Aktualny

Światowe Forum Ekonomiczne w obszarze dekarbonizacji budynków

Dodano: 10 lutego 2022
budynek firmy, biurowiec

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, wspiera Światowe Forum Ekonomiczne w uruchomieniu Net-Zero Carbon Cities Building Value Framework – schematu działania określającego ramy inwestycyjne dla dekarbonizacji budynków.

Budynki generują ok. 40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Chociaż istnieją liczne technologie, które mogą pomóc w dekarbonizacji tego sektora, największe przeszkody wciąż wiążą się z finansowaniem i inwestycjami – wynika z ostatniego raportu World Green Building Council „Beyond the Business Case”.

Jednocześnie według badań przeprowadzonych przez Taskforce on Climate-Related Financial Disclosures, które mają pomóc zainteresowanym stronom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących inwestycji związanych z klimatem, już do 2030 roku nowe zrównoważone budynki będą stanowić szansę inwestycyjną o wartości 24,7 bilionów dolarów na samych tylko rynkach wschodzących. Dlatego też niwelowanie barier dla inwestycji na tym polu ma kluczowe znaczenie.

– Inicjatywa ma na celu zmianę sposobu postrzegania i definiowania wartości inwestycji w dekarbonizację – uwzględnienie wyników społecznych, środowiskowych i systemowych – w uzupełnieniu do tradycyjnych miar finansowych. Tworzenie ram działania wspierała społeczność ponad 40 ekspertów z branży nieruchomości, finansów, technologii i władz miejskich. Ramy mogą być stosowane w każdym momencie cyklu życia obiektu, zarówno przy modernizacji istniejących budynków, jak i przy budowie nowych – mówi Marek Olszewski, Menedżer Marketingu kanału Integratorów Systemów Automatyki Budynkowej na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Ramy wspierają kluczowych decydentów, takich jak właściciele budynków, zarządcy aktywów, deweloperzy i inwestorzy, w dekarbonizacji budynków przy zastosowaniu bardziej holistycznego podejścia. Zawierają one szczegółowy opis finansowych i niefinansowych wyników inwestycji, jak również praktyczną listę kontrolną dla przyszłościowych inwestycji w budynki. Są także połączone z operacyjną listą kontrolną, która działa jako praktyczne zastosowanie schematu i identyfikuje odpowiednie opcje wykorzystania technologii na wszystkich etapach planowania inwestycji i dekarbonizacji.

– Zmniejszenie emisyjności budynków jest kluczowym krokiem do osiągnięcia zerowej emisji netto w przyszłości, jednak dzisiejsze decyzje inwestycyjne często to pomijają. Building Value Framework opracowano w celu podkreślenia szerszych korzyści, które wynikają z uwzględnienia wartości pozafinansowych w decyzjach inwestycyjnych przy jednoczesnej ocenie, w jaki sposób technologie cyfrowe mogą umożliwić przejście na poziom zerowy netto. Ramy opracowano z myślą o praktycznym zastosowaniu, aby lepiej wyposażyć decydentów w odpowiednią wiedzę, która pozwoli szybciej realizować bardziej zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu inwestycje – powiedział Jean-Pascal Tricoire, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric.

Autor: www.se.com/pl
Słowa kluczowe:
dom pasywnyenergetyka