Wielka szansa dla osób niepełnosprawnych i tych, którzy nie posiadają prawa jazdy
Omawiany dokument stwierdza, że jedną z najbardziej ekscytujących obietnic AV (pojazdów autonomicznych) jest to, że mogą rozszerzyć mobilność na użytkowników, którzy nie mogą prowadzić konwencjonalnych samochodów, w tym na nieletnich, osoby starsze, osoby bez prawa jazdy i osoby niepełnosprawne. Stanowi to jednak poważne wyzwanie dla projektowania interfejsów użytkownika pod względem interakcji, dostępności i adaptacyjności, w tym możliwej potrzeby (anonimowej) identyfikacji specyficznej dla niepełnosprawności.
- Data: 25.04.2023
Kwestie prywatności i zarządzanie danymi osobowymi. Czy AI jest bezpieczne?
Systemy AI w AV są szkolone lub rozwijane przy użyciu lub przetwarzaniu danych osobowych, nie tylko wobec kierowcy i pasażerów (np. obrazy z kamer, systemy rozpoznawania głosu, lokalizacja, miejsca docelowe, preferowane trasy , zachowania, stan zdrowia itp.), ale także wobec użytkowników zewnętrznych (np. twarze, tablice rejestracyjne, lokalizacje itp.). W związku z tym należy wprowadzić obowiązkowe środki na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) lub jego pozaeuropejskiego odpowiednika.
- Data: 24.04.2023
Egipskie ciemności w polskich miastach. Jak miasta oszczędzają na energii elektrycznej
Oszczędzanie energii elektrycznej to ostatnio priorytet dla wielu ośrodków miejskich w Polsce. Ceny prądu w dalszym ciągu spędzają sen z powiek nie tylko prywatnym odbiorcom, ale również miastom i poszczególnym gminą. Dlatego też wiele z nich stara się wprowadzać różnorodne rozwiązania, aby zaradzić temu problemowi. Jednym z takich pomysłów jest wyłączanie oświetlenia w nocy, jednak nie stanowi to komfortowego rozwiązania dla mieszkańców. Czy istnieje lepsza alternatywa?
- Data: 30.03.2023
Prawidłowe wykonanie oraz estetyka. Podstawowe zasady układania instalacji elektrycznych w domach
Instalacje elektryczne to dziedzina, w której liczy się szybkość wykonania, prawidłowe połączenie konkretnych punktów elektrycznych, ale również wizualna jakość wykonania. Opisywana porada skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się instalacjami elektrycznymi, ale również do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w tej branży, lub chcą mieć pewność, że w ich domach wszystko będzie zrobione prawidłowo.
- Data: 23.03.2023
Nowe przepisy w prawie budowlanym dotyczące energetyki
Od 28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków wraz z towarzyszącymi temu instalacjami elektrycznymi. Zmiany dotyczą zarówno zakończenia budowy, sprzedaży nieruchomości, okresowych kontroli i wielu innych z tym związanych dziedzin.
- Data: 21.03.2023
Niezawodność, plany awaryjne i odtwarzalność sztucznej inteligencji w automobilności
Niniejszy raport wskazuje, że wymogi odnoszące się do powtarzalności, niezawodności i odtwarzalności zautomatyzowanych i autonomicznych systemów jazdy należy uwzględnić w wyżej wymienionych testach certyfikacji bezpieczeństwa dla wszystkich funkcjonalności. Zarazem wskazano, że łatwiej je zapewnić w testach symulacyjnych i fizycznych na zamkniętych torach natomiast trudniejsze i bardziej wymagające jest testowanie w rzeczywistych warunkach drogowych.
- Data: 20.03.2023
Dokładność sztucznej inteligencji AI
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie raportu Komisji Europejskiej, który został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV).
- Data: 13.03.2023
Te triki podczas pracy zdalnej pomagają zaoszczędzić na prądzie!
Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. Ekwiwalent za tzw. „home office” to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Dodatkowo, wykonując niektóre drobne czynności jesteśmy w stanie sprawić, że zużycie prądu podczas naszej pracy w domu będzie znacznie niższe, co wpłynie korzystnie na zasobność naszego portfela.
- Data: 03.03.2023
Jest furtka dla bezpieczniejszej przyszłości Europy
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen oraz wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw unijnej konkurencji Margrethe Vestager ogłosiły na początku lutego br., co stanie się dla Europy strategiczną technologią umożliwiającą osiągnięcie przez nią celu zerowej emisji netto do 2050 r.
- Data: 28.02.2023
- « pierwsza
- «
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- »
- ostatnia »