Aktualny

Odpowiedzialność karna za wykonaną instalację

Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

Dodano: 21 listopada 2024
Nie każda spółka może być zwolniona z kosztów postępowania sądowego

Zakres odpowiedzialności karnej wynikający z zaniedbań, czy też z nieprawidłowych reakcji elektryka na zagrożenia, czy też wypadki związane z wykonywanymi zleceniami, stanowi o podstawie jego odpowiedzialności karnej. Dla przykładu , zgodnie z art. 155 ustawy kodeks karny , elektryk , który nieumyślnie spowoduje śmierć człowieka, będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ciężki uszczerbek na zdrowiu

Podczas zleceń na wykonywanie nowej lub też naprawę już istniejącej instalacji elektrycznej, często dochodzi do zdarzeń losowych, których elektrycy mogliby uniknąć poprzez właściwe zabezpieczenie terenu na którym prowadzone są prace. Od właściwego zaplanowania, a następnie wykonywania zleconych prac zależy często życie i zdrowie samego elektryka, ale także osób postronnych, czy osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywanego zlecenia.

Na podstawie art. 156 § 1 ustawy kodeks karny, elektryk który spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu , innymi słowy doprowadzi do jakiego okaleczenia w postaci:

1) pozbawienia danego człowieka wzroku, czy też pozbawienia słuchu, czy też pozbawienia mowy, jak również zdolności płodzenia,

2) innego ciężkiego kalectwa, czy też ciężkiej choroby nieuleczalnej lub też choroby długotrwałej, czy też choroby realnie zagrażającej życiu, jak również trwałej choroby psychicznej, czy też całkowitej albo też znaczącej trwałej niezdolności do pracy w wykonywanym zawodzie lub też trwałego, czy też istotnego zeszpecenia lub też zniekształcenia ciała,

3) wycięcia, czy też infibulacji lub też innego trwałego i istotnego okaleczenia żeńskich narządów płciowych,

- podlega ukaraniu w postaci pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

Natomiast na podstawie art. 156  § 2 ustawy kodeks karny, jeżeli elektryk działa nieumyślnie,  wówczas podlega ukaraniu polegającemu na pozbawieniu wolności do lat 3.

Przykład praktyczny

Pytanie

Elektryk wykonuje montaż instalacji elektrycznej w domu klienta. Niestety nie zabezpieczył terenu na którym wykonuje swój montaż , w wyniku czego osoba zlecająca pracę doznaje porażenia prądem elektrycznym i ponosi śmierć zaraz po przewiezieniu do szpitala.

Jaką odpowiedzialność ponosi elektryk w związku z zaistniałą sytuacją?

Odpowiedz

Zgodnie z art. 156 § 3 ustawy kodeks karny, jeżeli następstwem czynu określonego w art. 156 § 1 ustawy kodeks karny jest śmierć człowieka, elektryk podlega ukaraniu polegającemu na  pozbawieniu wolności na czas nie krótszy od lat 5 , albo też karze polegającej na dożywotnim pozbawieniu wolności.

Warto wiedzieć, że...

Na podstawie art.156a § 1 i 2 ustawy kodeks karny : 

- Kto działa w taki sposób , że nakłania inną osobę do spowodowania u niej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt 3 ustawy kodeks karny, wówczas podlega ukaraniu polegającemu na  pozbawieniu wolności do lat 3.

- Kto działa przemocą lub też groźbą bezprawną i poprzez to zmusza inną osobę do spowodowania u niej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, o którym jest mowa w art. 156 § 1 pkt 3 ustawy kodeks karny,  wówczas podlega ukaraniu polegającemu na pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Inny uszczerbek zdrowotny

Na podstawie art. 157 § 1 i 2 ustawy kodeks karny, elektryk który spowoduje naruszanie czynności narządu ciała lub też rozstrój zdrowia, inny niż jest on określony w art. 156 § 1 ustawy kodeks karny,  podlega ukaraniu polegającemu na pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Natomiast elektryk, który spowoduje naruszanie czynności narządów ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, wówczas podlega karze grzywny, czy też karze ograniczenia wolności albo też karze pozbawienia wolności do lat 2.

Natomiast zgodnie z art. 157 § 3 ustawy kodeks karny , jeżeli elektryk jako sprawca czynu który został określony w art. 157 § 1 lub 2 ustawy kodeks karny działa nieumyślnie, wówczas podlega karze grzywny, czy też karze ograniczenia wolności albo też karze pozbawienia wolności do roku.

Ściganie przestępstwa następuje, jeżeli naruszenie czynności narządów ciała, lub też rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni i odbywa się z oskarżenia tak zwanego prywatnego, chyba że pokrzywdzonymi są osoby najbliższe zamieszkujące wspólnie z elektrykiem. Jeżeli pokrzywdzonymi są osoby najbliższe, ściganie przestępstwa następuje na ich wniosek.

Narażenie na niebezpieczeństwo

Zgodnie z art. 160 § 1 ustawy kodeks karny, elektryk który powoduje narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo , które jest związane z utratą życia albo też ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.

Przykład praktyczny

Pytanie

Elektryk, który dokonuje niezbędnych napraw w domu zleceniodawcy , nie zabezpiecza terenu objętego naprawą, w wyniku czego dochodzi do porażenia prądem jednego z domowników. Jaką odpowiedzialność karną ponosi elektryk za nienależyte zabezpieczenie terenu napraw?

Odpowiedz

Zgodnie z art. 160 § 1- 5 ustawy kodeks karny, elektryk który naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo też ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,  podlega karze polegającej na pozbawieniu wolności do lat 3.

Jeżeli na elektryku ciąży obowiązek opieki nad osobą która jest narażona na niebezpieczeństwo, wówczas podlega karze polegającej na pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli elektryk, który jest sprawcą czynu , który został określony w art. 160  § 1 lub 2 ustawy kodeks karny działa nieumyślnie, wówczas podlega grzywnie, czy też ukaraniu polegającemu na ograniczeniu wolności albo też pozbawieniu wolności do roku.

Nie podlega ukaraniu za przestępstwo określone w art. 160 § 1-3 ustawy kodeks karny elektryk który w sposób dobrowolny uchylił grożące niebezpieczeństwo. Natomiast ściganie przestępstwa określonego w art. 160 § 3 ustawy kodeks karny następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Wykonywanie prac elektrycznych , a narażenie zleceniodawcy na zarażenie

Zgodnie z art. 161 § 1 ustawy kodeks karny, elektryk który wie , że jest zarażony wirusem HIV lub też jest dotknięty chorobą weneryczną lub też chorobą zakaźną, lub też ciężką chorobą nieuleczalną lub też chorobą realnie zagrażającą życiu i naraża bezpośrednio inną osobę czy też inne osoby na zarażenie tymże wirusem lub też taką chorobą, wówczas podlega ukaraniu polegającemu na pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przykład praktyczny

Pytanie

Elektryk jest zarażony wirusem grypy. Choroba ta została zdiagnozowana przez lekarza i jako wytyczne elektryk dostał informację o braku jakiegokolwiek kontaktu z osobami, z którymi pracuje jak również zakaz wykonywania zleconych prac. Elektryk jednak zbagatelizował te zalecenia i wykonywał prace w domu zleceniodawcy zakażając grypą zarówno zleceniodawcę jak również jego rodzinę. Jaką odpowiedzialność ponosi elektryk w takim przypadku?

Odpowiedz

Zgodnie z art. 161 § 3 ustawy kodeks karny, jeżeli elektryk jako sprawca czynu określonego w art. 161 § 1 ustawy kodeks karny naraża na zarażenie wirusem grypy wiele osób, wówczas podlega karze polegającej na pozbawieniu wolności od roku do lat 10.  Ściganie tego przestępstwa, które zostało określone w art. 161 § 1 ustawy kodeks karny następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Nieudzielenie pomocy przez elektryka

Zgodnie z art. 162 § 1 ustawy kodeks karny, elektryk, który danemu człowiekowi znajdującemu się w położeniu który grozi bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo też ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu , nie udziela pomocy, przy założeniu , że może jej udzielić bez narażenia siebie lub też innej osoby na niebezpieczeństwo polegającej na utracie życia albo też ciężki uszczerbek na zdrowiu, wówczas podlega ukaraniu polegającemu na pozbawieniu wolności do lat 3.

Nie popełnia przestępstwa elektryk, jeżeli nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się przez niego zabiegowi lekarskiemu albo też w warunkach, w których możliwa jest pomoc niezwłoczna ze strony instytucji lub też ze strony osoby do tego powołanej.

Podstawa prawna

Ustawa Kodeks karny(t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 17 ze zm.)

Autor: Przemysław Gogojewicz
Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

prawnik, właściciel Kancelarii Usług Prawnych w Chrzanowie.