Pracodawca poprzez odpowiednio przygotowane pomieszczenia pracy dla elektryków i ich wyposażenie powinien zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki do pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić elektrykom oświetlenie naturalne i sztuczne, oraz odpowiednią dla pór roku temperaturę, czy też właściwą wymianę powietrza.
Oświetlenie miejsca pracy elektryka
Pracodawcy, którzy zatrudniają elektryków są zobowiązani do utrzymywania pomieszczeń pracy w których przebywają pracownicy w tym elektrycy w właściwym oświetleniu, czystości i porządku, oraz powinni zapewniać ich okresowy remont i konserwacje pomieszczeń pracy w celu zachowania niezbędnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy wynikających z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Warunki oświetleniowe miejsca pracy elektryka
Pracodawca powinien również zabezpieczyć miejsce pracy elektryka przed wilgocią, niekorzystnymi dla niego warunkami cieplnymi, oraz nasłonecznieniem, ale również przed drganiami, czy też innymi czynnikami, które są szkodliwe dla zdrowia i uciążliwe.
Warunki oświetleniowe miejsca pracy elektryka
Zgodnie z § 25 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 169 poz. 1650 ze zm.) istnieje obowiązek pracodawcy co do zapewnienia oświetlenia dziennego w pomieszczeniach stałej pracy dla elektryka. W pomieszczeniach, w których odbywa się stała praca elektryka, pracodawca powinien zapewnić oświetlenie dzienne, chyba oświetlenie takie jest niemożliwe lub też niewskazane z uwagi na specyfikację wykonywanych prac. Na zastosowanie oświetlenia, które jest wyłącznie elektryczne służące do wykonywania pracy przez elektryka, pracodawca powinien uzyskać zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.
Wymogi , które dotyczą oświetlenia dziennego i elektrycznego
Światło dzienne dla wykonywania pracy przez elektryka powinno być dostosowane do poszczególnego miejsca pracy elektryka , a tym samym powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych przez niego prac i wymaganej dokładności. Światło dzienne zastosowane przy pracy elektryka powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie.
Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy elektryka pracodawca powinien zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Natężenie oświetlenia stosowane przy pracy
Stosunek wartości średnich natężeń oświetlenia stosowanych w pomieszczeniach, które sąsiadują ze sobą, oraz przez które odbywana jest komunikacja wewnętrzna, nie powinny być większe niż 5 do 1. Przy wyjściu z pomieszczenia, w których ze względów technologicznych jest wykonywana praca w ciemności pracodawca powinien zapewnić warunki umożliwiające stopniową adaptację wzroku.
Oświetlenie awaryjne stosowane w miejscach pracy
W pomieszczeniu i miejscu pracy elektryka, które w razie awarii oświetlenia narażone jest na wystąpienie zagrożenia dla życia lub zdrowia elektryka, pracodawca powinien zapewnić oświetlenie awaryjne, które spełniać powinno wymagania określone w odrębnych przepisach i Polskich Normach.
Zgodnie z § 28 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy , Instalacja oświetleniowa w pomieszczeniu, w którym znajduje się miejsce pracy elektryka, oraz w korytarzu powinno być dobrane i wykonane w taki sposób, aby nie narażała elektryka na wypadek spowodowany złym rodzajem zainstalowanego oświetlenia.
Zgodnie z § 29 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, okna, świetliki oraz naświetla okna, czy też świetliki i naświetla w pomieszczeniu pracy elektryka , w którym występuje duża wilgotność powietrza , pracodawca powinien wykonać w sposób, który zapobiega skraplaniu się w nich pary wodnej.
W przypadkach szczególnych dużego zaparowania pomieszczenia pracy elektryka i możliwości spadania kropel wody na jego stanowisko pracy, pracodawca powinien zainstalować rynienkę lub inne urządzenie, które odprowadzi wodę z okien, oraz świetlików i naświetli.
Warto zaznaczyć, iż szyby w oknach i świetlikach powinny być czyste , tak aby przepuszczały dostateczną ilość światła do pracy, dlatego też do mycia okien i świetlików pracodawca powinien zapewnić dogodny i bezpieczny dostęp.
Okna i świetliki należy wyposażyć w ten sposób aby zapewnić odpowiednie urządzenia, które powinny eliminować nadmierne promienie słoneczne padające na stanowisko pracy elektryka.
Okna i świetliki, które są przeznaczone do wietrzenia pomieszczeń, pracodawca powinien wyposażyć w urządzenie pozwalające na otwieranie ich przez elektryka w sposób łatwy i bezpieczny z poziomu podłogi , oraz powinny być tak zainstalowane aby były otwierane w pożądanym położeniu.
Z praktyki sądowej
Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2015 r. I OSK 1985/13
co do dopuszczalności wyrażenia zgody na zastosowanie sztucznego oświetlenia w pomieszczeniach stałej pracy należy stwierdzić iż, z treści § 25 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) wynika, bezsprzecznie iż przepisy prawa dopuszczają wyrażenie zgody przez pracownika na zastosowanie w pomieszczeniu do stałej pracy oświetlenia sztucznego, przy założeniu , że niemożliwy jest obecność oświetlenia dziennego, a proces pracy wymaga od pracownika aby przy jego stanowisku pracy zastosowane było oświetlenie elektryczne.
Pomieszczenia pracy poniżej poziomu otaczającego terenu
Pomieszczenia stałej pracy elektryka nie powinny być lokalizowane poniżej poziomu otaczającego terenu, z wyjątkiem sytuacji szczególnych na które wyraża zgodę elektryk.
Przykład praktyczny
Pytanie
Pracodawca chciałby zatrudnić elektryków do wykonywania prac poniżej poziomu terenu , czyli w piwnicach. Czy przepisy mu na to pozwalają?
Odpowiedz
Tak. Zgodnie z § 18 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, poniżej poziomu otaczającego terenu mogą znajdować się pomieszczenia pracy dla elektryka w garażu, czy też w kotłowni i warsztatach podręcznych, w pomieszczeniach handlowych, usługowych i gastronomicznych, jak również w ulicznych przejściach podziemnych, czy też w podziemnej stacji komunikacyjnych i tunelach, w domach handlowych i hotelach oraz w obiektach zabytkowych, pod warunkiem zachowania wymagań przepisów techniczno-budowlanych i po uzyskaniu zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy. Na warunkach określonych w ust. 2 i w przypadku zapewnienia oświetlenia dziennego, pomieszczenia stałej pracy mogą znajdować się w suterenach lub piwnicach.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy ( t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 169 poz. 1650 ze zm.)