PN-E-04700_1998P Pomontażowe badania odbiorcze urządzeń i układów o napięciu znamionowym do 1 kV oraz wyższym. Wprowadzenie do normy oraz podstawowe pojęcia.
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-E-04700_1998P. Normą objęto pomontażowe badania odbiorcze urządzeń i układów elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV oraz o napięciu znamionowym powyżej 1 kV i przynależnych do nich obwodów pomocniczych. Podano w niej także podstawowe wymagania dotyczące urządzeń i układów elektrycznych, ich dokumentacji, warunków w miejscu zainstalowania oraz programu, zakresu, metod, warunków wykonywania badań, oceny wyników pomontażowych badań odbiorczych, w celu określenia ich przydatności do eksploatacji.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 378-1 Instalacje chłodnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska
Instalacja chłodnicza oraz pompa ciepła to wzajemnie połączony ze sobą zespół części, które zawierają czynnik chłodniczy tworzący zamknięty obieg. Czynnik chłodniczy krąży w nim w celu przejmowania i oddawania ciepła, czyli chłodzenia i ogrzewania. Zapoznanie się z ww. instalacjami jest wartością samą w sobie dla każdego elektryka. Nie ze względu na sam ich montaż, gdyż zajmują się tym wykwalifikowani monterzy, ale na fakt częstego ich podłączania oraz przygotowywania instalacji elektrycznej do ich podpięcia.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 60598-1. Dopełnienie informacji z dziedziny konstrukcji opraw oświetleniowych
Niniejszy tekst kontynuuje nasze wcześniejsze rozważania związane z rodzajami, konstrukcjami oraz właściwym użytkowaniem opraw oświetleniowych. Artykuł kończy rozważania w tym temacie, dlatego też warto uzupełnić wiedzę w tej materii.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 60617-3 Symbole graficzne stosowane w schematach. Przewody i osprzęt łączeniowy
Podczas wykonywania prac elektrycznych podstawą do ich wykonania są projekty oraz schematy instalacyjne. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić, gdzie mają znajdować się konkretne odbiorniki, jak należy prowadzić konkretne obwody elektryczne oraz jak wykonywać konkretne połączenia w szafach i rozdzielnicach elektrycznych. Zapoznanie się z gamą symboli graficznych z pewnością pomoże w łatwiejszym odczytywaniu konkretnych części danego projektu.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 62053-11 Urządzenia do pomiarów energii elektrycznej. Liczniki elektromechaniczne energii czynnej klas 0,5, 1 i 2
W codziennej pracy elektryka i elektromontera można spotkać się z wieloma rodzajami liczników energii elektrycznej. Dlatego też niniejszy artykuł prezentuje ich rodzaje, funkcje, podział, a także sposoby ich doboru w celu jak najpewniejszego odczytu poboru energii.
- Data: 29.07.2021
Rola projektanta elektryka w procesie budowlanym
Projektant jest realizatorem wizji inwestora. Od jego wiedzy i zaangażowania zależy w dużym stopniu, czy powstały obiekt spełni oczekiwania zamawiającego. Projektanci wszystkich branż powinni uczestniczyć w procesie budowlanym od samego początku – od tworzenia koncepcji do końcowego odbioru. W tym czasie powinni współtworzyć fazy wstępne, projekt budowlany i projekty wykonawcze oraz sprawować nadzór autorski.
- Data: 29.07.2021
Rozdzielnice i sterownice na placu budowy
W niniejszym tekście podejmiemy temat rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych, a dokładniej ich zestawów przeznaczonych do montowania na placu budowy. Taki zestaw według normy PN-EN 61439-4 powinien składać się z jednego lub więcej transformatorów lub łączników elektrycznych niskiego napięcia, do których dołączone są współpracujące wyposażenie: sterownicze, pomiarowe, sygnalizacyjne, zabezpieczające i regulacyjne.
- Data: 29.07.2021
Sprzęt elektroinstalacyjny. Urządzenia monitorujące różnicowoprądowe do użytku domowego i podobnego RCM
W tym artykule skupimy się nad urządzeniami monitorującymi oraz ich zadaniem, czyli kontrolą instalacji elektrycznych lub obwodu tak, aby możliwe było wykrycie niesymetrycznego prądu zakłóceniowego doziemnego, a następnie za pomocą alarmu wskazanie takiego prądu różnicowego, którego wartość przekroczyła określony wcześniej poziom.
- Data: 29.07.2021
Zagrożenia fotobiologiczne opraw oświetleniowych
Podrozdział 4.24 poświęcony został omówieniu zagadnienia zagrożeń fotobiologicznych. Przypomnijmy na wstępie, że norma bezpieczeństwa fotobiologicznego (PN-EN 62471) wymienia kilka zagrożeń dla oka i skóry, które mogą się objawić, jeśli źródło światła lub oprawa nie spełnia wymogów tej normy.
- Data: 29.07.2021
Zawieszania, mocowania i środki nastawy opraw oświetleniowych
Problematyce zawieszeń, mocowań i połączeń mechanicznych poświęcony został dział 4.13 normy PN-EN 60598-1:2015-04. Na wstępie zawarte zostało ogólne zalecenie, aby elementy te miały odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa.
- Data: 29.07.2021
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »