Oświetlenie awaryjne – wskazówki i przepisy, o których należy pamiętać

Wprowadzenie do zagadnienia – czym jest oświetlenie awaryjne?
Na samym wstępie warto jest wyjaśnić, czym dokładnie jest oświetlenie awaryjne. Otóż jest to zorganizowany system, którego zadaniem jest zapewnienie światła w sytuacjach, gdy zasilanie podstawowe zostaje przerwane. Są to zarówno światła i podświetlane znaki, które wskazują drogę osobom znajdującym się w danym obiekcie budowlanym. Należy również wskazać, że głównym zadaniem oświetlenia awaryjnego jest doprowadzenie ludzi do wyjść ewakuacyjnych.
Uwaga na § 181 r.w.t. – oświetlenie awaryjne w przepisach technicznych
Budynek, w którym zanik napięcia w elektroenergetycznej sieci zasilającej może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, poważne zagrożenie środowiska, a także znaczne straty materialne, należy zasilać co najmniej z dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii elektrycznej oraz wyposażać w samoczynnie załączające się oświetlenie awaryjne (zapasowe lub ewakuacyjne). W budynku wysokościowym jednym ze źródeł zasilania powinien być zespół prądotwórczy – tak § 181 ust. 1 r.w.t.
- Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
- Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
- Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
- Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!