
Aparatura do badania zakłóceń świetlnych czujek liniowych przeciwpożarowych
W punkcie G.1. Załącznika G normy PN-EN 54-12, dotyczącego aparatury do badania zakłóceń świetlnych określono, że należy zamontować komponenty czujki na dwóch sztywnych podporach ustawionych od siebie w odległości (10 ± 1) m albo w odległości równej maksymalnemu dopuszczalnemu rozstawowi, jeżeli rozstaw ten jest mniejszy niż 10 m.
- Data: 27.06.2023

Podstawowa zasada ochrony przed porażeniem elektrycznym
Przypomnijmy na początku, że przepisy i zasady dotyczące ochrony przed porażeniem elektrycznym ustalane były wraz rozpowszechnianiem się elektryczności i zmieniały wraz z wiedzą wynikającą z badań naukowych związanych z budową oraz eksploatacją urządzeń , instalacji i sieci elektroenergetycznych. Zgodnie z art. 5.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane [Dz.U. 1994 r. nr 89 poz. 414 z późn, zm.] – obiekty budowlane (w tym również elementy budowlane urządzeń technicznych elektrowni, sieci i stacje elektroenergetyczne, należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno – budowlanych, zapewniając m.in. odpowiedni poziom bezpieczeństwa elektrycznego w czasie ich użytkowania.
- Data: 21.06.2023

Jak należy chronić instalacje PV przed piorunami?
Wolno stojące instalacje fotowoltaiczne - podobnie jak i te umiejscowione na dachach budynków - są narażone na bezpośrednie oddziaływanie prądu piorunowego. Szkody w systemach fotowoltaicznych PV powstają przez niszczycielskie bezpośrednie wyładowania piorunowe w elementy elektrowni, jak również wskutek przepięć indukcyjnych powstających w okablowaniu instalacji, które mogą być spowodowane przez wyładowania bezpośrednie lub pobliskie.
- Data: 15.06.2023

Deklaracja właściwości użytkowych (DWU) czujek ppoż
Podpunkt ZA 2.2.1 normy PN-EN 54-12 określa, że zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 305/2011, producent powinien sporządzić DWU oraz umieścić oznakowanie CE zgodnie z systemem OiWSWU. Producent przeprowadza zakładową kontrolę produkcji zgodnie z ustalonym planem badań i dalszymi badaniami próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym.
- Data: 13.06.2023

Znakowanie CE i etykietowanie czujek ppoż
Załącznik ZA normy PN-EN 54-12 określa, że oznakowanie symbolem CE powinno być zgodne z ogólnymi zasadami określonymi w artykule 30 rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i powinno być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i nieusuwalny na czujce liniowej działającej z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego, powinien być także umieszczony numer identyfikacyjny notyfikowanej jednostki certyfikującej oraz numer DWU.
- Data: 07.06.2023

PN-HD 60364–4–41 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Tytułowa norma stanowi czwartą normę dotyczącą elektryki, wymienioną w załączniku do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że jest to dokument z obowiązkowym naznaczeniem do zapoznania się z nim, w momencie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych.
- Data: 20.02.2023

Wysokonapięciowa technika probiercza. Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych
Normatywny Załącznik B normy EN 60060-1:2010 Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych normalnych z nałożonymi przewyższeniami lub oscylacjami opisuje procedury obliczania parametrów wszystkich napięć udarów piorunowych pełnych, w tym udarów z nałożonymi przewyższeniami. Podstawy procedur przedstawiono w Rozdziale B.2, metodę standardową, na której oparte są definicje parametrów, podano w Rozdziale B.3, a alternatywną metodę ręczną w Rozdziale B.4. Procedurę obróbki udarów uciętych na grzbiecie opisano w Rozdziale B.5.
- Data: 22.12.2022

Ochrona przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych
Wielokrotnie spotyka się przypadek, kiedy linie wysokiego napięcia przechodzą obok lub wręcz nad budynkami mieszkalnymi. Jest to sytuacja niepożądana, jednak w momencie, kiedy nie da się tego uniknąć, wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania stawiane przez konkretne normy.
- Data: 07.12.2022

Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022
Ochrona przeciwpożarowa w systemach fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne uważane są za bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość wystąpienia pożaru spowodowanego przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub znalezienie się instalacji w obszarze pożaru wzbudzonego przez inny element budynku, na którym się znajduje. W 2013 roku opublikowane zostały dane zebrane na terenie Niemiec. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną pożaru instalacji PV jest czynnik zewnętrzny (56% przypadków), w dalszej kolejności są to: awaria sprzętu (17%), błąd montażu (19%) lub błąd na etapie wykonywania projektu (9%).
- Data: 22.11.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »

EN 60060-1:2010 Załącznik normatywny D
Przechodząc do omówienia zawartości informacyjnego Załącznika D Podstawy do wprowadzenia współczynnika napięcia probierczego do obliczeń udarów z przewyższeniem, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, na fakt, że pod koniec lat 80. XX wieku większość laboratoriów do rejestrowania udarów stosowała oscyloskopy. Czas potrzebny na odczyt oscylogramów i ograniczenia ich rozdzielczości wyznaczały praktyczne ograniczenia wymagań, które mogły zostać określone dla laboratoriów badawczych.
- Data: 17.08.2021

Napięcie probiercze. Napięcie udaru piorunowego normalnego
Na wstępie rozdziału 7.2 omawianej normy, dotyczącego napięcia probierczego niniejsza norma określa, że napięcie udaru piorunowego normalnego jest gładkim napięciem udaru piorunowego pełnego o czasie czoła 1,2 μ s oraz czasie do półszczytu 50 μ s. Jest on opisywany jako udar 1,2/50.
- Data: 17.08.2021

Prąd udarowy
Omawiany dokument określa, że wartość prądu udarowego nie powinna przekraczać wartości odpowiadającej wytrzymałości dynamicznej urządzeń współpracujących z baterią. Ponadto pomiar prądu udarowego należy wykonać w przypadku baterii o mocy powyżej 1 MVA łączonej równolegle z inną baterią oraz w przypadku braku szczegółowych danych.
- Data: 17.08.2021

Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022

Jak właściwie sprawdzać obecność napięcia? Metoda "palca" nie jest tu wskazana
Prowadzenie prac pomiarowych oraz instalacyjnych wymaga w zdecydowanej większości wypadków sprawdzenia obecności napięcia. Urządzenia do tego służące są tak naprawdę gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli sprawdzenie nieobecności napięcia będzie wykonane nieprawidłowo, może mieć to bardzo brzemienne skutki, włączając w to śmierć osoby wykonującej pomiary. Z tego względu wymagania wobec sprzętu wykonującego te pomiary są wyższe, niż powszechnie mogłoby się wydawać.
- Data: 11.10.2022

Izolacja w cienkich warstwach
W podpunkcie 5.6.4.3 niniejszej normy określono, że grubość izolacji gwarantowanej sprawdzana jest za pomocą badania grubości izolacji (MST 04) dla końcowego zastosowania. Aby mieć pewność, że po uszkodzeniu albo podwójnej, albo wzmocnionej izolacji ochrona przed porażeniem elektrycznym jest wciąż zapewniona, po próbie podatności na przecięcie (MST 12) należy przeprowadzić badanie izolacji (MST 16) w taki sam sposób, jak to ma miejsce w przypadku izolacji podstawowej.
- Data: 17.08.2021

Dane dostarczane razem z czujkami liniowymi działającymi z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego
Załącznik informacyjny I normy PN-EN 54-12 rozpoczyna się wskazaniem, że aby zapewnić prawidłowe instalowanie, konserwację i działanie czujek liniowych działających z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego, oprócz informacji wynikających z oznakowania wymienionych w Rozdziale 8 zaleca się, aby producenci udostępniali konkretne dane.
- Data: 28.09.2023
Procedury oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych czujek liniowych. System OiWSWU
W kolejnym podpunkcie Załącznika ZA czytamy, że system OiWSWU dla czujek liniowych działających z wykorzystaniem wiązki światła przechodzącego wskazanych w Tablicy ZA.1 ustanowiony decyzją WE <a >1996/577/WE(Dz. Urz. UE L254 z dnia 1996-10-08) wraz ze zmianą wprowadzoną decyzją WE 2002/592/WE (Dz. Urz. UE L192 z dnia 2002-07-20) jest przedstawiony w Tablicy ZA.2 dla zamierzonego zastosowania i odpowiedniego poziomu lub klasy właściwości użytkowych.
- Data: 04.08.2023

Gdzie powinien być usytuowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu (ROP) w budynku?
Jak bardzo istotny jest przeciwpożarowy wyłącznik prądu oraz jego przeznaczenie, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jest to element instalacji ppoż, który podczas wystąpienia pożaru, ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa ludziom podczas ewakuacji, jak również ekipom, które przystępują do akcji pożarniczych. Przepisy dokładnie omawiają to zagadnienie i przyjmują praktycznie tylko dwie możliwości na usytuowanie przedstawionego wyłącznika.
- Data: 28.07.2023