Nowa wersja PN-EN 12665:2018-08
PN-EN 12665:2018-08 określa podstawowe terminy i definicje używane we wszystkich zastosowaniach oświetleniowych. W tekście opisujemy, co zawiera nowa wersja PN-EN 12665, podajemy przykłady – ważnych dla elektryka – definicji podanych w Normie oraz jej wytyczne dotyczące poszczególnych parametrów charakteryzujących system oświetleniowy.
- Data: 28.07.2021
Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 1
Na podstawie normy PN-IEC 60884-2-7 oraz jej wcześniejszych wersji zostaną przedstawione informacje dotyczące wtyczek i gniazd wtyczkowych stałych (czyli przewidzianych do połączenia z przewodami instalacji stałej) lub przenośnych (przeznaczonych do łączenia lub zespalania z przewodem giętkim, które może być łatwo przemieszczane po przyłączeniu do sieci zasilającej) z ograniczeniem dla prądu przemiennego, ze stykiem lub bez styku ochronnego, na napięcie znamionowe od 50V do 440V i prądzie znamionowym nie większym niż 32A. Uwzględniając ich przeznaczenie, jako do użytku domowego i podobnego, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
- Data: 23.07.2021
Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 2
W poprzednim artykule została opisana budowa gniazd wtyczkowych stałych, dlatego tym razem pochylimy się nad budową wtyczek i gniazd wtyczkowych przenośnych. Nierozbieralne wtyczki lub gniazda wtyczkowe przenośne powinny mieć budowę, która zapewni, że przewód giętki nie będzie oddzielony od wyrobu bez trwałego uczynienia go bezużytecznym oraz, że nie będzie istniała możliwość otwarcie go ręcznie lub za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak na przykład wkrętarka. Jako wyrób trwale bezużyteczny klasyfikujemy taki, który wymaga zastosowania części lub materiałów innych niż pierwotne do ponownego jego zamontowania.
- Data: 23.07.2021
Inteligentne liczniki w budynkach mieszkalnych. Czym są, czemu służą, jakie normy lub prawa je regulują
Inteligentne liczniki energii elektrycznej na bieżąco mierzą zużycie energii i kontaktują się z operatorem sieci. Dzięki temu użytkownik płaci za rzeczywiste zużycie energii, a nie prognozowane. Ich zastosowanie jest spójne z dyrektywami europejskimi, które stanowią podstawę prawną do ich stosowania.
- Data: 23.07.2021
Jaki wskaźnik można uznać za kluczowy przy konstruowaniu opraw oświetleniowych? Co w głównej mierze decyduje o ich przydatności i pełnieniu konkretnej funkcji?
Kluczową wytyczną podczas konstruowania opraw oświetleniowych jest palność materiałów. Jeżeli pokrywy, osłony lub części uważane za równorzędne nie spełniają funkcji izolacyjnej i nie wytrzymują próby rozżarzonym drutem do temperatury 650˚C to powinny być oddalone na odpowiednią odległość od wszelkich nagrzewających się części oprawy oświetleniowej, które mogłyby spowodować nagrzanie materiału do temperatury zapłonu.
- Data: 23.07.2021
PN-EN 12464–1: 2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Podstawy techniki świetlnej: źródła światła – parametry i zastosowania – część 2
W poprzednim wydaniu miesięcznika (nr 8, luty 2018) rozpoczęliśmy analizę techniki świetlnej, a dokładniej, zaprezentowaliśmy kilka źródeł światła, jakie możemy stosować w życiu codziennym. W części 2 artykułu dokończymy nasze rozważania o pozostałe rodzaje źródeł energii świetlnej zgodne z normą PN-EN 12464–1: 2012, co z pewnością niejednej osobie ułatwi dobór właściwego oświetlenia w zależności od danej potrzeby.
- Data: 23.07.2021
PN-EN 60529 Informacje dodatkowe dla wymagań względem opraw oświetleniowych do elektrycznych źródeł światła pracujących przy napięciu zasilania do 1 kV
Punkt 3.3 normy odnosi się do informacji dodatkowych. Norma określa zatem także, że oprócz podanego wyżej oznakowania, na oprawie oświetleniowej, paraoprawie oświetleniowej lub wbudowanych statecznikach albo w instrukcjach producenta dostarczanych z oprawą oświetleniową powinny być podane wszystkie szczegółowe informacje niezbędne do prawidłowej instalacji, użytkowania i konserwacji oprawy oświetleniowej.
- Data: 23.07.2021
PN-EN 60598 Wymagania stawiane konstrukcji opraw oświetleniowych
Norma określa wymagania dla opraw oświetleniowych do elektrycznych źródeł światła pracujących przy napięciu zasilania do 1 kV obejmujące klasyfikację, cechowanie, konstrukcję mechaniczną, elektryczną oraz bezpieczeństwo fotobiologiczne. W niniejszym artykule zawarto kontynuację omawiania punktów działu czwartego poświęconego wymaganiom stawianym konstrukcji opraw oświetleniowych, począwszy od punktu 4.11.
- Data: 23.07.2021
PN-EN 60598-1 Wymagania dla opraw oświetleniowych do elektrycznych źródeł światła pracujących przy napięciu zasilania do 1 kV
Ten artykuł omawia wymagania normy PN-EN 60598-1. Obejmuje najważniejsze zasady założeń bezpieczeństwa dla sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia. Norma określa wymagania dla opraw oświetleniowych do elektrycznych źródeł światła pracujących przy napięciu zasilania do 1 kV obejmujące klasyfikację, cechowanie, konstrukcję mechaniczną, elektryczną oraz bezpieczeństwo fotobiologiczne. W tym artykule zawarto zarazem kontynuację i zakończenie omawiania problematyki związanej z oznakowaniem oświetlania.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »