W czwartek w Kielcach podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Porozumienie dotyczące produkcji odnawialnego wodoru, amoniaku i metanolu. Bardzo duża inwestycja na terenie Polski
Energy Group, spółka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, oraz Hynfra, firma koncentrująca swoją działalność na rozwijaniu projektów z zakresu czystej energii, odnawialnego wodoru i jego pochodnych, rozpoczynają współpracę w obszarze projektów opartych o produkcję wodoru, amoniaku i metanolu na bazie wielkoskalowych OZE na terenie Polski. Planowany koszt inwestycji firmy szacują na ponad 22 miliardy euro.
- Obserwując światowe i europejskie rynki widzimy, jak szybko rosną inwestycje związane z produkcją zielonego wodoru i amoniaku. Oba są, naszym zdaniem, niezbędnymi elementami zielonej transformacji i dekarbonizacji. Łącząc nasze doświadczenie z obszaru OZE z kompetencjami Hynfry, która jest liderem na polskim rynku wodoru, mamy ambicje stać się jego czołowym producentem w naszym regionie – mów Marian Glita, dyrektor zarządzający Energy Group.
- Niewiele jest w Polsce podmiotów, jak Energy Group, rozwijających w takiej skali wielkogabarytowe i skoncentrowane moce wytwórcze OZE, które można przeznaczyć do produkcji wodoru zgodnie z przewidywanym kierunkiem regulacji europejskich. Takie projekty dają nam szanse kompletnie zmienić rolę Polski na mapie wodorowej Europy, co jest kwestią fundamentalną dla przyszłości naszej gospodarki. Metanol i amoniak zaś to kluczowe nośniki wodoru, ale także surowce dla wielu dziedzin produkcji przemysłowej i transportu – dodaje prezes Hynfry Tomoho Umeda.
Czytaj również:
Zgodnie z porozumieniem, Energy Groupbędzie odpowiedzialna za pozyskanie terenów, rozwój i przygotowanie instalacji OZE, Hynfra zaś zadba o integrację rozwiązań technologicznych i realizację instalacji do produkcji oraz dystrybucji odnawialnego wodoru, amoniaku lub metanolu na bazie energii z OZE.
Energy Group posiada sto procent udziałów w spółce MG Green Energy, która działa na rynku OZE od 10 lat i jest obecnie czołowym deweloperem projektów fotowoltaicznych w Polsce. MGGE zajmuje się kompleksową budową farm fotowoltaicznych, doradztwem i pośrednictwem przy budowie oraz sprzedażą gotowych projektów PV. Łączna suma zrealizowanych do tej pory projektów to ok. 1156 MW za co otrzymała od Instytutu Energii
Odnawialnej Certyfikat potwierdzający 36,9% udziału w rynku PV. Obecnie moc rozwijanych przez MGGE projektów wielkogabarytowych to około 7000 MW.
Hynfra jest integratorem technologii, pozwalających przeprowadzić transformację energetyczną i pełną dekarbonizację. Projektuje i rozwija instalacje do produkcji i wykorzystania wodoru odnawialnego, jego pochodnych, zielonej energii oraz odnawialnych źródeł ciepła. Portfolio Hynfry opiera się na czterech filarach: przemysłowym, amoniakowym, komunalnym i magazynowania energii.
Źródło: www.hynfra.pl