Aktualny

Oświetlenie awaryjne – wskazówki i przepisy, o których należy pamiętać

Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Dodano: 6 marca 2025
cover
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z oświetleniem awaryjnym. Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że całość problematyki opisana zostanie przez pryzmat aktualnych przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – zw. dalej: „r.w.t.”.

Wprowadzenie do zagadnienia – czym jest oświetlenie awaryjne?

Na samym wstępie warto jest wyjaśnić, czym dokładnie jest oświetlenie awaryjne. Otóż jest to zorganizowany system, którego zadaniem jest zapewnienie światła w sytuacjach, gdy zasilanie podstawowe zostaje przerwane. Są to zarówno światła i podświetlane znaki, które wskazują drogę osobom znajdującym się w danym obiekcie budowlanym. Należy również wskazać, że głównym zadaniem oświetlenia awaryjnego jest doprowadzenie ludzi do wyjść ewakuacyjnych.

Uwaga na § 181 r.w.t. – oświetlenie awaryjne w przepisach technicznych

Budynek, w którym zanik napięcia w elektroenergetycznej sieci zasilającej może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, poważne zagrożenie środowiska, a także znaczne straty materialne, należy zasilać co najmniej z dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii elektrycznej oraz wyposażać w samoczynnie załączające się oświetlenie awaryjne (zapasowe lub ewakuacyjne). W budynku wysokościowym jednym ze źródeł zasilania powinien być zespół prądotwórczy – tak § 181 ust. 1 r.w.t.

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Adrian Chruszcz

Autor: Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz – Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w spółkach związanych z inwestycjami budowlanymi. Współpracuje m.in.: z serwisem prawo.pl, prawonieruchomości24.pl, wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Od 2016 r. autor w wydawnictwie Wolters Kluwer Polska (LEX Budownictwo), w którym opracował ponad 1300 publikacji z zakresu prawa budowlanego, prawa nieruchomości oraz prawa administracyjnego.