Zalecenia PN-HD 60364-1:2010 Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 1: Wymagania podstawowe, ustalanie ogólnych charakterystyk, definicje mają na celu zapewnienie ochrony osób, żywego inwentarza oraz mienia przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w przypadku uszkodzeń instalacji elektrycznych, podczas jej użytkowania zgodnego z przeznaczeniem. Spełnienie tych wymagań powinno zapewnić również właściwe działanie instalacji elektrycznych.
Przy aktualnym stanie wiedzy i znajomości rozwoju rynku instalacji elektrycznych minimalnym założeniem, jakie powinno wdrażać się na etapie powstawania instalacji w budynku jest zapis zastosowany w normie N SEP-E-002 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.” Zaleca on poprowadzenie dodatkowych przewodów szyny sterowniczej lub pustej rury instalacyjnej, które umożliwią w przyszłości założenie tam instalacji systemowej i tym samym zminimalizują liczbę prac potrzebnych do ich założenia. Najszerzej wykorzystywanym obecnie standardem jest omawiamy w poprzednim artykule standard KNX, który jest zastępstwem starszego nazewnictwa – magistrali EIB (European Instalation Bus). Głównym atutem tego systemu jest fakt, że urządzenia z nim kompatybilne produkowane są przez ponad sto firm zlokalizowanych na całym świecie, firmy wiodące na rynku polskim i europejskim zostaną przedstawione w dalszej część i artykułu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.