Aktualny

Czy Polska stanie się wodorową potęgą?

Dodano: 20 maja 2022
wodor

„Wodorowy potencjał Polski na tle innych państw Europy jest równoznaczny z jej pozycją jako producenta energii odnawialnej” – przekonuje Tomoho Umeda, prezes zarządu spółki Hynfra i gość kongresu H2Poland w Poznaniu.

Zdaniem eksperta, pozyskanie i wykorzystanie zielonego wodoru wymaga tysięcy terawatogodzin czystej energii, co z kolei determinować będzie przestawienie całej gospodarki – energetyki, przemysłu czy rolnictwa - na ekologiczne tory.

Wodoru nie można ograniczać do roli nowej ropy naftowej napędzającej transport, gdyż jego rosnąca obecność w naszym codziennym życiu będzie wymuszać zmianę funkcjonowania wszystkich branż i sektorów” – zaznacza Tomoho Umeda.

Podczas kongresu Hynfra podpisała z TÜV SÜD strategiczne, globalne porozumienie, obejmujące certyfikację projektów inwestycyjnych na terenie Polski, Portugalii, Omanu i w Emiratach Arabskich, zgodnie z najwyższymi standardami UE. Firmy będą współpracować przy nowych inicjatywach energetycznych, dekarbonizacji, produkcji amoniaku i technologii wodorowych. Wartość inwestycji objętych porozumieniem szacowana jest na 4,5 mld EUR.

W Poznaniu trwa kongres H2POLAND - pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi w całości poświęcone technologiom wodorowym. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.

Źródło: PAP MediaRoom