ostre wymagania stawiane są w przypadku stref chronionych, takich jak parki narodowe, a dużo łagodniejsze w przypadku centrów wielkich miast, w których w porze nocnej istnieje wiele źródeł światła i płaszczyzn o dużej luminancji (tabela 1).

Tabela 1. Maksymalnie dopuszczalne światło przeszkadzające pochodzące od zewnętrznych urządzeń oświetleniowych

Strefa

Natężenie oświetlenia w płaszczyźnie pionowej Ev na terenie nieruchomości [lx]

Światłość oprawy lub źródła światła w potencjalnie przeszkadzającym kierunku I [cd]

Światło wypromieniowane ku górze* [%]

Maksymalna dopuszczalna średnia luminancja

Lb [cd × m-2] fasady budynku**

Ls [cd × m-2] znaków***

 

E1

0/2

0/2500

0

0

50

E2

1/5

500/7500

5

5

400

E3

2/10

1000/10000

15

10

800

E4

5/25

2500/25000

25

25

1000

                 

Objaśnienia do tabeli:

E1 – całkowicie ciemne strefy takie jak parki narodowe,

E2 – tereny przemysłowe słabo oświetlone (o małej jaskrawości) lub tereny zamieszkania na wsi,

E3 – tereny przemysłowe dobrze oświetlone (o średniej jaskrawości) lub zamieszkane tereny podmiejskie,

E4 – centra miast, strefy komercyjne (strefy o wysokiej jaskrawości).

* część strumienia świetlnego opraw emitowana powyżej horyzontu

** dotyczy iluminowanych elewacji

*** dotyczy podświetlanych tablic informacyjnych i również reklam świetlnych

Od 2009 roku w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w ust. 6 § 293 widnieje także zapis dotyczący ochrony przed immisją światłem. Jego treść brzmi następująco:

Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego.

Zapis w normie jest bardziej precyzyjny, ale ma mniejszą wagę w stosunku do zapisów zawartych w rozporządzeniu. Z tego względu ponawiane są propozycje kierowane do resortu budownictwa o wprowadzenie zapisów normy do wymienionego wyżej ust. 6 w § 293 w miejsce dotychczasowej jego treści. Z inicjatywą taką kilkakrotnie występowało Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki korzystając z merytorycznego wsparcia specjalistów ze Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego POL-LIGHTING oraz Polskiego Komitetu Oświetleniowego i Zakładu Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Jak dotychczas bez skutku.

Dlatego należy unikać instalowania na terenie budowy opraw, które wysyłają światło w niepotrzebnych kierunkach, zwłaszcza w górę.

Zastosowanie oprawy o prawidłowym rozsyle strumienia świetlnego oraz odpowiednie położenie odbłyśników nie tylko chroni otoczenie przed światłem niechcianym, ale może pozwolić na zainstalowanie źródła światła o mniejszej mocy i w efekcie na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

W normach nie określa się zależności pomiędzy typem i parametrami źródeł światła a wysokością ich umieszczenia nad poziomem terenu. Ma to znaczenie dla ograniczenia możliwości olśnienia. W literaturze technicznej można znaleźć wytyczne w tym zakresie. Przykładem mogą być dane zamieszczone w tabeli 2, przy czym jako parametr odniesienia podano moc pobieraną przez lampę, chociaż w rzeczywistości chodzi o wartość strumienia świetlnego i luminancji. W przybliżeniu można przyjąć, że wartość tych parametrów jest proporcjonalna do mocy. Niestety w tabeli nie uwzględniono lamp LED.

Tabela 2. Minimalna wysokość zainstalowania oprawy oświetleniowej w zależności od mocy umieszczonej w niej wysokoprężnej lampy wyładowczej

Maksymalna moc lampy [W]

Minimalna wysokość zainstalowania [m]

80

3,2

125

3,7

250

4,3

400

6,1

700

7,3

1000

8,6

Aktualnie oprócz wyładowczych źródeł światła coraz powszechniej także na terenie budowy są stosowane lampy LED. Charakteryzuje je wysoka luminancja o podobnych, a nawet wyższych wartościach niż wysokoprężnych lamp wyładowczych z bańkami pokrytymi luminoforem. Z tego względu nie należy umieszczać opraw oświetleniowych z modułami LED w polu widzenia pracowników. Niezależnie oprawy takie powinny być wyposażone w klosze mleczne lub pryzmatyczne ograniczające luminancję źródeł światła.

Przykłady rozwiązań 

Do oświetlenia miejsc prowadzenia robót zewnętrznych powinno stosować się oprawy oświetleniowe montowane na odpowiednio wysokich podporach (por. tabela 2). Mogą to być podpory stacjonarne lub dużo wygodniejsze maszty przejezdne. Zwykle wyposażone są one w lampy metalohalogenkowe lub LED, z których każdą można ukierunkować indywidualnie. Wysokość masztu musi być dostosowana do mocy instalowanych lamp. Przy tych czynnościach należy jednak pamiętać o unikaniu możliwości olśnienia pracowników lub wytworzenia światła przeszkadzającego.

Przedstawiona na rysunku 2 wieża oświetleniowa jest zamontowana na przyczepie z własnym zespołem prądotwórczym. Wieża ta wyposażona jest w cztery oprawy oświetleniowe z lampami metalohalogenkowymi o mocy 1000 W oraz strumieniu świetlnym 100 000 lm, każda. Wysokość wieży jest regulowana i może osiągnąć wysokość 9 m. Ze względu na typ lamp wskazane jest stosowanie takiej wieży o maksymalnej jej wysokości.

Innym ostatnio stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie źródeł światła w oprawach mających postać balonów. Ze względu na osłonięcie lampy oraz stosunkowo dużą powierzchnię balonu znacznie zmniejsza się luminancja tego typu urządzenia oświetleniowego. Dzięki temu może być ono umieszczone na niższych masztach. W zależności od typu lampy oraz wysokości zainstalowania balonu można otrzymać odpowiednie wartości natężenia oświetlenia.

Problemem pozostaje oświetlanie przenośne stosowane we wnętrzach budowanych obiektów. Wykluczone jest stosowanie nieosłoniętych lamp, ponieważ zwykle znajdują się one w polu widzenia pracowników. Negatywnym przykładem może być naświetlacz przedstawiony na rysunku 8. Zawiera on kilkadziesiąt elementów LED umieszczonych za przeźroczystą (a nie mleczną) szybą. W efekcie powstała płaszczyzna świecąca z bardzo dużą luminancją umieszczona w ramce wyposażonej w podpórkę. Całość można ustawić na podłodze lub na dowolnej płaszczyźnie, ale nie ma możliwości uchronienia się przed olśnieniem, chyba że światło skieruje się na ścianę i korzystać się będzie tylko ze światła odbitego.

Na terenie budowy powszechnie stosowane do oświetlania miejscowego są stojaki z zamocowanymi na nich oprawami oświetleniowymi. Przykład ilustruje rysunek 11. Przy korzystaniu z takiego sprzętu niezbędne jest prawidłowe ukierunkowanie zainstalowanych opraw tak, aby zapewnić oświetlenie pola pracy, a jednocześnie aby lampy nie powodowały przeszkadzających olśnień.

Sprawdzanie i odbiory urządzeń oświetleniowych stanowiących stałe wyposażenie terenu budowy

Po wykonaniu stałego oświetlenia terenu budowy należy wykonać pomiary kontrolne oraz dokonać sprawdzenia robót i przeprowadzić ich komisyjny odbiór. Zakres niezbędnych czynności zawiera tabela 3.

Tabela 3. Zakres czynności sprawdzających związanych z odbiorem urządzeń oświetleniowych

Czynność

Zakres sprawdzenia

Sprawdzenie zgodności z dokumentacją typów i parametrów opraw oświetleniowych

Klasa oświetlenia

Krzywa rozsyłu

Sprawność

Stopień ochrony od porażeń

Stopień ochrony przed wpływami zewnętrznymi – wg kodu IP

Sprawdzenie zgodności z dokumentacją parametrów zainstalowanych źródeł światła

Strumień świetlny

Moc znamionowa

Wskaźnik Ra

Temperatura barwowa

Układ stabilizująco-zapłonowy

Rozmieszczenie opraw oświetleniowych

Usytuowanie

Sposób zamocowania

Pomiar rozkładu natężenia oświetlenia w płaszczyźnie poziomej

Zgodność z normą oraz dokumentacją

Instalacja zasilająca

Podział na obwody

Sterowanie

Zgodność z dokumentacją

Jeżeli teren budowy otoczony jest innymi obiektami, niezbędne jest również dokonanie pomiarów światła przeszkadzającego (tabela 4).

Tabela 4. Pomiary wielkości związanych ze światłem przeszkadzającym

Wielkość

Symbol/jednostka

Natężenie oświetlenia w płaszczyźnie pionowej w obrębie terenu budowy

Ev lx

Światłość źródła światła w potencjalnie przeszkadzającym kierunku

I cd

Procent strumienia świetlnego (prawidłowo zainstalowanych urządzeń oświetleniowych) emitowany powyżej horyzontu

ULR %

Średnia wartość luminacji fasady budynku na przyległym terenie

Lb cd/m2

Średnia wartość luminacji znaków na terenie budowy

Ls cd/m2

Autor: mgr inż. Janusz Strzyżewski