Aktualny

Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?

Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Dodano: 14 maja 2024
cover

W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.

Zagadnienie to jest o tyle istotne, że w dalszym ciągu powoduje wiele wątpliwości i zapytań, które często otrzymujemy. To właśnie wiedza na temat aktualnie obowiązujących przepisów pozwala nam na właściwe postępowanie – zarówno przez pryzmat prowadzenia inwestycji, optymalizacji kosztowej całego procesu inwestycyjnego oraz prowadzenia rozmów/sporów z organami administracji publicznej.

W dalszej części publikacji przybliżymy dwa istotne przepisy, które mają odniesienie do analizowanego zagadnienia. Będą to przede wszystkim przepisy wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – zw. dalej: „pr. bud.” oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 101) – zw. dalej: „u.o.c.e.b.”

Ważny przepis wynikający z pr. bud.

W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na regulację wynikającą z art. 57 ust. 1 pkt 6a pr. bud. – do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci papierowej albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej przekazanego w postaci elektronicznej – w przypadku budynków, z wyłączeniem budynków, o których mowa w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497 oraz z 2022 r. poz. 2206). Natomiast regulacja, o której mowa powyżej zostanie przytoczona w dalszej części publikacji (w rozdziale III).

Ważny przepis wynikający z u.o.c.e.b.

Tytułem wyjaśnienia warto jest wskazać, że zgodnie z art. 3 ust. 1 u.o.c.e.b. – właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:

1)      zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;

2)      zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

3)      wynajmowanego

W dalszej kolejności należy wskazać również, że na podstawie art. 3 ust. 2 u.o.c.e.b. – właściciel lub zarządca budynku, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego budynku.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 4 u.o.c.e.b. – obowiązki, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2 u.o.c.e.b. (czyli o regulacjach, o których mowa powyżej), nie dotyczą budynku:

1)      podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

2)      używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;

3)      przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;

4)      mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

5)      wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;

6)      gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

Uwaga na termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej

Poruszając przedmiotowe zagadnienie nie sposób jest wyjaśnić na marginesie, jaki jest termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej oraz na to jakie okoliczności wpływają na ważność tego dokumentu formalno-prawego. Zgodnie bowiem z treścią art. 14 ust. 1 u.o.c.e.b. – świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. W dalszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 14 ust. 2 u.o.c.e.b. – świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem terminu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 u.o.c.e.b., jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.

Podsumowanie

Istotne jest, aby posiadać wiedzę, kiedy posiadanie/sporządzanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie jest wymagane. Wiedza to pozwala na zoptymalizowanie procesu inwestycyjnego, jego uproszczenie, przyspieszenie etc.

Autor: Adrian Chruszcz
Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w spółkach związanych z inwestycjami budowlanymi. Współpracuje m.in.: z serwisem prawo.pl, prawonieruchomości24.pl, wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Od 2016 r. autor w wydawnictwie Wolters Kluwer Polska (LEX Budownictwo), w którym opracował ponad 1300 publikacji z zakresu prawa budowlanego, prawa nieruchomości oraz prawa administracyjnego.