Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych – wytyczne normy N SEP-E-002
W ebooku omówiono zaleciania SEP-owskiej normy SEP-E-002 dotyczące doboru mocy zapotrzebowanej dla budynku mieszkalnego, kładzenia instalacji odbiorczych w mieszkaniach, wewnętrznych linii zasilających, montażu złącza i głównej szyny wyrównawczej.
- Data: 25.09.2023
Oświetlenie pomieszczeń biurowych
W ebooku zaprezentowano wymagania Polskich Norm dotyczące oświetlenia elektrycznego w biurach. Podano wartości średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, wskaźnika oddawania barw, wskaźnika ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating), które powinny być zachowane w różnych pomieszczeniach biurowych (przy różnych pracach).
- Data: 25.09.2023
Zalecenia Polskich Norm dotyczące uziomów fundamentowych
W ebooku omówiono zaleciania dotyczące uziomów fundamentowych pochodzące z normy PN-HD 60364-5-54:2011 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego – Układy uziemiające i przewody ochronne” oraz norm odgromowych.
- Data: 25.09.2023
Zalecenia wynikające z normy PN-HD 60364-7-740:2009 o tymczasowych instalacjach
Ebook omawia mało znaną (mimo że znajdującą się w wykazie norm przywołanych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) Normę dotyczącą tymczasowych instalacjach elektrycznych obiektów urządzeń rozrywkowych i straganów na terenie targów, wesołych miasteczek i cyrków.
- Data: 24.09.2023
Zastosowania elektrycznych grzejników do ogrzewania bezpośredniego
W ebooku omówiono budowę, podstawowe parametry i zastosowania elektrycznych grzejników konwekcyjnych i promiennikowych. Opisano zasady doboru grzejnika, szacowania zapotrzebowania na energię, użycia sterowników obniżających zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- Data: 24.09.2023
Charakterystyka energetyczna budynków - nowelizacja 2023
W dniu 28 kwietnia 2023 r. w Prawie budowlanym i w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków wchodzą w życie zmiany wprowadzone ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy Prawo budowlane. Zmiany dotyczą m.in.: procedury zgłoszenia budowy, wskaźników charakterystyki energetycznej podawanych w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży lub najmu budynku lub mieszkania, a także uprawnień do sporządzania charakterystyki energetycznej czy obowiązku wyposażenia budynku w system automatyki oraz sterowania
- Data: 09.03.2023
Ochrona obiektów zagrożonych wybuchem od skutków wyładowań atmosferycznych
Wyładowania atmosferyczne mogą powodować wiele szkód w każdym obiekcie budowlanym narażonym na bezpośrednie trafienie pioruna. Szkody mogą wystąpić zarówno w samym obiekcie, czyli w jego infrastrukturze, jak i w jego zawartości. Szkody, które można przewidzieć, to: porażenie prądem elektrycznym, pożar, wybuch, uszkodzenia mechaniczne i elektryczne elementów budynku. Rozmiary szkód zależą m.in od rodzaju i skuteczności zastosowanej ochrony odgromowej: zewnętrznego urządzenia piorunochronnego (LPS – ang. Lightning protection system) oraz wewnętrznej ochrony odgromowej (LPMS – ang. Lightning protection measures system).
- Data: 26.08.2021
Rodzaje czujek pożarowych i zalecenia dotyczące ich stosowania
W instalacjach sygnalizacji pożaru najczęściej stosowane są cztery rodzaje czujek pożarowych – czujki dymu, ciepła, płomieni i wielodetektorowe. Ebook przedstawia cechy poszczególnych czujek i wynikające z nich zalecenia dotyczące ich przeznaczenia. Wskazuje, w jakich miejscach mogą być instalowane. Opisuje również zasady unikania fałszywych alarmów.
- Data: 19.08.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »